ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - podzespoły i oprogramowanie

Procesor

Intel Core i9-10980HK to flagowy mobilny procesor Intela z rodziny Comet Lake-H, będącej częścią 10. generacji układów Core. Są to najnowsze CPU Niebieskich przeznaczone do gamingowych laptopów oraz mobilnych stacji roboczych, ale jeśli ktoś oczekiwał jakichś rewolucyjnych zmian względem poprzedników, to nic z tego, ponieważ mamy do czynienia z kolejną odsłoną mocno wyeksploatowanego Skylake'a, bazującego wciąż na 14 nm procesie technologicznym. Core i9-10980HK, podobnie jak poprzednik Core i9-9980HK, oferuje 8 rdzeni i 16 wątków, ale doczekał się zwiększenia maksymalnego taktowania w trybie Thermal Velocity Boost do 5,3 HGz, co jak na mobilne CPU robi naprawdę duże wrażenie. Thermal Velocity Boost oznacza jednak, że tak wysoka prędkość osiągana będzie niezwykle rzadko, gdyż jedynie w sytuacji, gdy wciąż pozostanie wolny budżet energetyczny. Co więcej, tyczy się to tylko jednego rdzenia, a biorąc pod uwagę jak smukłym laptopem jest MSI GS66 Stealth 10SGS, nie spodziewamy się tu zobaczyć takich częstotliwości. Niemniej częstotliwość w trybie Turbo Boost Max 3.0 także wzrosła z 5,0 GHz do 5,1 GHz, ale bazowa prędkość pozostała na poziomie 2,4 GHz. Procesor w teorii posiada odblokowany mnożnik, ale w UEFI BIOS na próżno szukać opcji zmiany taktowania. Wśród nowości odnotować trzeba również nieco szybszy kontroler pamięci, 2-kanałowy DDR4-2933 (dla porównania Ryzeny oferują DDR4-3200).

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

Karta graficzna

Jak już wspominaliśmy, laptop wyposażono w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q. Jest to niskonapięciowa wersja topowego GPU Zielonych dla laptopów, obniżono tu TDP, co przełożyło się na częstotliwość taktowania 735 MHz bazowo i 1080 MHz w trybie GPU Boost. W rzeczywistości producenci mają tu nieco wolnej ręki i wyższe taktowania GPU są możliwe, o ile nie zostanie przekroczona pewna określona temperatura lub limit poboru mocy. W naszym wypadku odnotowaliśmy maksymalnie 1765 MHz, ale średnia prędkość oscylowała w okolicach 1600 MHz. GeForce RTX 2080 Super Max-Q bazuje na pełnym rdzeniu Turing TU104 z 3072 rdzeniami CUDA i 8 GB pamięci GDDR6 o efektywnym taktowaniu rzędu 11 000 MHz. Czego możemy spodziewać się po tej grafice? Wydajności nieco lepszej niż w modelu GeForce RTX 2080 Max-Q, która przy rozdzielczości ekranu 1080p powinna zapewnić naprawdę wysoki framerate, choć ciekawi jesteśmy także, jak poradzi sobie z natywną rozdzielczością ekranu, czyli 4K.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

Istotnym elementem kart z rodziny RTX są również rdzenie Tensor oraz RT, które odgrywają bardzo dużą rolę we wsparciu dla odpowiednio Deep Learning Super Sampling (DLSS) i ray tracingu. Te pierwsze nie tylko wspomagają technikę DLSS, ale mogą być wykorzystane w profesjonalnym oprogramowaniu, ponieważ bardzo dobrze radzą sobie z głębokim uczeniem (ang. deep learning) i przyswajaniem wzorców. Są także niezwykle efektywne w przetwarzaniu równoległym, czyli mogą wykonywać wiele operacji w tym samym czasie. Z kolei rdzenie RT odpowiadają za sprzętową obsługę operacji związanych z ray tracingiem, pozwalając realnie wykorzystać tę technologię we współczesnych grach wideo. Na koniec warto też wspomnieć o usprawnionej nowej wersji enkodera NVENC wprowadzonej wraz z kartami Turing, który został zoptymalizowany specjalnie z myślą o aplikacji OBS. Ten zapewnia dużo mniejsze obciążenie procesora, co przekłada się na mniejsze spadki wydajności. Poza tym, oferuje również dużo wyraźnie lepszą jakość transmitowanego materiału, więc miłośnicy streamingu powinni być ukontentowani. 

