Masz zablokowany CPU Alder Lake i nie wiesz, jak ustawić RAM DDR4? Zobacz porównanie Gear 1 i Gear 2

Masz zablokowany CPU Alder Lake i nie wiesz, jak ustawić RAM DDR4? Zobacz porównanie Gear 1 i Gear 2

Zablokowane CPU Alder Lake i DDR4 - test Gear 1 vs Gear 2

Jak dobrze wiecie, wraz z procesorami Rocket Lake firma Intel wprowadziła nowy tryb pracy kontrolera RAM Gear 2, alternatywnie określany jako asynchroniczny. Natomiast przy 12. generacji niebiescy poszli o krok dalej i dodali trzeci wariant, tzn. Gear 4, którego obecność związana jest z nowym standardem DDR5, we współpracy z którym Gear 2 może okazać się niewystarczający (ale to melodia przyszłości, gdyż obecne płyty główne nie są gotowe na aż tak wysokie zegary). Niniejszy test związany jest z właśnie tą tematyką, ale w kontekście DDR4 i przedmiotem porównania będą tryby Gear 1 oraz Gear 2, z użyciem zablokowanych CPU z linii Alder Lake i zestawu pamięci RAM CORSAIR VENGEANCE RGB RT, który był niedawno testowany na łamach ITHardware, w ramach linkowanego poniżej przeglądu modułów. Powodem, dla którego wybrane zostały procesory bez litery "K" na końcu nazwy, jest fakt, że Intel postanowił je dodatkowo "wyróżnić" względem droższych wariantów, blokując nie tylko podnoszenie mnożnika rdzeni, ale także napięcia System Agent. Jako, że to ostatnie ma istotny wpływ na podkręcanie pamięci, praktycznym skutkiem tego ograniczenia są wyraźnie gorsze możliwości tańszych CPU w trybie Gear 1 i nierzadko problemem jest osiągnięcie 3600 MHz, a niektóre sztuki do tej wartości się nawet nie zbliżają. Czy w takim razie ich posiadacze powinni się zainteresować pracą asynchroniczną? Odpowiedź na to pytanie poznacie niebawem.

Zablokowane CPU Alder Lake mają ograniczony potencjał OC RAM w trybie Gear 1. Zobaczmy, czy postawienie na Gear 2 może przynieść wzrost wydajności.

Zablokowane procesory Alder Lake i pamięć DDR4 - test porównawczy Gear 1 vs Gear 2

 Wielki test pamięci RAM DDR4 na platformie LGA 1700 z CPU Alder Lake

Kilka słów na temat pracy asynchronicznej oraz porównywanych ustawień

Zanim przejdziemy do uzyskanych wyników, warto wyjaśnić, czym różni się praca asynchroniczna dla procesorów AMD i Intel. W wypadku tych pierwszych mamy zarówno ograniczoną przepustowość, spowodowaną taktowaniem Infinity Fabric niższym niż zegar RAM, jak i podwyższone opóźnienie, z uwagi na częstotliwość kontrolera pamięci w stosunku 1:2. Z kolei dla CPU firmy Intel zachodzi tylko druga z wymienionych okoliczności, co sprawia, że o ile w kontekście czerwonych procesorów asynchroniczne OC RAM nie ma de facto żadnego sensu, o tyle w przypadku niebieskich alternatyw przynajmniej w teorii warto spróbować, gdyż wyższe taktowanie pamięci zapewni wyraźny wzrost przepustowości. Naturalnie wyższa latencja wciąż będzie przeszkadzać, stąd można się spodziewać, że tak jak dla porównania DDR4 kontra DDR5, dokładne relacje między Gear 1 i Gear 2 będą się zmieniać w zależności od konkretnej gry/aplikacji. Jeśli zaś chodzi o ustawienia będą przedmiotem testu, w wypadku Gear 1 kombinacja zegara i opóźnień to 3500 MHz CL 15-17-17-32, a dla wariantu asynchronicznego udało się uzyskać 4600 MHz CL 19-23-23-42. Wzrost częstotliwości wynosi zatem ponad 31%, co zapewnia przepustowość bliską najwolniejszym modułom DDR5. Tytułem wstępu to wszystko i czas zobaczyć, jak oba tryby będą się sprawować w praktyce.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Masz zablokowany CPU Alder Lake i nie wiesz, jak ustawić RAM DDR4? Zobacz porównanie Gear 1 i Gear 2

 0