Wielki test pamięci RAM DDR4 na platformie LGA 1700 z CPU Intel Alder Lake

Wielki test pamięci RAM DDR4 na platformie LGA 1700 z CPU Intel Alder Lake

Wielki test zestawów DDR4 na platformie Intel Alder Lake

W dniu dzisiejszym mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejny, już trzeci wielki test zestawów pamięci RAM DDR4. Tym razem poszczególne moduły zostały sprawdzone w boju na platformie LGA 1700, tj. w zestawieniu z rodziną procesorów Intel Alder Lake. Najnowsze CPU niebieskich potrafią współpracować z pamięcią operacyjną zarówno w standardzie DDR5, jak i starszym DDR4, co okazało się ich dużą zaletą. Dlaczego? Głównie dlatego, że zestawy DDR5 są na chwilę obecną po prostu drogie i nawet para 8 GB modułów na niezbyt wydajnych kościach x16 to wydatek około 800 zł, zaś dwa 16 GB uszczuplą Wasz portfel przynajmniej o mniej więcej 1200 zł i warto dodać, że w obu przypadkach mowa o najtańszych modelach, które nie posiadają radiatora. Z kolei w kontekście DDR4 zakup 16 GB RAM w konfiguracji Dual Channel potrafi się zamknąć w kwocie poniżej 300 zł, a nawet jeżeli celujecie w topowe kości Samsung B-Die, nie będzie problemu, aby coś znaleźć do ok. 500 zł. Różnica jest zatem znacząca i na dobrą sprawę wsparcie DDR4 dosłownie ratuje tanie CPU Alder Lake, bo gdyby np. Core i5-12400F wymagał DDR5, jego atrakcyjność na tle 10. i 11. generacji, a nawet relatywnie drogich Ryzenów 5000, byłaby po prostu żadna. Jak więc widać, DDR4 póki co nigdzie się nie wybierają i jeszcze przez dłuższy czas będą pierwszym wyborem dla wielu użytkowników, ergo przygotowywanie tego typu materiałów jak najbardziej ma sens.

Tym razem areną walki zestawów DDR4 jest platforma Intel Alder Lake. Zobaczmy, jak w zestawieniu z LGA 1700 poradzą sobie moduły o taktowaniu 3000-3600 MHz.

Wielki test pamięci RAM DDR4 na platformie LGA 1700 z CPU Intel Alder Lake

 Patriot Viper Venom RGB 2x16 GB 6200 MHz. Test nowej rodziny DDR5

Limity pracy synchronicznej i kilka słów na temat porównywanych produktów

Przechodząc do głównych bohaterów dzisiejszego artykułu, w testach wzięło udział 15 zestawów DDR4 od pięciu producentów - CORSAIR, GOODRAM, G.SKILL, Kingston i Patriot. Są to marki popularne i często wybierane przez nabywców w naszym kraju, z oferty których wybraliśmy moduły taktowane 3000 MHz, 3200 MHz oraz 3600 MHz. Dwie pierwsze wartości będą interesujące dla osób przymierzających się do zakupu płyty głównej na mostku H610, który ogranicza zegar RAM do 3200 MHz, natomiast najszybsze zestawy powinny bez problemu pracować z wyższymi chipsetami oraz wszystkim procesorami Alder Lake. Przy czym warto dodać, że zablokowane modele nie umożliwiają regulacji napięcia System Agent i w ich wypadku może się zdarzyć, że 3600 MHz będzie nieosiągalne w trybie synchronicznym i trzeba będzie obniżyć taktowanie do ok. 3500 MHz, niemniej dla naszych sampli Core i3-12100F i Core i5-12400(F) nie było takiej konieczności. Z kolei jeśli chodzi o wykorzystane kości, porównywane zestawy bazują na chipach firm Hynix, Micron, Nanya i Samsung, tak więc zobaczycie również, jak poszczególne układy podkręcają się na platformie LGA 1700, zarówno jeżeli chodzi o same zegary i timingi, jak i realny wpływ OC na wydajność. Jest to niewątpliwie rzecz istotna, gdyż do topowych Samsungów B-Die trzeba trochę dopłacić względem tańszych kości i zasadniczym pytaniem jest, na jaki zysk można liczyć po wyjęciu z portfela dodatkowej gotówki, czego dowiecie się już wkrótce.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test pamięci RAM DDR4 na platformie LGA 1700 z CPU Intel Alder Lake

 0