Asus EX-B250-V7

Asus EX-B250-V7

Na początku podsumowania muszę wspomnieć, że testowana płyta de facto nie jest konstrukcją dedykowaną do miningu. Świadczyć może o tym chociażby brak obsługi wszystkich 6 portów PCI-E (która być może jest jedynie kwestią BIOS-u). Jest ona za to prostą, wydajną i stabilną płytą, na której swobodnie można zbudować komputer do biura lub gier. Poza wspomnianą przypadłością brakuje mi na płycie jeszcze złącza M.2, które poprawiłoby kompatybilność z nowymi dyskami SSD, a także – z punktu widzenia minera – pozwoliłoby na dołączenie jeszcze jednego GPU przy użyciu adaptera M.2 -> PCI-E x4. Jest to o tyle zaskakujące, że mniejsza płyta z tej serii (EX-B250M-V5) mimo rozmiaru MicroATX udostępnia slot M.2. 

Producent zadbał o to, aby płyta została wykonana solidnie i była gotowa na ponadprzeciętne obciążenie

Jeśli chodzi o stabilność i przewidywalność działania, nie mogę mieć tutaj żadnych zastrzeżeń, bo wszystko działa tak, jak powinno. Producent faktycznie zadbał o to, aby płyta została wykonana solidnie i była gotowa na ponadprzeciętne obciążenie (również pochodzące z zewnątrz). Podkręcanie nie jest domeną płyt na chipsecie B250, więc testy OC nie miały tu nawet zastosowania. Porównując ją z podstawowym konkurentem w tej klasie cenowej (Biostar TB250-BTC) szala przechyla się jednak nieco na korzyść Biostara – obsługuje 6 GPU i ma złącze M.2. Na korzyść testowanej płyty Asusa należy zaliczyć bezproblemowe działanie z 4 GPU i proste przełączenie na 5 kart – w przypadku Biostara trzeba trochę pokombinować z ustawieniami w BIOS-ie, szczególnie w konfiguracji z 4 GB RAM, aby uruchomić więcej niż 3 karty. Kończąc – mamy do czynienia z produktem udanym, ale nie rewolucyjnym – na taki pozostaje na poczekać do recenzji płyty B250 Mining Expert, żeby przekonać się, czy 19 GPU na jednej płycie jest w ogóle możliwe.

Asus EX-B250-V7

Dobra jakość wykonania, stabilność pracy, możliwość obsadzenia 5 GPU, gigabitowa karta sieciowa, interesujący wygląd, wsparcie dla obsługi pompy do chłodzenia wodnego, konkurencyjna cena

Brak obsługi 6 GPU, brak złącza M.2

Gwarancja: 36 miesięcy

Orientacyjna cena płyty głównej: ~400 złotych (wg. cenowarka.pl)

Sprzęt do testów dostarczyła firma Asus Polska.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus EX-B250-V7

 0