Warunki przeprowadzania testów
Warunki przeprowadzania testów były dość ekstremalne. Przełom maja i czerwca tego roku obfitował w upały, które mocno ograniczały możliwości przetestowania sprzętu w jednolitych warunkach. Za dnia temperatura w pomieszczeniu testowym wahała się między 28 a nawet 33 st. Celsjusza, szybko rosnąc w czasie testu, a tym samym zaburzając wyniki. Wymuszało to wykonanie testów jedynie w nocy, kiedy to temp. otoczenia stabilizowała się na poziomie 25-26 st., i utrzymywała przez dłuższy czas, zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu pojedynczej próby. Spowodowało to, że testy zajęły ponad trzy tygodnie.
Obudowa SilentiumPC Armis AR7 TG RGB została ustawiona na biurku. Jej seryjne wentylatory, przypomnijmy, to dwie Sigmy Pro 120 mm, umieszczone na froncie, oraz jeden model Corona RGB znajdujący się na tyle. Każdy działał z maksymalną prędkością obrotową 1200 obr./min. Śmigła coolerów SilentiumPC Grandis 2 oraz NAVIS Pro 240 pracowały pod kontrolą płyty głównej, w trybie Standard. Grandisowi zapewniło to obroty nie niższe niż 1300 obr./min, Navisowi zaś - 1500 obr./min.
Oprogramowanie wykorzystane do testu:
- Prime95 - test SMALL FFT
- Unigine Heaven Banchmark 4.0
- HWinfo 5.59
Pomiar głośności dBA:
- decybelomierz Voltcraft SL-100, ustawiony na stabilnym statywie 30 cm od obudowy,
- natężenie tła około 35 dBA
Pasta termoprzewodząca:
- Arctic MX-2
Metodologia
Testy wykonywane były przy temperaturze otoczenia utrzymującej się w przedziale 25 - 26 st. Celsjusza. Każda próba polegała na jednoczesnym uruchomieniu Prime95, w trybie Small FFT, oraz zapętlonego benchmarku graficznego Unigine Heaven 4.0. Taki pakiecik oprogramowania doprowadza do 100-procentowego obciążenia procesora i karty graficznej, co pozwala na wygenerowanie jak największej ilości ciepła. Ustabilizowana temperatura CPU była wyznacznikiem rozpoczęcia właściwych pomiarów.
Każdy test trwał 30 min, przy czym był rozbity na dwie części. Pierwszych 10 min miało na celu rozgrzanie podzespołów oraz stabilizację temperatury procesora, tak, by amplituda wartości aktualnej i maksymalnej nie przekraczała 3 st. Celsjusza. Wyrównawszy temperatury, odczyty programu HWinfo były resetowane, a kolejnych 20 min służyło do uzyskania odczytów widocznych na wykresach. Gdy tylko ustalony czas upłynął, zapisywane były średnie temperatury wszystkich kluczowych podzespołów: procesora, karty graficznej, układu logiki, sekcji zasilania procesora, dysku półprzewodnikowego M.2. Ponadto, badanie obejmowało średnie prędkości obrotowe wentylatorów CPU oraz GPU. Każdą sesję zamykało 15-minutowe wychładzanie komponentów platformy.
Proces ten został powtórzony minimum trzykrotnie dla każdej konfiguracji testowej. Na wykresach natomiast widnieje średnia arytmetyczna ze wszystkich (średnich) przebiegów, według odczytów programu HWinfo.
Tło akustyczne dla pomiarów kultury pracy to około 35 dBA. W trakcie testów, każdorazowo, zapisywane były trzy odczyty: po 10, 15 i 20 min. Na wykresach, ponownie, pojawia się średnia arytmetyczna ze wszystkich dokonanych pomiarów (sonometr: Voltcraft SL-100).
Przypomnijmy, jako punkt wyjścia posłużyła obudowa SilentiumPC Armis AR7 TG RGB ze standardową baterią wentylatorów. Dodatkowo, została także użyta konfiguracja rozszerzona o dwie nadprogramowe jednostki Sigma Pro 120 mm, umieszczone na topie lub na froncie w zależności od tego jak umiejscowiona była chłodnica AIO. Co za tym idzie w obudowie zawsze było obecne 5 jednostek wirujących.
Przegląd konfiguracji chłodnicy:
#1. Chłodnica jest umieszczona na froncie, wentylatory PUSH zasysają chłodne powietrze z zewnątrz, przepychając je przez chłodnicę do wnętrza.
#2. Chłodnica jest umieszczona na froncie, wentylatory PULL zasysają chłodne powietrze z zewnątrz, przeciągając je przez chłodnicę do wnętrza.
#3. Chłodnica jest umieszczona na froncie, wentylatory PUSH/PULL zasysają chłodne powietrze z zewnątrz, wspólnie, do wnętrza.
#4. Chłodnica jest umieszczona na topie, wentylatory PUSH zasysają powietrze z wnętrza obudowy, wyrzucając je przez chłodnicę na zewnątrz.
#5. Chłodnica jest umieszczona na topie, wentylatory PULL zasysają powietrze z wnętrza obudowy, wyrzucając je przez chłodnicę na zewnątrz, po uprzednim przeciągnięciu przez chłodnicę.
#6. Chłodnica jest umieszczona na topie, wentylatory PUSH/PULL zasysają powietrze z wnętrza obudowy, wspólnie wyrzucając je na zewnątrz.
Dodatkowo, przeprowadzone zostały testy o charakterze bardziej poglądowym, ze zdjętą maskownicą frontu oraz bez górnego filtra przeciwpyłowego.
#7. PUSH/PULL na froncie, przy zwiększonym przepływie powietrza w obudowie.
#8. PUSH/PULL na topie, przy zwiększonym przepływie powietrza w obudowie.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy pozycja chłodzenia AIO w obudowie ma znaczenie? Push, pull i push/pull