Corsair A500 - test potężnego chłodzenia procesora

Corsair A500 - test potężnego chłodzenia procesora

Corsair A500 - budowa

Corsair A500 to jednowieżowy układ chłodzenia powietrznego o wymiarach radiatora (wys. x szer. x gł.) 169 x 137 x 103 mm, czyli mamy do czynienia z naprawdę sporą konstrukcją. Po zamontowaniu wentylatorów głębokość wzrasta do 171 mm, a więc dorównuje wymiarami coolerom dwuwieżowym. Za odprowadzanie ciepła odpowiada 48 aluminiowych blach, które odbierają je z czterech miedzianych ciepłowodów. W A500 mamy dwie rurki cieplne o przekroju 6 mm i dwie o przekroju 8 mm. Z IHS-a ciepło jest przekazywane bezpośrednio do heatpipe-ów, więc straty w transferze zminimalizowano do minimum.

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Finy radiatora, jak i rurki miedziane są pokryte powłoką w kolorze tytanu, co dodaje klasy A500, a przy okazji zabezpiecza przed utlenianiem się. Finy na krawędziach, od strony wentylatorów, są ząbkowane, natomiast w środku mamy sporej wielkości otwór owalny o wymiarach 25 x 105 mm, który przede wszystkim ułatwia montaż coolera do zapinki.

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Wisienką na torcie jest demontowalny top z aluminium, w którego środku znajduje się siatka oraz logo Corsair. 

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Wentylatory

Za przedmuch powietrza odpowiadają dwa 120-milimetrowe wentylatory Corsair ML120, wykorzystujące siedem łopatek wirnika. Prędkość obrotowa sterowana jest sygnałem PWM, a dzięki zastosowaniu łożyska lewitującego magnetycznie praca łożyskowania jest cicha, zaś żywotność wydłużona.

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Wentylatory znajdują się w specjalnych ramkach, wykonanych z dobrej jakości tworzywa, które mocujemy na prowadnicach, umożliwiających nam regulację wysokości. Aby wentylatory nie opadały samoczynnie, zastosowano prosty mechanizm blokujący (blacha sprężynująca oraz ząbkowana prowadnica ramki). Największą zaletą tego rozwiązania jest całkowita kompatybilność ze wszystkimi modułami pamięci RAM. Poza tym, wyjęcie czy zamontowanie modułu wiąże się tylko z podniesieniem wentylatora. Bez narzędzi, bezpiecznie i szybko - naprawdę świetne rozwiązanie, brawo Corsair.

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Stopa radiatora

Stopa wykonana jest solidnie, aczkolwiek nie została wypolerowana na lustro. Powierzchnia jest równa, choć widoczne są drobne ślady obróbki. Na stopę producent nałożył pastę termoprzewodzącą XTM50.

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Wyposażenie i montaż

Corsair A500 jest kompatybilne z podstawkami Intel: LGA 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 2011(-3), 2066; AMD: AM2(+) / AM3(+) / AM4. Zatem szkoda, że tak wydajne chłodzenie nie wyposażono w zapinkę do platformy AMD TR4. Cały zestaw montażowy jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, szczerze nawet nie czytałem manula. Zamontowanie coolera zajmuje dosłownie 5 minut i jest banalnie proste. Sprowadza się do umieszczenia blackplate, przykręcenie kołków dystansowych, blach poziomych zapinki i zostają nam dwie śrubki do przykręcenie coolera. Jest to najprzyjemniejszy sposób mocowania chłodzenia, z jakim do tej pory się spotkałem. Jakość zapinki jest bardzo wysoka, wszystkie blachy mocowania wykonano z blachy o grubości 2 mm. Jedyne zastrzeżenie to brak podkładek pod kołkami dystansowymi, przez co zbyt mocne dokręcanie może nam uszkodzić płytę główną.

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Oprócz radiatora otrzymujemy:

  • zestaw montażowy Intel oraz AMD,
  • pastę termoprzewodzącą,
  • rozgałęziacz Y PWM,
  • trzy opaski zaciskowe,
  • manual,
  • śrubokręt,
  • instrukcję obsługi. 

Corsair A500 test chłodzenia procesora

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair A500 - test potężnego chłodzenia procesora

 0