Test AMD Ryzen 3 3100/3300X: konkluzje
Odnośnie tego, jak testowane procesory radzą sobie w poszczególnych zadaniach na tle reszty stawki, wszystko widać na wykresach, tak więc każdy może we własnym zakresie dokonać szczegółowej analizy w zastosowaniach, które go akurat interesują, zaś tutaj skupię się na czymś innym. Mowa o różnicach między jednym modułem CCX z pełną cache L3, czyli Ryzenem 3 3300X, a dwoma modułami, tyle że z obciętą pamięcią podręczną trzeciego poziomu, a więc Ryzenem 3 3100. Na potrzeby tego porównania posłużę się rezultatami po podkręceniu, gdzie obie jednostki uzyskały 4,5 GHz, ergo jest to zestawienie zegar w zegar. W takim scenariuszu, zaczynając od gier, czyli - nie oszukujmy się - grupy raczej najbardziej interesującej dla potencjalnych nabywców, średnia przewaga droższego modelu wynosi circa 11%. Nie jest to zatem żaden srogi nokaut, ale dysproporcja jest widoczna i warto nadmienić, że składają się na nią zarówno rezultaty do siebie zbliżone (np. Crysis 3; 3%), jak i znacząco różne (np. Rise of the Tomb Raider; 20%). Innymi słowy, najzwyczajniej lepiej jest posiadać szybszy wariant. Za to w aplikacjach rozbieżności są na ogół niewielkie, ale i tutaj pojawiło się kilka przypadków oscylujących w granicach 7-10% (7-Zip, 3ds Max oraz Visual Studio). Reasumując, wyniki są w gruncie rzeczy dokładnie takie, jak można się było spodziewać, chociażby na podstawie zalinkowanego we wstępie materiału.
Chociaż Ryzen 3 3100 w żadnym wypadku nie jest złym procesorem, zdecydowanie lepsze wrażenie zrobił na mnie Ryzen 3 3300X, którego szczerze polecam.
Test wpływu taktowania Infinity Fabric na wydajność procesorów Ryzen
Ocena końcowa testowanych procesorów
Jeszcze inna ciekawostka pojawia się w testach poboru prądu, gdzie po wyjęciu z pudełka większe zużycie energii notuje oczywiście Ryzen 3 3300X, ale już po wyrównaniu zegarów i napięć ten sam układ nagle staje się bardziej oszczędny (kolejna zaleta jednego CCX). Z kolei temperatury w obu wypadkach są relatywnie wysokie, pomimo zastosowania całkiem porządnego chłodzenia powietrznego, zupełnie tak jakby procesory miały "glutowany" IHS, jak niegdyś pierwsza generacja APU. Powoli zmierzając ku końcowi, muszę szczerze przyznać, że tańszy Ryzen 3 3100 jakoś nie wywarł na mnie piorunującego wrażenia. Wszak w grach, zarówno przed, jak i po zaaplikowaniu overclockingu, radzi sobie bardzo podobnie jak zbliżony cenowo i dużo starszy Ryzen 5 1600 AF, co nie jest żadną rewelacją. Jeżeli dla kogoś ma to jakieś znaczenie, tracimy też dużo mocy wielowątkowej (ale za to dostajemy mocniejszy pojedynczy wątek i wsparcie PCIe 4.0, co jednak przed premierą B550 trudno traktować jako istotną zaletę). Dlatego moja ocena to cztery gwiazdki, do spółki z wyróżnieniem overclocking. Dużo, dużo lepiej spisał się droższy wariant, który wciąż uszczupli Wasz portfel znacząco łagodniej niż Ryzen 5 3600, a w zastosowaniach rozrywkowych solidnie depcze mu po piętach (szczególnie po OC). Tym razem wystawiam cztery i pół gwiazdki oraz dorzucam znaczek rekomendacja - to model, który naprawdę warto mieć na uwadze.
AMD Ryzen 3 3100
Przyzwoite osiągi w grach, solidna wydajność w większości zastosowań jednowątkowych, zadowalające osiągi w programach użytkowych, wysoka wydajność AVX, nienaganne funkcjonowanie Turbo (Precision Boost), znaczący wzrost IPC (poprawki w architekturze), wysoka efektywność energetyczna (niski pobór prądu), wsparcie PCIe 4.0, całkiem atrakcyjna cena, spore możliwości podkręcania (w ujęciu względnym)
Relatywnie wysokie temperatury rdzeni, wciąż brak płyt głównych na chipsecie B550 (szczególnie wobec braku wsparcia Ryzenów 4000 na starszych mostkach południowych), obcięcie cache L3 potrafi mocno dać się we znaki
Cena AMD Ryzen 3 3100 (na dzień publikacji) : 499 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
AMD Ryzen 3 3300X
Bardzo dobre osiągi w grach, solidna wydajność w większości zastosowań jednowątkowych, konkretne osiągi w programach użytkowych, wysoka wydajność AVX, nienaganne funkcjonowanie Turbo (Precision Boost), znaczący wzrost IPC (poprawki w architekturze), wysoka efektywność energetyczna (niski pobór prądu), wsparcie PCIe 4.0, całkiem atrakcyjna cena
Relatywnie wysokie temperatury rdzeni, wciąż brak płyt głównych na chipsecie B550 (szczególnie wobec braku wsparcia Ryzenów 4000 na starszych mostkach południowych)
Cena AMD Ryzen 3 3300X (na dzień publikacji) : 619 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 3 3100/3300X. Test dwóch czterordzeniowców na architekturze Zen 2