Na pierwszy ogień - wyniki temperatur procesora. Można tu zauważyć pewną prawidłowość, a mianowicie umieszczenie chłodnicy na froncie obudowy daje wyniki najlepsze, natomiast zupełne zlikwidowanie restrykcji w postaci frontu oraz górnego filtra, dodatkowo, pozwala schłodzić CPU poniżej progu 60 st. Celsjusza. Jest to naprawdę wyśmienity wynik, zważywszy na ogromne obciążenie platformy. Różnice, względem konfiguracji z ograniczonym przepływem powietrza, sięgają nawet 8 st. - to przepaść. Na tej podstawie należy wnioskować, że osoby ceniące sobie niskie temperatury procesora powinny rozejrzeć się za obudową z siatkowym frontem. Przy czym nie zmienia to faktu, nawiasem mówiąc, że w standardowej wersji obudowa Armis AR7 TG RGB radzi sobie niczego sobie, utrzymując przyzwoite temperatury pomimo baaardzo intensywnego obciążenia sprzętu. Kolejna w hierarchii okazuje się konfiguracja wentylatorów PUSH/PULL, następnie PUSH i najsłabiej, przy zamontowanym froncie oraz górnym filtrze, wypada opcja PULL, kiedy to strumień powietrza napotyka najwięcej przeszkód.
Dla osób preferujących montaż chłodnicy pod topem obudowy mamy złe wieści, bowiem w takim ustawieniu możliwości maksymalnego schłodzenia CPU wypadają zdecydowanie słabiej. Najgorzej w tej sytuacji przedstawia się konfiguracja wentylatorów PULL, która, wyciągnąwszy powietrze przez chłodnicę, wyrzuca je na zewnątrz. W przypadku montażu chłodnicy pod topem obudowy występuje kilka dodatkowych czynników utrudniających efektywne chłodzenie procesora. Po pierwsze, możliwości takiej konfiguracji ograniczają: zabudowany front oraz frontowe wentylatory osiągające tylko 1200 obr./min, które nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości świeżego powietrza do wnętrza obudowy. Po drugie, standardowe wentylatory mają utrudnione zadanie, gdyż finy chłodnicy stanowią dodatkowy opór. A po trzecie, śmigła zasysają w większej części powietrze, które wcześniej ogrzane zostało przez kartę graficzną. Dlatego w przypadku zastosowania tylko seryjnych wentylatorów zdecydowanie lepiej zamontować je tak, aby przepychały powietrze przez chłodnicę, czyli w konfiguracji PUSH. Jeśli chcecie jeszcze bardziej zbić temperaturę procesora, przy instalacji radiatora na topie, trafionym pomysłem będzie dołożenie kolejnej pary jednostek tłoczących. Opcja PUSH/PULL ze zdjętym frontem i górnym filtrem natomiast niemalże zrównuje się z najsłabszym wynikiem, gdy chłodnica jest umieszczona na froncie.
Generalnie nic dodać, nic ująć. Najlepszym sposobem na uzyskanie jak najniższych temperatur na CPU jest umieszczenie chłodnicy na przodzie obudowy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy pozycja chłodzenia AIO w obudowie ma znaczenie? Push, pull i push/pull