Asus EX-B250-V7

Asus EX-B250-V7

Temat kopania kryptowalut zagościł na łamach naszego portalu na dobre. Widać to nie tylko po artykułach i poradnikach, lecz także newsach ze świata, którymi producenci ostatnio nas mocno faszerują. Co raz docierają do nas informacje o nowych konstrukcjach, zdolnych pomieścić coraz więcej kart graficznych, do momentu, w którym zaczynamy sobie zadawać pytania o zasadność i stabilność takich konstrukcji. W końcu niestabilność lub awaria koparki 12-kartowej jest dwukrotnie bardziej odczuwalna, niż 6-kartowej, a trzeba przyznać bez ogródek, że powyżej 8 kart trzeba się trochę napocić, żeby wszystko działało poprawnie. W tym miejscu jedna z ostatnich propozycji firmy Asus stanowi niejako powrót do klasyki przy zachowaniu stosownej jakości i standardów, do których zdążył nas już przyzwyczaić producent, co jest ciekawe w kontekście wchodzącej na rynek innej konstrukcji, B250 Mining Expert.

Co powiecie jakbyśmy wykorzystali płytę główną Asus EX-B250-V7 w jednej z koparek kryptowalut i sprawdzili, czy płyta nadaje się do tego typu zastosowań?

W środowisku kopaczy płyty Asusa na LGA 1151 kojarzą się głównie z Z270-A/P/K, które krótko po debiucie wzbudziły nie lada sensację będąc bazą najpierw koparek 8-kartowych, potem 9- i 10-kartowych, co wydawało się wcześniej nieosiągalne. Do testów dostaliśmy płytę EX-B250 V7, która jest przedstawicielem znanej już z kart graficznych serii Expedition. Cała seria produktów charakteryzuje się podwyższonym standardem wykonania, o czym producent informuje nas powołując się na przeprowadzone testy obciążeniowe. Będzie to dla nas istotne, jako iż chcemy umieścić płytę w jednej z koparek i sprawdzić, czy naprawdę płyta nadaje się do tego typu zastosowań. Test 2-tygodniowego kopania ZCash powinien odpowiedzieć na to pytanie wiążąco i ciekawe, czy nowa konstrukcja dorówna reputacji swoich starszych (i droższych) odpowiedników.

Chipset B250 stał się bardzo popularny wśród płyt skierowanych do miningu, będąc następcą udanych konstrukcji na H81 i H110. Płyty główne na tym chipsecie są okrojone z funkcjonalności podkręcania z Z270, i często mają też uproszczony laminat, co pozwala na ograniczenie kosztów produkcji. Producenci uciekają się do ograniczenia ilości slotów RAM do dwóch, montowania jednej zintegrowanej karty sieciowej, czy też rezygnują z kontrolerów Wi-Fi/Bluetooth. Jednocześnie przy miningu kluczowa jest obsługa PCI-Express i odpowiednie zasilanie slotów, żeby zapewnić stabilne zasilanie wszystkich kart GPU zainstalowanych w systemie.

Specyfikacja płyty Asus EX-B250-V7:

 • Socket: LGA 1151
 • Chipset: Intel B250
 • Pamięć: 4xDDR4-2400, max. 64 GB
 • Wyjście obrazu: HDMI
 • Gniazda rozszerzeń: 3*PCIex16(1@x16, 2@x4), 3*PCIex1
 • Obsługa MultiGPU: AMD Crossfire
 • Magazyn danych: 6*SATA 6Gb/s
 • Sieć: Intel Gigabit
 • Dźwięk: Realtek ALC887, 8-kanałów
 • Porty USB:
  • 2.0 – 4 na tylnym panelu + 4 na płycie
  • 3.1 Gen 1 – 4 na tylnym panelu + 2 na płycie
 • Format: ATX

Zacznę od przeglądu najważniejszych elementów płyty głównej wraz z dodatkowym wyposażeniem. Potem przyjrzymy się platformie testowej i przejdziemy do testu, gdzie skupimy się na użyteczności i stabilności działania sprzętu. Recenzję zakończy, jak łatwo się spodziewać, podsumowanie połączone z porównaniem omawianej płyty głównej do innych dostępnych na rynku. Do dzieła!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus EX-B250-V7

 0