Test ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI. Bogatszej funkcjonalności ze świecą szukać

Test ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI. Bogatszej funkcjonalności ze świecą szukać

Test ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI: konkluzje

W testach wydajności ProArt X670E-CREATOR WIFI wypadła bez zarzutu, tak jeśli chodzi o osiągi kontrolerów, jak i procesora. Na marginesie dodam jeszcze, że od momentu rozpoczęcia testów płyt głównych dla Ryzenów 7000 ukazały się trzy nowe wersje AGESA, ale ich wpływ na wyniki CPU jest minimalny, gdyż różnice są maksymalnie ok. 2%. Idąc dalej, podkręcanie także nie sprawiło kłopotów dzisiejszej bohaterce i udało się wycisnąć maksimum potencjału z procesora, czyli 5500 MHz dla rdzeni i 2200 MHz dla Infinity Fabric, oraz pamięci, tj. przyspieszyć ją do 6400 MHz. Co do tego ostatniego rezultatu, być może przyszła generacja Ryzenów pozwoli na wyższe zegary RAM, ale póki co jest jak jest i możliwości platformy AM5 kończą się właśnie w okolicach 6400 MHz. W trakcie OC problemów nie będzie też ze strony sekcji zasilania, bowiem bez żadnego nawiewu temperatura VRM utrzymywała się poniżej 70 °C, z Ryzenem 9 7900X podkręconym do maksimum, a więc na tyle, na ile pozwala AIO 360 mm. Do poboru prądu nie mam uwag - w spoczynku i pod obciążeniem odczyty watomierza były sensowne. Podobnie sprawa ma się w temacie czasu uruchamiania, jako że 13 s to dobry wynik jak na podstawkę AM5.

ProArt X670E-CREATOR WIFI na co dzień sprawuje się bez zarzutu i dla szukających bardzo funkcjonalnego sprzętu, który nie kosztuje fortuny, jest bezkonkurencyjna.

Test ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI. Bogatszej funkcjonalności ze świecą sztukać

 Test AMD Ryzen 9 7900. 90 W czystej mocy

Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty

Co do wyposażenia fabrycznego, ASUS nie jest może zbyt hojny, ale wg mnie w pudełku znalazło się wszystko, co będzie potrzebne do użytkowania sprzętu. Specyfikacja, jak już wspomniałem, jest bardzo bogata, tzn. dostajemy dwa sloty PCIe 5.0 x16 z opcją pracy x8/x8, cztery złącza M.2, z czego dwa zgodne z PCIe 5.0, Wi-Fi 6E, LAN 10 Gb/s, audio na kodeku ALC1220, sporo szybkich portów USB 3.2 Gen 2 i parę najnowszych USB4. To pakiet tylko minimalnie gorszy od topowego modelu ROG CROSSHAIR X670E EXTREME za ok. 5000 zł, tj. z jednym M.2 mniej i bez zewnętrznego DAC w karcie dźwiękowej... za ponad dwukrotnie mniejszą kwotę. Rzecz jasna recenzowana płyta nie jest tak efekciarska, nie mając wyświetlacza OLED, jednak myślę, że nie będzie to problemem. Poza tym pojawiają się też inne cięcia, m.in. brak wyświetlacza POST czy przycisku Clear CMOS na panelu I/O. Do minusów dodatkowo zaliczam ograniczenia w regulacji DC niektórych gniazd wentylatorów oraz uplasowanie dwóch z nich, względnie mało portów SATA, gdzie dwa z nich zamontowane są prostopadle do PCB, i mało złącz audio na panelu I/O. Na plus odnotowuję zaś elegancki i ciekawy wygląd bez diod LED, zintegrowane radiatory dla wszystkich M.2, opcję awaryjnego wgrywania BIOS-u i kątowe wyprowadzenie USB 3.2 Gen 1.

Reasumując, testowaną płytę główną oceniam na cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienia design i rekomendacja. Omawiany produkt oczywiście ma kilka drobnych wad, ale na co dzień spisuje się bez zarzutu i dla osób poszukujących bardzo funkcjonalnego sprzętu, który nie kosztuje fortuny, to propozycja bezkonkurencyjna. Dlatego też zalecam pamiętać o ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI podczas podejmowania decyzji zakupowych, gdyż to model, obok którego trudno przejść obojętnie.

 

ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI

Ocena płyty głównej ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFIOcena płyty głównej ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFIOcena płyty głównej ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI

ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI - opinia

ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI - plusy

  • Dobre audio na kodeku Realtek ALC1220 i trzy karty sieciowe (w tym LAN 10 Gb/s i Wi-Fi 6E)
  • Sporo szybkich portów USB 3.2 Gen 2 na panelu I/O, obecność USB4 oraz czterech złącz M.2
  • Dwa sloty PCIe x16 z opcją pracy w trybie x8/x8
  • Możliwość przyszłego montażu dysków M.2 w standardzie PCIe 5.0
  • Obecność wyjść obrazu
  • Poprawne wyniki testów rzeczywistych
  • Całkiem krótki czas uruchamiania jak na platformę AM5
  • Rozsądny pobór prądu w spoczynku oraz pod obciążeniem
  • Mocna sekcja zasilania z dobrze działającym LLC (niskie temperatury i dobre OC)
  • Bardzo dobre możliwości podkręcania pamięci RAM dla modułów Single Rank
  • Elegancki i ciekawy wygląd bez podświetlenia LED
  • Przycisk do zwalniania zatrzasku karty graficznej oraz kątowe wyprowadzenie USB 3.2 Gen 1
  • Dobrze dopracowany BIOS i opcja wgrania firmware bez zamontowanego CPU/RAM (dzięki BIOS FlashBack)

ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI - minusy

  • Brak wyświetlacza kodów POST i przycisku Clear CMOS na panelu I/O
  • Tylko cztery porty SATA, z czego dwa zamontowane prostopadle do PCB
  • Niezbyt wygodne umiejscowienie dwóch gniazd wentylatorów
  • Mało złącz audio na panelu I/O
  • Ograniczenia w konfiguracjach półpasywnych wentylatorów

Cena ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI (na dzień publikacji): od ok. 2200 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną kupicie w sklepie Test ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI. Bogatszej funkcjonalności ze świecą sztukać

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI. Bogatszej funkcjonalności ze świecą sztukać

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ProArt X670E-CREATOR WIFI. Bogatszej funkcjonalności ze świecą szukać

 0