ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - test karty graficznej

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - test karty graficznej

Test ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3: opakowanie

Testowaną kartę graficzną ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING otrzymałem w średnich rozmiarów pudełku, utrzymanym w kolorystyce oscylującej wokół czerni oraz zieleni, z niewielkimi domieszkami innych barw. Na jego froncie zobaczymy zdjęcie zakupionego produktu, informacje odnośnie wykorzystanego GPU oraz oznaczeń tego konkretnego modelu, a także skrótowy wykaz najważniejszych technologii. Na odwrocie odnajdziemy natomiast bardziej szczegółową listę najważniejszych, zdaniem producenta, rozwiązań odnośnie układu chłodzenia, możliwości podkręcania oraz procesu produkcji, do spółki z podstawową specyfikacją i cechami kluczowymi, zaś na deser grafikę ilustrującą wyjścia obrazu. Wewnątrz fabrycznego opakowania znajdują się wyłącznie akcelerator oraz skrócona instrukcja obsługi.

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - fabryczne opakowanie

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3: wymiary oraz system chłodzenia

Opisywana ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING jest relatywnie krótką kartą graficzną - całość liczy sobie około 26,5 cm. Przechodząc do systemu chłodzącego, który nieco wystaje poza laminat, zadanie wymuszania przepływu powietrza spoczywa na barkach trzech 80-milimetrowych wentylatorów, a radiator to jednolity blok aluminium. Dystrybucja ciepła w jego obrębie wspomagana jest przez dwa ciepłowody, stykające się bezpośrednio z jądrem krzemowym, w myśl techniki HDT (ang. Heat-pipe Direct Touch). Rozwiązanie jest kompleksowe i dba o optymalne warunki termiczne nie tylko układu graficznego, ale również pamięci oraz sekcji zasilania. Co ciekawe, wentylatory nie potrafią pracować w trybie półpasywnym, przez co obracają się także w spoczynku, generując przy tym delikatny szum powietrza.

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - front

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3: rewers, złącza zasilania, iluminacja

Zastosowana płytka usztywniająca (ang. backplate) została wykonana z czarnego plastiku i ozdobiona logo producenta oraz rodziny TUF GAMING. Wizualnie mamy więc spójną całość, stawiającą na klasyczne zestawienie barw, bez krzykliwych wstawek oraz wzorów. Za zasilanie karty graficznej odpowiada pojedyncze złącze 8-pin, przy tym poborze prądu wystarczające ze sporym zapasem. Obecności interfejsu NVLink, za pomocą którego od generacji Turing realizowane są konfiguracje Multi-GPU, czyli NVIDIA SLI, w tym przypadku oczywiście nie uświadczymy, gdyż zieloni zarezerwowali tę funkcjonalność dla najdroższych członków rodziny - GeForce RTX 2070 SUPER i wydajniejszych. Na szczycie osłony chłodzenia znajduje się z kolei niewielki pasek ze statycznym kolorowym podświetleniem, nad którym nie mamy dodatkowej kontroli.

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - tył, backplate

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3: złącza wideo

Jeżeli chodzi o złącza wideo, to do dyspozycji mamy po jednym DisplayPort 1.4, DVI-D oraz HDMI 2.0b. Jest to więc odejście od typowo praktykowanego w przypadku Turingów zestawu trzech DisplayPort, pojedynczego HDMI oraz dodatkowego USB Type-C, realizującego standard dla urządzeń wirtualnej rzeczywistości VirtualLink. Jeżeli chodzi o kwestie związane z tą decyzją, wszystko wskazuje na to, że po prostu taka była wola producenta. Po pierwsze, karty tej klasy posiadają zróżnicowany pakiet gniazd. Po drugie, warto popatrzeć na przypadek znajdującego się wyżej w hierarchii układu GeForce RTX 2060, gdzie referencyjny model Founders Edition jest jedną z niewielu konstrukcji wyposażonych w USB-C (skrócona nazwa standardu), podczas gdy projekty poszczególnych partnerów zielonych najczęściej są go pozbawione. Trudną zatem mówić o tym, aby w przypadku któregokolwiek GPU firma NVIDIA wydawała odgórne polecenia odnośnie tego, jakie wyjścia obrazu montować. Zaś na deser dodam jeszcze, że choć wymieniony zestaw wyjść obrazu jest skromny, bo trzyelementowy, to jednak powinien być bardziej niż wystarczający dla większości nabywców.

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - złącza wideo

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - test karty graficznej

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł