ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - test karty graficznej

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - test karty graficznej

Test ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3: konkluzje

Podsumowanie odnośnie recenzowanej karty graficznej tradycyjnie rozpocznę od omówienia testów wydajnościowych. W temacie osiągów w grach ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING spisuje się bardzo podobnie jak EX (1-Click OC) od KFA2, której niedawno poświęcony był osobny materiał. Po uśrednieniu rezultatów, bez względu na rozdzielczość, przewaga głównej bohaterki niniejszego artykułu wynosi ~0,5%, czyli - nie oszukujmy się - tyle co nic. Bez wątpienia, w obliczu bardzo zbliżonych teoretycznych zegarów Boost, nawet z przewagą konkurenta w wysokości jednego binu (1 bin = 15 MHz), pomocne okazały się niskie temperatury GPU, gdyż - jak powszechnie wiadomo - w im lepszych warunkach termicznych pracuje akcelerator, tym wyższe osiąga rzeczywiste taktowanie pod obciążeniem. Naturalnie między poszczególnymi egzemplarzami tego samego modelu również pojawiają się pewne dysproporcje, ale akurat ta dwójka w ogólnym przypadku tak czy inaczej powinna stać na zbliżonym poziomie. Przechodząc do podkręcania, wyśmienicie wypadło ono dla rdzenia, gdzie osiągnięta została realna częstotliwość w zakresie 2100-2115 MHz, a to bez wątpienia wynik, który budzi respekt. Nieco gorzej poszło za to dla pamięci, ale 1950 MHz to w dalszym ciągu rozsądna wartość, będąca poza zasięgiem GeForce'ów GTX 1660 Ti, z uwagi na słabsze kości. No i nie zapominajcie, że overclocking to też kwestia szczęścia, więc nie ma żadnej gwarancji, że Wam uda się wyciągnąć tyle samo.

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING pomyślnie przeszła testy praktycznie, dobrze się spisując we wszystkich aspektach, ale jej obecna cena rynkowa jest nieco zbyt wysoka.

 KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej

Układ chłodzenia oraz ocena końcowa testowanej karty graficznej

Jeżeli chodzi o pozostałe cechy użytkowe, to trzeba powiedzieć, że układ chłodzenia autorstwa firmy ASUS spisuje się jak najbardziej poprawnie. Przy czym wyraźnie widać, że miało być przede wszystkim chłodno, nawet kosztem podwyższonego poziomu hałasu. W efekcie, pod obciążeniem GPU osiąga zaledwie około 63 °C, co jest doskonałym wynikiem, ale towarzysząca mu praca wentylatorów jest już słyszalna. Rzecz jasna kultura pracy nadal jest dobra, wszak nie możemy mówić o dyskomforcie przy odczycie decybelomierza na poziomie 38,5 dBA, ale do najlepszych konstrukcji jednak brakuje. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostosować krzywą we własnym zakresie i uzyskać taki stosunek temperatury do hałasu, jaki będzie nam odpowiadał. Powoli kończąc, ogólna jakość wykonania jest niezła, na pokładzie znajdziemy również skromne wielobarwne podświetlenie, ale trochę szkoda plastikowej płytki usztywniającej (ang. backplate) - metalowa bez wątpienia sprawiałaby lepsze wrażenie. W momencie pisania tekstu za GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING trzeba było wydać przynajmniej około 1210 zł. Biorąc pod uwagę całokształt, kwota ta jest nieco zbyt wysoka, gdyż za około 20 zł mniej można nabyć model MSI GAMING X, który może się pochwalić lepszym coolerem. Wraz z upływem czasu i poprawą dostępności ceny oczywiście powinny spaść i mam nadzieję, że tak właśnie się stanie. Tymczasem zaś testowana karta otrzymuje ode mnie cztery gwiazdki oraz wyróżnienie overclocking.

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - test karty graficznej

 

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING

Ocena karty graficznej ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMINGOcena karty graficznej ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING

Wysoka wydajność na ustawieniach fabrycznych (bardzo bliska GeForce GTX 1660 Ti), dobry układ chłodzenia (bardzo niskie temperatury i przyzwoita kultura pracy), efektywność energetyczna na wysokim poziomie, wyśmienite możliwości podkręcania rdzenia oraz solidne pamięci (średnio 10,3% wzrostu osiągów), ciekawy i przyjemny dla oka wygląd

Plastikowy backplate, obecna cena jest nieco zbyt wysoka

Cena ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING (na dzień publikacji) : od 1212 zł

Gwarancja: 36 miesiący

 

 

Sprzęt do testów dostarczył:

KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF X3 O6G GAMING - test karty graficznej

 0