ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - analiza układu chłodzenia i kultura pracy

By dostać się do wnętrza laptopa potrzebujemy odkręcić jego dolny panel, który przykręcony jest na kilkanaście śrubek typu T5 i jedną klasyczną typu Phillips. Zdjęcie dolnej pokrywy przebiega gładko, gdyż trzyma się ona na dwóch zatrzaskach. Jak już wspominaliśmy, w środku czeka na nas tylko jeden slot SO-DIMM na pamięci RAM i dwa gniazda M.2 na dyski SSD - wszystkie okupowane w naszym modelu przez fabryczne zainstalowane podzespoły. Tradycyjnie, CPU i GPU są na stałe przylutowane do płyty głównej, podobnie zresztą jak jeden z modułów RAM. Na dwudrożny system chłodzenia składają się zaś dwa wentylatory, cztery radiatory oraz pięciu heatpipe’ów, z czego dwa przechodzą przez grafikę i procesor, jedna tylko przez CPU, a ostatnia przez pamięci VRAM i sekcję zasilania. Warto też dodać, że ASUS zdecydował się na zastosowanie ciekłego metalu Thermal Grizzly Conductonaut pomiędzy radiatorem i procesorem, co przełożyć ma się na niższe temperatury CPU. Jak zatem wypada praktyka?

Pozytywnie zaskakuje stress test, polegający na 20-krotnym ukończeniu benchmarku 3DMark Time Spy. Zephyrus Duo 15 uzyskuje w tej próbie stabilność płynności animacji na poziomie przeszło 99%, co jest jednym z lepszych rezultatów, jakie odnotowaliśmy w tych próbach. Niemniej jednak maksymalne obciążenie CPU i GPU w jednym czasie poskutkowało znacznym obniżeniem taktowania tego pierwszego, ponieważ po 30 minutach prędkość procesora ustabilizowała się na poziomie zaledwie 2,3 GHz. To jednak skrajny przypadek, który rzadko będzie miał miejsce w realnych scenariuszach i w wymagających grach taktowanie przeważnie oscylowało w przedziale 3,1-3,5 GHz. Daleko tu więc do maksymalnych wartości Core i9-10980HK, ale fizyki nie da się oszukać, a laptop mierzy tylko 2 cm grubości i limity energetyczne dają się tu we znaki. Jeśli zaś chodzi o temperatury, to w przypadku CPU sięgały one 93°C, a GPU 74°C. Taktowanie grafiki przeważnie utrzymywało się w okolicach 1600 MHz, co jest bardzo dobrym wynikiem i widać, że ASUS przy projektowaniu układu chłodzenia większy nacisk położył na GPU, co ma sens z punktu widzenia wydajności w grach.       

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

Kultura pracy

Pozostając w temacie temperatur trzeba przyznać, że obudowa Zephyrusa Duo 15 znacząco się nagrzewa, szczególnie dolna pokrywa laptopa, gdzie w górnej części odnotowaliśmy wyniki przekraczające 55°C. Tym samym korzystanie z laptopa na kolanach, pomimo jego relatywnie niewielkiej wagi, nie jest wskazane, ale biorąc pod uwagę nietypową konstrukcję tego urządzenia, raczej nikt nie będzie tego próbował. Lepiej wypada za to głośność systemu, który w trybie Turbo przy maksymalnie rozkręconych wentylatorach dobija do 50 dBA. Co prawda oznacza to wyraźnie słyszalny szum, ale porównując z innymi gamingowymi notebookami, to i tak przyzwoity wynik, a poza tym mówimy o skrajnych przypadkach i przeważnie głośność utrzymuje się wyraźnie poniżej tego rezultatu. Lekko rozczarowuje jednak tryb cichy (Silent), gdzie mimo wszystko urządzenie wciąż generuje 42 dBA, więc jest słyszalne.

Rozkład temperatur w trakcie obciążenia systemu - wierzch (panel roboczy)
35,8°C 41,3°C 40,5°C
46,2°C 48,9°C 44,9°C
40°C 38,8°C 38,2°C
Rozkład temperatur w trakcie obciążenia systemu - spód
47,3°C 55,6°C 47,6°C
47,2°C 49,7°C 44,7°C
42,1°C 42,8°C 42°C
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L) - test innowacyjnego laptopa dla graczy z dodatkowym ekranem

 0