be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test cyfrowego zasilacza z 80 PLUS Titanium

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W -  test cyfrowego zasilacza z 80 PLUS Titanium

Sztuczne obciążenie be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W

Zasilacz w tej próbie został podłączony do mojego testera, dzięki czemu dokonałem dokładnych pomiarów napięć i prądów. Na ich podstawie obliczam oddawaną moc oraz sprawność. Sprawdzam także, jak zasilacz poradzi sobie z niezrównoważonym rozkładem obciążeń w testach "Cross Load", czyli obciążenia krzyżowego oraz przeprowadzam dość istotny w dobie miniaturyzacji test z niskimi obciążeniami - „Low Load”. Te pomiary ukazują, jak zasilacz spisuje się z energooszczędnymi podzespołami, gdzie niejednokrotnie cała platforma w spoczynku pobiera ok. 50-80 W. Każdorazowo, po dokonaniu wszystkich pomiarów (podczas każdego testu), zostawiam zasilacz na danym obciążeniu na co najmniej kilkadziesiąt minut. Takie działanie ma na celu sprawdzenie stabilności oraz wykonanie dodatkowych weryfikujących pomiarów. Poza tym sprawdzam, do jakich temperatur PSU się rozgrzeje, jakie wentylator osiągnie obroty oraz jaki będzie generował hałas. Zawsze zaczynam od maksymalnego obciążenia. Jak przebiegają testy, opisałem dokładnie tutaj.

 Jak testujemy zasilacze komputerowe? - Opis procedury testowej.

Temperatura otoczenia wynosiła ok. 24,2 °C, natomiast napięcie zasilające jest ustawiane przez autotransformator na wartość 230 V.

Zanim zaczniemy analizę wyników, przypominam, że moc zasilacza określa obciążalność na linii +12 V, z zasilaczem be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W nie było problemów z osiągnięciem dużych prądów ponad zakres tabliczki znamionowej, ale o tym za chwilę.

Testy podstawowe

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W to cyfrowy zasilacz, który zaliczył całą procedurę testową. Wszystkie napięcia zawierały się w normie ATX i były bliskie nominalnych wartości, również podczas obciążeń krzyżowych, co jest zasługą zastosowania modułów konwersji DC-DC na stronie wtórnej. Zasilacz bez problemu przechodzi próby przy przeciążeniu na 110%, a także w teście maksymalnego przeciążenia (test zabezpieczenia OPP). Zanim się wyłączył, oddawał aż 1432 W mocy ciągłej (nie mylić z chwilowym kilkunastosekundowym obciążeniem). PSU generował stabilne napięcia oraz prąd linii +12 V o natężeniu 116,7 A, co daje nam 119,4% mocy znamionowej. Zapas mocy jest bardzo dobry i nie powodował nadmiernego przegrzewania się jednostki. Zabezpieczenia OPP/OCP dla linii +12 V oraz zwarciowe SCP dla wszystkich linii zadziałało poprawnie, standardowo na jednostce w pełni obciążonej.

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test zasilacza

Cross Load

Dzięki zastosowaniu konwerterów DC-DC, podczas obciążeń krzyżowych nie zanotowałem żadnych nieprawidłowości. Brak obciążenia na którejkolwiek z linii nie powodował skoków napięć, wszystko w normie ATX.

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test zasilacza

Niskie obciążenia

Testy na niskich obciążeniach, pod względem napięciowym, wypadły bez niespodzianek, napięcia bardzo blisko wartości nominalnych. Biorąc pod uwagę sprawność, zasilacz radzi sobie bardzo dobrze, mimo że dla zasilacza 1200 W obciążenie z testu LP1 to zaledwie 4,12% mocy znamionowej.

be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test zasilacza

 Dodatkowo zapraszam na wspólny test zasilacza z Jarkiem z kanału Blackwhite:

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: be quiet! Dark Power Pro 12 1200 W - test cyfrowego zasilacza z 80 PLUS Titanium

 0