Corsair A500 - test potężnego chłodzenia procesora

Corsair A500 - test potężnego chłodzenia procesora

Metodologia testowa

W stosunku do naszego wielkiego testu chłodzeń CPU, zaszły istotne zmiany w platformie testowej oraz metodologii. Phenom II X4 955, którego wykorzystywaliśmy do tej pory, to już dość leciwy procesor. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zmianę na coś bardziej współczesnego. Nasz wybór padł na Core i7-7700K, czyli procesor, który ma swoje wymagania co do chłodzenia, zwłaszcza jeśli decydujemy się na overclocking i oczekujemy realnego obniżenia temperatury pracy. Niemniej biorąc pod uwagę jakość spoiwa termicznego pod rozpraszaczem ciepła w jednostkach Intela, jak i jego potencjalną degradację (a platforma ma służyć przez okres około dwóch lat), zdecydowaliśmy się przeprowadzić deliding, zastępując fabryczną pastę Intela ciekłym metalem, Thermal Grizzly Conductonaut

Całą operację przeprowadził znany youtuber - Rafał, właściciel kanału Video Blog Tech oraz bloga vbtpc.pl. Zabieg został uwieczniony na jednym z jego filmów.

Zyskaliśmy aż 24 stopnie Celsjusza i pewność, że spoiwo termiczne nie będzie zmieniało swoich właściwości z czasem. Sądzimy, że odpowiedź na pytanie, czy warto "oskalpować" procesor nasuwa się sama. Tak przygotowany CPU nadaje się do testów bardzo dobrze. Płytą główną w nowej platformie będzie Gigabyte Z170-D3H, z UEFI w wersji F21.

Platforma testowa:

  Intel i7 7700K 4,2-5 GHz
  Gigabyte GA-Z170-D3H
  Patriot Viper DDR4 2x8 GB 3600 MHz
  SAPPHIRE RX570 Pulse ITX 4 GB
  ADATA SP550 128 GB
  WD Caviar Blue WD10EZEX 1 TB
  Asus ROG Thor 1200 W Platinum
  SilentiumPC Pactum PT-2

Platforma testowa zamontowana była na benchtable.

Przebieg testów:

Procesor był obciążony programem LinX (test obciążeniowy CPU na 100%). Test trwał 20 minut, po czym następowała 5-minutowa przerwa na wychłodzenie oraz kolejny 20-minutowy test pomiarowy. Aplikacja służąca do odczytu temperatury to HWINFO64. Notowana była najwyższa temperatura z najcieplejszego rdzenia. Temperatura w pomieszczeniu testowym wynosiła 22-23 stopni Celsjusza.

Ustawienia  platformy testowej:

Jeśli chodzi o ustawienia procesora, dobraliśmy dwa - naszym zdaniem - najbardziej reprezentatywne ustawienia:

  • Domyślne ustawienia procesora (4,2 GHz, 1,15 V) i regulacja szybkości wentylatora(ów) przez płytę główną
  • Ustawienie OC (5 GHz, 1,35 V) i regulacja szybkości wentylatora(ów) przez płytę główną

Krzywa wentylatora jest tak dobrana (domyślne ustawienie), że wentylatory nawet w najwydajniejszych układach chłodzenia AIO pracują na 100% prędkości obrotowej. 

Testy głośności przeprowadzamy decybelomierzem Voltcraft SL200. Minimalny poziom, jaki zmierzyliśmy w pomieszczeniu testowym, to 31,9 dBA. Dlatego też, jeśli na wykresie głośności widzicie 31,9 dBA, to znaczy, że cooler był niesłyszalny.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair A500 - test potężnego chłodzenia procesora

 0