ASUS RT-AX58U - test routera Wi-Fi 6 ze średniej półki

ASUS RT-AX58U - test routera Wi-Fi 6 ze średniej półki

ASUS RT-AX58U - Wyniki testów

Siła sygnału

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami. Trzeba podkreślić jednak, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a resztę przedziela karton-gips. Zastosowanie konstrukcji wyposażonej w cztery anteny dookólne przekłada się na satysfakcjonujące osiągi. Co jednak ciekawe, od razu widać, że anteny oddelegowane do obsługi pasma 5 GHz otrzymały priorytet, ponieważ pomimo większej wrażliwości tej technologii na przeszkody i odległość, jego siła wypadała praktycznie tak samo jak w paśmie 2,4 GHz. Pozwala to na stabilną i bezproblemową pracę urządzenia nawet w większych mieszkaniach i sprzęt ASUSa ani razu nie zawiódł nas w trakcie 2-tygodniowych testów, więc osoby, które po wstępnej konfiguracji urządzenia będą chciały zapomnieć o routerze, powinny być zadowolone.

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -23 dBm  -25 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -44 dBm  -41 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -62 dBm  -62 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -50 dBm  -52 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -58 dBm  -62 dBm 

Wydajność LAN/WAN

ASUS RT-AX58U nie zawodzi także w przypadku połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne i praktyczne) potwierdziły tylko, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie, a router nie odstaje tutaj nawet od najdroższych modeli wyposażonych w standard Gigabit Ethernet. Szkoda jednak, że ASUS nie zdecydował się na implementację 2,5-gigabitowych portów, a przynajmniej jednego - WAN, ponieważ biorąc pod uwagę możliwości technologii Wi-Fi 6 oraz prędkości internetu, jakie oferowane są już w naszym kraju, to przepustowość rzędu 1 Gb w wielu sytuacjach może okazać się wąskim gardłem, które dławić będzie pełen potencjał naszego łącza.

Wydajność bezprzewodowa

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał routera. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń na naszą testową sieć. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Procedura testowa opierała się dwóch komputerach, pierwszy podłączony był do portu LAN routera i posłużył nam za serwer, a drugi z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz w takim scenariuszu wykorzystywała praktycznie pełnię możliwości gigabitowego portu LAN (syndrom wąskiego gardła) i ciekawi byliśmy, jak pasmo to wypadnie, kiedy zostanie zerwane z łańcucha. W przypadku 2,4 GHz wyniki również wypadają dobrze, ale pozostawiają pewien niedosyt, ponieważ podobne rezultaty notowaliśmy już na high-endowych routerach AC (AX w tym przypadku jednak niewiele wnosi).

Zgodnie z przewidywaniami, wykorzystanie przewodowego interfejsu w tym wypadku ograniczało możliwości routera, przynajmniej w paśmie 5 GHz. Wykorzystanie kanału o szerokości 160 MHz, co przez wiele osób uznawane jest za najważniejszą nowość standardu Wi-Fi 6, pozwoliło tu bowiem przekroczyć wyniki notowane na kablu i uzyskać nawet 1330 Mb/s. Co prawda testowany przez nas niedawno TP-Link Archer AX6000 uzyskał wyraźnie lepszą wydajność, ale to topowy sprzęt z innej półki cenowej, więc bezpośrednie porównanie w tym przypadku nie jest uczciwe i uzasadnione. Ponownie rozczarowują jednak nieco wyniki w zakresie 2,4 GHz.

Wydajność USB

Na wydajność USB 3.0 także nie ma co narzekać, ponieważ prędkości transferów w obu kierunkach wypadają bardzo dobrze. Poza przywoływanym już modelem TP-Link Archer AX6000, są to bowiem najlepsze rezultaty jakie odnotowaliśmy w naszych testach. Czy są wystarczające, by myśleć o RT-AX58U jako o swoistym NAS? To już zależy od konkretnych potrzeb, ale w najprostszych zastosowaniach router na pewno się sprawdzi do tych celów.

Pobór energii

Produkt ASUSa w stanie spoczynku, czyli praktycznie zerowej aktywności, pobiera tylko 3,6 W, co jest jednym z najniższych wyników jakie zanotowaliśmy. Pod obciążeniem także wykazuje się relatywnie dużą energooszczędnością, co sprawia, że pracując 24 godziny na dobę przez cały rok, nie będzie stanowił istotnego obciążenia dla naszego gospodarstwa domowego.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS RT-AX58U - test routera Wi-Fi 6 ze średniej półki

 0