Niniejszy rozdział skupia się głównie na kulturze pracy komputera. Poniżej znajdziecie pięć wykresów, na których widać wiele zależności między temperaturami płyty głównej i karty graficznej, a prędkością obrotową wentylatorów, która przekłada się na ogólną głośność zestawu. Pierwszy dotyczy średniej prędkości obrotowej wentylatorów chłodzenia CPU, drugi - średniej prędkości obrotowej wentylatorów GPU, trzeci - temperatur rdzenia graficznego, czwarty - płyty głównej, piąty zaś - ogólnej głośności zestawu.
Pierwsze dwa wykresy pokazują, jak istotne w chłodzeniu wnętrza obudowy mogą być wentylatory umieszczone pod topem skrzynki. Zwróćcie szczególną uwagę na prędkość obrotową wentylatorów i temperaturę GPU. Wprawdzie nominalna krzywa karty graficznej AORUS Radeon RX 570 4G jest zoptymalizowana tak, aby temperatura układu nie przekraczała 72 - 73 st., dlatego wykres jest płaski, ale drastycznie odbiegają od siebie prędkości wentylatorów, a przez to kultura pracy. W tym przypadku im wyższa jest prędkość obrotowa wentylatorów pod topem obudowy, czy to działających samodzielnie czy stanowiących część zestawu chłodzenia CPU, tym ciszej może pracować karta graficzna. Przekłada się to również na temperaturę płyty głównej, co bardzo dobrze widać na wykresie. Także w tym kontekście, po raz trzeci, wygrywa konfiguracja z chłodnicą zamontowaną pod topem obudowy. Jednak jak się to ma do kultury pracy całej jednostki?
Najciszej wypada konfiguracja, w której użyty został Grandis 2. Co oczywiste, dołożenie dwóch wentylatorów Sigma Pro 120 mm widocznie podnosi ogólną głośność zestawu. Niemniej jednak, odnosząc się do przedmiotu artykułu, a więc umieszczeniu chłodnicy, zwycięzcą pod względem kultury pracy okazuje się opcja z montażem na topie. Wyjątek stanowi scenariusz, w którym likwidujemy restrykcje w postaci frontu i górnego filtra, aczkolwiek w tym akurat przypadku umiejscowienie chłodnicy w zasadzie nie ma znaczenia.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy pozycja chłodzenia AIO w obudowie ma znaczenie? Push, pull i push/pull