Asus EX-B250-V7

Asus EX-B250-V7

Testowana płyta Asus EX-B250-V7 jako część linii produktów Expedition jest skierowana do graczy, ze szczególnym uwzględnieniem kafejek internetowych i budowania na zamówienie zestawów gamingowych. Nic więc dziwnego, że w skład wyposażenia dodatkowego wchodzą zabezpieczenia przeciw kradzieżą CPU i RAM. Są to specjalne elementy, które blokują mechanizmy utrzymujące komponenty w płycie, przez co ich usunięcie staje się niemożliwe bez zastosowania specjalnych narzędzi. Ponieważ produkt jest skierowany raczej dla segmentu budżetowego, pozostałe wyposażenie to przewody SATA, maskownica tylnego panelu, instrukcja i płyta ze sterownikami.

Płyta jest oparta o format ATX i nie można powiedzieć, aby laminat był przesadnie zatłoczony. Z ciekawych rozwiązań spotykanych w wyższych segmentach znajdziemy tutaj złącze do podłączenia pompy do chłodzenia wodnego (charakteryzuje się podwyższonym limitem dostarczanego prądu – z 1 A na 3 A) oraz warstwę chroniącą przez wilgocią. Sekcja zasilania CPU jest skromna, czterofazowa, ale to wystarcza do podstawowych zastosowań – pamiętajmy, że produkt nie jest dedykowany do overclockingu, a raczej stabilnej pracy w domyślnych ustawieniach. Dlatego też niewielki radiator okrywający VRM spełnia swoje zadanie w sposób zadowalający. Całość jest sterowana przez układ DIGI+ VRM sprawdzony już w wielu poprzednich produktach Asusa.

Mimo wszystko inżynierowie zdążyli zmieścić 3 złącza PCI-E x16 (jedno, główne, dodatkowo wzmocnione, aby zapobiec mechanicznym uszkodzeniom podczas instalacji i używania ciężkich kart graficznych; pozostałe 2 są elektrycznie ograniczone do x8) i 3 PCI-E x1 – po bliższej inspekcji okazuje się, że sloty 3 i 4 współdzielą zasoby, co skutkuje tym, że oba na raz nie mogą być aktywne – w przypadku obsadzenia ich obu priorytet ma ten x16. Procesor nie gra tutaj roli – ograniczenie chipsetu na ilość linii PCI-E w wypadku B250 wynosi 12, podczas gdy wszystkie procesory na socket LGA 1151 posiadają 16 linii PCI-E.

Układ audio to popularny od lat w konstrukcjach budżetowych kodek Realtek ALC887 i choć producent obiecuje wykorzystanie dedykowanych warstw PCB dla połączeń audio i japońskich kondensatorów, nie należy się spodziewać rewelacji, jeśli chodzi o jakość dźwięku. 8 portów USB na tylnym panelu powinno wystarczyć do większości zastosowań.

UEFI jest proste i czytelne, zgodnie z obowiązującym standardem u Asusa. Jest utrzymane w czarno-niebieskiej kolorystyce znanej z produktów z serii Prime i zawiera wszystkie niezbędne opcje konfiguracji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus EX-B250-V7

 0