be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test cyfrowego zasilacza z 80 PLUS Titanium

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W -  test cyfrowego zasilacza z 80 PLUS Titanium

Testy w komorze termicznej hot box be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W

Hot box, czyli komora termiczna. Jak wiemy, testy w temperaturze otoczenia nie do końca oddają typowe warunki pracy zasilacza, który normalnie zamknięty jest w obudowie. Napisałem nie do końca, ponieważ w nowoczesnych obudowach komputerowych PSU montowany jest na spodzie, a wentylator zasysa chłodne powietrze z zewnątrz. Sytuacja nieco zmienia się podczas upalnych dni bądź jednostek półpasywnych oraz pasywnych, które powinny być instalowane wentylatorem do góry. Wraz ze wzrostem temperatury, elementy takie jak diody czy tranzystory mają mniejszą zdolność do oddania dużych prądów, czyli mówiąc prosto - większa temperatura, mniejsza moc zasilacza. Oczywiście wszystko zależy od jakości wykorzystanych elementów, porządne PSU renomowanych firm, mimo temperatur rzędu 50 °C, potrafią oddać deklarowaną moc znamionową. Dlatego testy w podwyższonej temperaturze otoczenia pozwolą dodatkowo ocenić jakość wykorzystanych komponentów oraz sprawdzić, czy napięcia pod wpływem wysokich temperatur otoczenia zawierają się w normie ATX.

Hot box został zbudowany z płyt pleksi o grubości 5 mm i ma wymiary 400 x 300 x 200 mm (szer. x gł. x wys.). Temperatura jest monitorowana i kontrolowana przez sterownik APAR AR640 i czujnik termopary typu K, umieszczony nad badanym PSU. Zasilacz jest testowany w temperaturze w zakresie 40 °C do 50 °C. Po przekroczeniu zadanej temperatury, w celu wychłodzenia, włącza się wentylator 80 mm. W zasadzie pracujący zasilacz sam podnosi temperaturę w komorze, a wentylatory nie pozwalają na przekroczenie 50 °C. Czas trwania testu to 30 min. Z uwagi na możliwość wystąpienia pożaru, do tego testu dopuszczane są jedynie zasilacze, które przechodzą  testy w temperaturze otoczenia, ze szczególną uwagą na test 100% obciążenia. Jeżeli jakieś napięcie bądź wartość tętnień przekroczy normę ATX, ze względów bezpieczeństwa PSU nie będzie testowany w hot boxie.

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test, review

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W zaliczył wszystkie testy podstawowe, zatem czas go sprawdzić w hot boxie. Temperatura w komorze wynosiła 40-48 °C. W tych warunkach sprawdziłem zasilacz tylko podczas pełnego obciążenia. Test ten ma na celu ocenić możliwości PSU, jego jakość i ewentualne deklaracje producentów - pomiary zostały dokonane przy 47,2 °C.

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test zasilacza

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W bez problemów oddał pełną znamionową moc w podwyższonej temperaturze otoczenia. Wysoka temperatura nie zmniejszyła możliwości zasilacza, który wytrzymał pełny czas testu, czyli 30 min, w temperaturze wynoszącej momentami 48 °C. Sprawność energetyczna wyniosła 93,11%, czyli o 0,44% mniej aniżeli w temperaturze pokojowej. Napięcie  linii +12 V utrzymywało wartość 11,95 V, o 10 mV co w T6, na linii +3,3 V było większe o 3 mV, natomiast na +5 V było większe o 2 mV. Próba ta jest potwierdzeniem testów podstawowych i wykorzystania wysokiej jakości elektroniki. Po 30 minutach pracy w temperaturze powyżej 47,2 °C obroty wentylatora wzrosły do 1287 obr./min, czyli do maksymalnej wartości wentylatora (2600 RPM) jeszcze sporo zabrakło.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test cyfrowego zasilacza z 80 PLUS Titanium

 0