Test pamięci ADATA XPG SPECTRIX D60G: konkluzje
W pomiarach wydajności ADATA XPG SPECTRIX D60G, analogicznie jak zrobiłyby to inne moduły o taktowaniu 4133 MHz i opóźnieniach 19-19-19-39, notuje skromną przewagę nad wcześniej recenzowanym zestawem Patriot Viper Steel o tym samym zegarze, ale co nieco luźniejszych timingach 19-21-21-41. Przy czym, o ile różnica jest mierzalna, to jednocześnie pomijalna z punktu widzenia realnego komfortu, ponieważ mówimy o dysproporcji w zakresie 0,7-2,5% (średnio 1,4%). Za to próby overclockingu to już popis możliwości dzisiejszego bohatera, gdzie zostały zanotowane doskonałe rezultaty, zarówno jeśli chodzi o częstotliwość, jak i opóźnienia. I w sumie nie ma się co dziwić, gdyż Samsung B-Die to świetne i bardzo uniwersalne kości, sprawdzające się lepiej od konkurencji na każdej platformie. Czy połączymy je ze starszymi Ryzenami generacji Zen lub Zen+, czy też nowszymi Ryzen 3000, które w trybie synchronicznym potrafią udźwignąć około 3733 MHz, a może z najnowszymi Renoir, tudzież Intelem, które to procesory bez trudu uzyskują ponad 4000 MHz, to tak naprawdę nie ma znaczenia. W każdym wypadku będziemy w stanie osiągnąć satysfakcjonujące parametry pracy, znacznie wykraczające poza potencjał Hynixów czy Micronów. I żeby nie być gołosłownym, wystarczy popatrzeć, jak duży jest zysk z korekty timingów przy zachowaniu fabrycznego taktowania - od 8,1% aż do 15,2% (średnio 11,4%).
Jeżeli szukacie wyróżniających się z tłumu modułów do OC, to jak najbardziej warto mieć testowane ADATA XPG SPECTRIX D60G na uwadze.
CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB. Test efektownego zestawu RAM
Aspekt wizualny oraz ocena końcowa
Tyle o wydajności i podkręcaniu, z kolei jeśli chodzi o aspekt wizualny, jak zresztą wspomniałem na poprzednich stronach, miłośnicy wielobarwnej iluminacji diodami LED bez dwóch zdań będą wysoce usatysfakcjonowani, gdyż to jedne z najbardziej rozświetlonych pamięci na rynku. Do tego sam wygląd modułów jest interesujący i myślę, że przyjemny dla oka, aczkolwiek to w gruncie rzeczy kwestia gustu, stąd nie będę protestował, jeśli ktoś się nie zgodzi z tą opinią (stosunkowo liczne grono antyfanów RGB jest wszak rzeczą od lat niezmienną). Przy czym, jak to czasem bywa, mamy coś za coś i nietuzinkowa sfera wizualna odcisnęła swe piętno na chłodzeniu kości. Gwoli przypomnienia, osłony zakrywające laminat są niemal w całości wykonane z plastiku i jedyne metalowe elementy, czyli małe paski po obu stronach, i tak nie mają żadnego bezpośredniego kontaktu z elektroniką. Jak to dokładnie wpływa na temperatury, tego stwierdzić nie jestem w stanie, jako że na pokładzie nie ma czujnika (przypadek?), niemniej w testach nie natknąłem się na żadne problemy z tego tytułu, ale należy mieć świadomość omawianego zagadnienia. Odnośnie ceny, wynosi ~700 zł i z jednej strony to zauważalnie więcej niż choćby dla Patriotów Viper Steel, a z drugiej iluminacja LED swoje kosztuje i jeżeli ograniczymy się do zestawów podświetlanych, nagle będą to jedne z (naj)tańszych pamięci. Reasumując, moja ocena to cztery i pół gwiazdki, plus odznaczenia design oraz overclocking. Jeśli szukacie wyróżniających się z tłumu modułów do OC, jak najbardziej warto mieć je na uwadze.
ADATA XPG SPECTRIX D60G 2x8 GB DDR4-4133 CL 19
Kości Samsung B-Die, wieczysta gwarancja, dobra wydajność przy ustawieniach fabrycznych, świetny potencjał OC (tak w kontekście zegarów, jak i timingów), podświetlenie LED z pełnym RGB, niezwykle efektowny wygląd...
... ale kosztem chłodzenia kości, (mimo wszystko) cena
Cena (na dzień publikacji) : 709 zł
Gwarancja: wieczysta
* Testowane pamięci nabędziecie w sklepie
Sprzęt do testów dostarczyła:
Pokaż / Dodaj komentarze do: ADATA XPG SPECTRIX D60G. Test szybkiego i niezwykle efektownego zestawu RAM