Pamięci RAM

ASUS w dostarczonej nam wersji Zephyrusa Duo 15 postanowił zaszaleć i umieścił w środku dwa moduły po 16 GB pojemności (konfiguracja Dual Channel), co daje łącznie 32 GB RAM typu DDR4. Co więcej, producent postawił na szybkie pamięci o prędkości 3200 MHz (choć o wysokich opóźnieniach CL22), czyli wykraczających poza oficjalne wsparcie przez kontroler procesora. Co warto podkreślić, na naszym rynku dostępna jest tylko wersja 32 GB i jest to o tyle rozsądny wybór, że laptop posiada tylko jeden SO-DIMM do dyspozycji użytkownika, gdyż drugi moduł jest przylutowany na stałe do płyty głównej, co ogranicza możliwość modernizacji w przyszłości. 32 GB to ilość, która powinna usatysfakcjonować większość potencjalnych odbiorców, nawet profesjonalistów.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranemASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

Pamięć masowa

O żadnych kompromisach nie ma za to mowy, jeśli chodzi o zastosowany przez ASUSa nośnik danych. Pod maską kryją się bowiem dwa dyski SSD M.2 sparowane w macierz RAID 0. Są to konkretnie dwa 1 TB (łącznie 2 TB) modele Samsung PM981a, które pochwalić mogą się sekwencyjnym odczytem na poziomie 3500 MB/s i zapisem 3000 MB/s. Zastosowano tu 96-warstwowe kości 3D-NAND TLC, interfejs PCIe Gen. 3.0 ×4 oraz protokół NVMe 1.3. Trzeba uczciwie przyznać, że w tym aspekcie nie mamy żadnych powodów do narzekań, tym bardziej, że w praktyce dyski sprawdzają się wyśmienicie (błyskawiczne kopiowanie, szybkie wczytywanie gier) i ten element zwiększa atrakcyjność notebooka również pod względem profesjonalnego wykorzystania. Biorąc zaś pod uwagę, że producenci gamingowych laptopów mają tendencję do instalowania budżetowych SSD nawet w high-endowych konstrukcjach, ASUS zasługuje na pochwały za taki wybór. Kontrowersyjną kwestią jest tu jednak postawienie na macierz RAID 0, gdyż ograniczenia wynikające z interfejsu PCIe 3.0 x4 nie pozwalają wykorzystać potencjału takiej konfiguracji i wydajność jest tu praktycznie taka sama jak gdyby rozdzielić te dyski (co więcej RAID zdaje się mieć problemy z próbkami losowymi), co byłoby też praktyczniejsze.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

Oprogramowanie

Producenci laptopów przyzwyczaili nas już do preinstalowania bloatware’u na swoich urządzeniach i tutaj również go nie brakuje. Producent dostarczył kilka zbędnych aplikacji czy gierek i najlepszym przykładem jest tu antywirus McAfee, który usilnie próbuje nas namówić na wykupienie subskrypcji. Nie zabrakło też narzędzi typowych dla tajwańskiego producenta. Najważniejszym programem jest oczywiście Armoury Crate, czyli swoiste centrum dowodzenia, oferujące monitoring pracy podstawowych podzespołów, tryby wydajnościowe, zarządzanie profilami (np. pod konkretne gry) i wiele innych przydatnych opcji. O Armoury Crate pisaliśmy już szerzej kilkukrotnie, dlatego zamiast się powtarzać odsyłamy do poprzednich testów laptopów ASUSa. Nie zabrakło też dodatkowych narzędzi, takich jak GameVisual, które oferuje wiele presetów ustawień obrazu (np. pod konkretne gatunki gier) i opcję regulacji temperatury kolorów. Całości dopełniają zaś MyASUS, czyli swoiste narzędzia diagnostyczne, centrum aktualizacji sterowników czy wsparcia technicznego. Znajdziemy tu choćby rozwiązanie, które pozwala limitować poziom naładowania baterii do 80% lub 60%, co jest istotne z punktu widzenia jej żywotności. 

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - budowa zewnętrzna

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

 0