Czy pozycja chłodzenia AIO w obudowie ma znaczenie? Push, pull i push/pull

Czy pozycja chłodzenia AIO w obudowie ma znaczenie? Push, pull i push/pull

Wszystkie testy zakończone, a wniosek może być właściwie tylko jeden. Najlepszym miejscem na umieszczenie chłodnicy jest top obudowy. Takie rozwiązanie gwarantuje przyzwoite temperatury newralgicznych komponentów komputera, a jednocześnie nie naraża użytkownika na nadmierny hałas, pod względem kultury pracy ustępując tylko powietrznemu radiatorowi Grandis 2. Bezpośrednią przyczyną takiego obrotu spraw jest fakt, że górne wentylatory w znaczący sposób przyspieszają wymianę powietrza wewnątrz obudowy, przez co nie ma ono możliwości, by kumulować się w okolicy procesora. Fakt faktem procesor centralny najlepsze temperatury notuje po umieszczeniu chłodnicy na froncie, ale to raczej zwycięstwo pyrrusowe, w kontekście możliwych problemów z sekcją zasilania. No i, nie da się ukryć, rewelacyjnie wyglądają odczyty przy maksymalnym przepływie powietrza, a więc po usunięciu plastikowej maskownicy frontu i filtra. Tylko któż rozsądny zechciałby w taki sposób korzystać z komputera - oszpeconego wizualnie i narażonego na zanieczyszczenia?

Za rozwiązanie gwarantujące najlepszy balans uchodzić może konfiguracja PUSH, najefektywniejsze zaś - PUSH/PULL. Stosowanie konfiguracji wyłącznie PULL, w świetle wszystkich przeprowadzonych testów, nie ma większego sensu.

Czy umiejscowienie chłodzenia AIO ma znaczenie? - Test kilku konfiguracji

Jedno jest przy tym pewne. Więcej wentylatorów w obudowie oznacza niższe temperatury podzespołów. Co prawda można spojrzeć na to zagadnienie jeszcze szerzej, choćby wykonując dodatkowe testy przy zastosowaniu takich samych wentylatorów w całej obudowie i chłodnicy zestawu NAVIS Pro 240, ale to już pomysł na zupełnie odrębną publikację. Dziś celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie o najlepszą lokalizację chłodnicy. I tak, raz jeszcze, najlepszy balans pomiędzy wydajnością chłodzenia poszczególnych komponentów a kulturą pracy zestawu zapewnia konfiguracja PUSH. Chcąc zwiększyć efektywność, warto rozważyć model PUSH/PULL, ale wiąże się to, co zrozumiałe, z pogorszeniem wrażeń akustycznych. Coś za coś. Najsłabiej wypada konfiguracja PULL, której stosowanie, w świetle przeprowadzonych testów, należy określić jako bezsensowne. A jak są Wasze spostrzeżenia i odczucia na temat wpływu lokalizacji chłodnicy na wydajność chłodzenia  i kulturę pracy komputera? Koniecznie podzielcie się nimi w sekcji komentarzy!

Może Was zainteresować:

Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

Wentylacja obudowy komputera do gier - jak to zrobić skutecznie

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy pozycja chłodzenia AIO w obudowie ma znaczenie? Push, pull i push/pull

 0