ASUS ROG Swift OLED PG42UQ - gaming (138 Hz, szybki czas reakcji, G-Sync i input lag)
ASUS ROG Swift OLED PG42UQ jest naprawdę dobrze przystosowany do gamingowych zastosowań. Szybka matryca OLED, odświeżania na poziomie 138 Hz i obsługa G-Sync sprawiają, że świetnie sobie radzi w grach. Co więcej, połączenie rozmiaru ekranu z wysoką rozdzielczością daje niezwykle ostry i przyjemny dla oka obraz. Testy wykazują praktyczny brak smużenia i powidoków, a rozmycia przy 138 Hz są minimalne (wyraźnie większy blur pojawia się jednak przy niższych wartościach odświeżania, np. 60 Hz, a to za sprawą tzw. sample-on-hold, co jest typowe dla OLED-ów). Przesiadka z typowego LCD-ka z panelem VA czy IPS pokazuje jak dużą przewagę ma tu technologia OLED. Różnica między 120 Hz a 138 Hz jest zaś praktycznie niewidoczna, ale wiadomo, więcej praktycznie zawsze oznacza tu lepiej. Szkoda jednak, że producent nie pokusił się o implementację technologii Black Frame Insertion (BFI), czyli swoistej wariancji na temat strobingu w monitorach LCD, co pomogłyby jeszcze bardziej zredukować i tak minimalny blur.
Synchronizacja adaptacyjna
Monitor jest jednak kompatybilny z techniką Adaptive-sync VRR, która obejmuje w tym przypadku obsługę zarówno G-sync Compatible, jak i FreeSync Premium, dlatego synchronizacja odświeżania z liczbą klatek generowanych przez GPU działa na kartach NVIDII i AMD. W obu przypadkach zgodnie z założeniami, przeciwdziałając rozrywaniu obrazu (screen tearing) oraz przycinaniu (stutteting).
Input lag
Do pomiaru input lag wykorzystujemy proste urządzenie LDAT od NVIDII, które świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż służy właśnie do pomiaru opóźnienia między wydaniem przez nas polecenia a reakcją widoczną na ekranie monitora. Co jednak istotne w tym przypadku, LDAT nie mierzy opóźnienia samego wyświetlacza, ale całego systemu, biorąc pod uwagę nasz hardware, co sprawia, że wyniki są wyższe, ale też bardziej odpowiadają rzeczywistości. Wynik uzyskany przez ASUS ROG Swift OLED PG42UQ, czyli równe 20 ms, jest jednym z najlepszych, jaki zanotowaliśmy od czasu zmiany metodologii, więc nie musimy obawiać się żadnego odczuwalnego laga.
Wsparcie dla konsol
ASUS ROG Swift OLED PG42UQ bardzo dobrze sprawdzi się też jako kompan dla najnowszych konsol od Sony i Microsoftu, a to choćby za sprawą obecności HDMI 2.1 o pełnej przepustowości, co pozwala na obsługę 4K w 120 Hz. Do tego dochodzi wsparcie dla VRR i Auto Low Latency Mode (ALLM) dla obu konsol. Zabrakło jednak obsługi Dolby Vision.
Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Swift OLED PG42UQ - test gamingowego OLEDa w rozmiarze telewizora