ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi - test płyt głównych

ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi - test płyt głównych

Warunki testu poboru prądu ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi

Do sprawdzenia zużycia energii ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej.

Obciążenie generowane było przez 15-minutowy przebieg testu LinX w wersji 0.6.4, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był jedynie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

Obciążenie

W temacie poboru prądu testowane płyty główne ASRock wypadły bardzo podobnie. W spoczynku minimalnie lepszy rezultat (o dokładnie 3 W) zanotowała Z390 Extreme4, podczas gdy pod obciążeniem - za sprawą odrobinę niższego automatycznie dobieranego napięcia - marginalnie oszczędniejsza okazała się Z390 Taichi. Z kolei test po zaaplikowaniu ręcznych ustawień wykazał podobne zależności, jakie można było zaobserwować w stanie bezczynności przy parametrach domyślnych. Zasadniczo wszystkie dotychczas przetestowane płyty główne na chipsecie Z390 wypadają w tej grupie testów bardzo podobnie, toteż nie ma sensu rozwodzić się nad śladowymi rozbieżnościami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi - test płyt głównych

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł