Arctic MX-5 - test wydajnych past termoprzewodzących

Arctic MX-5 - test wydajnych past termoprzewodzących

Arctic MX-5 - test wydajnych past termoprzewodzących

Na zmianę pasty termoprzewodzącej zawsze jest dobry czas i nieważne, czy to pora letnia czy zima, należy zadbać, aby nasz procesor czy karta graficzna pracowały w optymalnych warunkach termicznych. Sprawa nabiera większej wagi, gdy mamy podkręcony CPU, ponieważ w takiej sytuacji liczy się każdy stopień Celsjusza. W niniejszym artykule zajmę się testem jednej z najwydajniejszych past termoprzewodzących na rynku, czyli Arctic MX-5. Arctic od wielu lat produkuje cenione związki termiczne jak MX-2 czy MX-4, ale konkurencja nie śpi, pojawiają się kolejni rywale, więc trzeba było opracować coś nowego, wydajniejszego i tak pojawiła się MX-5. Związek przypomina pastę do zębów, ponieważ jest koloru niebieskiego, jednakże do mycia zębów jej nie polecam :) MX-5, wzorem starszych modeli, zachowuje swoje właściwości do ośmiu lat, co jest niewątpliwą zaletą, bo nie ma konieczności częstej wymiany (zazwyczaj 12 do 36 mies.). Niestety nie mieliśmy zbudowanej bazy wyników, więc dokupiliśmy 10 oponentów uznanych marek na naszym rynku, których produkty chętnie kupujecie. Zobaczycie także, co się stanie, jak nie nałożymy żadnej pasty. Zapraszam.

Pasta termoprzewodząca Arctic MX-5 to najwydajniejszy związek termiczny w ofercie Arctic, ale czy sprosta pastom nowej generacji jak Thermal Grizzly czy Noctua?

Arctic MX-5

Pasty termoprzewodzące są niezbędne do optymalnego procesu transferu ciepła z odpromiennika procesora (IHS) do układu chłodzenia. Mimo tego, że powierzchnia metali na IHS i na stopie radiatora wydaje się równa, to nawet w najlepiej wypolerowanej (lapping) pod mikroskopem zobaczymy mikronierówności struktury metalu. Tutaj pasta termoprzewodząca ma za zadanie je wypełnić, zwiększając efektywną powierzchnię przekazywania ciepła, i znacznie poprawić wydajność układu chłodzenia. Pasta termiczna Arctic MX-5 składa się z mikrocząsteczek węgla, które wypełniają te wnęki, ale inne pasty często opierają się na związkach srebra, złota, natomiast te najtańsze są na bazie silikonów i raczej odradzam ich stosowanie. Pasta termoprzewodząca Arctic MX-5 jest łatwa w aplikacji, nie przewodzi prądu i nie powoduje korozji - ani w aluminium, ani w miedzi, które są głównymi składnikami naszych układów chłodzenia CPU. Ponadto pasta utrzymuje swoje właściwości do ośmiu lat, co jest dobrym argumentem, eliminującym konieczność częstej wymiany. Producent oferuje pastę w pojemnikach od 2 do 50 g, ze szpatułką do nakładania pasty lub bez niej. 

Zanim wymienisz pastę warto zapoznać się z naszymi poradnikami:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Arctic MX-5 - test wydajnych past termoprzewodzących

 0