ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) – test płyty głównej dla Ryzen 3000

ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) – test płyty głównej dla Ryzen 3000

Test płyty głównej ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)

Kolejną płytą główną na chipsecie AMD X570, która została przetestowana na łamach ITHardware, jest model ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI). Porównując ją do dwóch poprzednio recenzowanych konstrukcji, rzecz jasna nie jest to aż tak wypasiony sprzęt, ale w dalszym ciągu taki, który powinien w zupełności wystarczyć lwiej części nabywców. Bardziej interesująco zapowiada się jednak to, jak będzie się sprawować w praktyce, gdyż - jak powszechnie wiadomo - nowy ekosystem od AMD daleki jest od perfekcji oraz bezproblemowości. Niedogodności, na które narażeni są potencjalni nabywcy Ryzenów 3000, jest po prostu dużo i zasadnym pytaniem nie jest to, czy wszystko będzie w porządku, lecz na jak wiele trudności się natkniemy i jak bardzo będą one uprzykrzać życie. Dlatego tym ciekawiej zapowiada się bliższe spotkanie z produktem firmy ASUS, która przecież nie tak dawno się chwaliła, że tylko ona potrafi robić dobre płyty główne dla najnowszych procesorów z zielonego obozu. Poświęcając jeszcze kilka słów samemu chipsetowi X570, układ ten - w porównaniu do poprzedników, czyli X370 oraz X470 - wprowadza oficjalną obsługę standardu PCI-Express 4.0, zarówno od strony CPU, jak i mostka południowego, a ponadto powiększa arsenał linii PCI-Express, portów USB 3.1 (wg obecnej nomenklatury USB 3.2 Gen2) oraz gniazd SATA 6 Gb/s. Jeżeli natomiast jesteście zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami na temat X570, to odsyłam Was do poprzedniego testu płyt głównych tej klasy, gdzie znajdziecie stosowny opis.

ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) to płyta główna na chipsecie X570 ze średniej półki. Przekonajmy się, czy jest to produkt godny polecenia.

ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) – test płyty głównej dla Ryzen 3000

Specyfikacja ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)
Socket AM4
Chipset AMD X570
Pamięć 4 x DDR4-4400(OC), Max. 128 GB
Wyjście obrazu DisplayPort, HDMI
Gniazda rozszerzeń 2 x PCIe x16 (x16/x4), 2 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU AMD CrossFireX
Magazyn danych 8 x SATA 6 Gb/s, 2 x M.2
Sieć Realtek L8200A, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Dźwięk Realtek ALC1200
Porty USB 3 x USB 3.1, 6 x USB 3.0, 4 x USB 2.0
Wymiary ATX

 Test płyt głównych X570 AORUS MASTER oraz MEG X570 ACE

Komentarz odnośnie specyfikacji testowanej płyty głównej

Przypominam, że liczba poszczególnych złączy podawana jest w ujęciu całościowym, tj. porty USB uwzględniają zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy. Zgodnie z informacjami z pierwszego akapitu, ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) nie należy do grona najdroższych konstrukcji w swojej klasie, toteż specyfikacja jest nieco uboższa niż w topowych modelach. Na plus zapisać trzeba obecność wyjść obrazu, gdyż jest to coś, czym nie mogły się pochwalić chociażby poprzednio testowane płyty główne na chipsecie X570. Sloty PCI-Express x16 mamy tylko dwa, z czego drugi obsługiwany jest przez mostek południowy, a to oznacza elektryczną zgodność z trybem x4. Omawiany produkt wyróżnia się za to aż ośmioma gniazdami SATA 6 Gb/s, co jest liczbą ponadprzeciętną. Poza nimi na laminacie wylądowały dwa złącza M.2, podsystem sieciowy składający się z układu Realtek L8200A, realizującego standard Ethernet o szybkości 1 Gb/s i wedle wszelkiego prawdopodobieństwa produkowanego na wyłączność dla firmy ASUS, do spółki z obsługą Wi-Fi klasy 802.11 ac, a także zintegrowane audio oparte o kodek Realtek ALC1200. Ten ostatni, co ciekawe, raczej nie jest żadną nowością, gdyż chip o dokładnie takim samym numerze widzieliśmy już ponad 10 lat temu, w czasach LGA 775 oraz LGA 1156/1366 (chyba, że to zbieg okoliczności). Na deser jest jeszcze typowy pakiet portów USB, naturalnie z uwzględnieniem standardu w wersji 3.1. Tyle tytułem wstępu, czas się przekonać, jak TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) poradzi sobie z testami praktycznymi.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) – test płyty głównej dla Ryzen 3000

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł