ASUS RT-AX58U - test routera Wi-Fi 6 ze średniej półki

ASUS RT-AX58U - test routera Wi-Fi 6 ze średniej półki

ASUS RT-AX58U - Podsumowanie

ASUS RT-AX58U udowadnia, że nawet w przypadku tańszych (nie mylić z tanich) routerów, standard Wi-Fi 6 przynosi realne korzyści, wyraźnie poprawiając prędkości transferów, do poziomów, których po prostu nie notowaliśmy w przypadku Wi-Fi 5. Co ciekawe, teoretycznie 802.11ac pozwalało na takie wyniki, ale w praktyce były one nieosiągalne, co wynika nie tylko z podniesienia transferów danych w ramach 802.11ax, ale przede wszystkim wprowadzenia kilku nowych rozwiązań, które pozwalają w większym stopniu wydobyć drzemiący w routerze potencjał. Mówimy choćby o wykorzystaniu kanału o szerokości 160 Hz, modulacji 1024-QAM czy technologii OFDMA. ASUS dodaje także sporo od siebie i mówimy choćby o rozbudowanym oprogramowaniu, wykorzystaniu routera jako węzła Mesh (AiMesh), obsłudze szyfrowania WPA3, usługach chmury AiCloud czy pakiecie bezpieczeństwa AiProtection. Co warto podkreślić, wszystkie te dodatki są bardzo praktyczne i realnie zwiększają wartość produktu. Nie mamy także zastrzeżeń co do jakości wykonania czy zastosowanych komponentów. Poza tym, sprzęt nie zawodzi w kwestii siły sygnału czy stabilności pracy.

ASUS RT-AX58U udowadnia, że nawet w przypadku tańszych (nie mylić z tanich) routerów, standard Wi-Fi 6 przynosi realne korzyści, wyraźnie poprawiając prędkości transferów, do poziomów, których po prostu nie notowaliśmy w przypadku Wi-Fi 5.

ASUS RT-AX58U - test routera Wi-Fi 6 ze średniej półki

Jednym z największych problemów routerów Wi-Fi 6 jest na obecną chwilę mała liczba klientów obsługujących ten standard, ale i tu widać już dużą poprawę, ponieważ ASUS ma w swojej ofercie stosowną kartę sieciową, którą posłużyliśmy się w testach (PCE-AX58U), laptopwy z nowymi chipsetami Intela także obsługują tę technologię, podobnie jak nowe flagowe smartfony. Poza tym, zakup takiego routera trzeba traktować jak przyszłościową inwestycję, bo jak często przeciętny użytkownik wymienia router. Jakieś wady? RT-AX58U zawodzi nieco w zakresie transferów w ramach pasma 2,4 GHz, a szkoda także, że router nie otrzymał szybszych portów Ethernet i nie wspiera alternatywnego oprogramowania. Tak czy inaczej, to udany produkt w portfolio ASUSa, dlatego też otrzymuje od nas wysoką ocenę i wyróżnienie wydajności.    

ASUS RT-AX58U

 Solidne wykonanie, świetne prędkości w Wi-Fi w standardzie 802.11ax, pakiet AiProtection Pro z wbudowanym antywirusem i kontrolą rodzicielską, oprogramowanie daje dużo mozliwości administracji, aplikacja mobilna, obsługa technik MU-MIMO i Beamforming, port USB 3.0, Smart Connect, prosta konfiguracja, stabilność pracy, wsparcie dla modemów 3G/4G, obsługa Dual WAN

 Słabsze transfery w paśmie 2,4 GHz, tylko gigabitowe porty, brak wsparcia dla alternatywnego oprogramowania

Cena (na dzień publikacji): 899 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS RT-AX58U - test routera Wi-Fi 6 ze średniej półki

 0