D-Link Eagle Pro AI AX1500 Mesh System - podsumowanie
Przyszła pora podsumować zestaw mesh D-Link Eagle Pro AI M15. Czy produkt spełnił nasze oczekiwania? Co do zasady tak, aczkolwiek przed zakupem trzeba mieć świadomość nie tylko jego zalet, w tym tak oczywistych jak cena, ale i wad, których także nie brakuje. Zacznijmy od tego, że jednostki prezentują się nowocześnie i pod względem jakości wykonania trudno im cokolwiek zarzucić. Szkoda jednak, że D-Link nie zdecydował się choćby w jednym z routerów umieścić portu USB, a złącze WAN nie może pełnić zamiennej roli z LAN, co zwiększyłoby wszechstronność połączeń przewodowych. Na duży plus zaliczyć trzeba jednak obecność klasycznego przeglądarkowego oprogramowania, gdyż wielu producentów dostarcza jedynie aplikację mobilną. Tej oczywiście również nie brakuje i spisuje się ona dobrze, ale dzięki GUI dostępnemu z poziomu przeglądarki otrzymujemy bardziej zaawansowane opcje, które konkurencja po prostu blokuje (patrz: możliwość wyboru kanału czy jego szerokości itd.). Sam software jest całkiem rozbudowany, ale kontrola rodzicielska i QoS są na bardzo podstawowym poziomie. Ciekawostką jest zaś wykorzystanie sztucznej inteligencji, które sprowadza się do zautomatyzowania optymalizacji działania sieci i w praktyce spisuje się dobrze, ale nie jest to nic, czego byśmy nie widzieli wcześniej w routerach mesh.
Jednym z największych atutów D-Link Eagle Pro AI M15 jest siła rozpowszechnianego przez każdego satelitę sygnału, która wypada często lepiej od urządzeń wyposażonych w wiele zewnętrznych anten.
Jednym z największych atutów D-Link Eagle Pro AI M15 jest siła rozpowszechnianego przez każdego satelitę sygnału, która wypada często lepiej od urządzeń wyposażonych w wiele zewnętrznych anten. To przekłada się z kolei na stabilność, wydajność i relatywnie niewielkie spadki prędkości wraz ze zwiększaniem odległości od routera. Gigabitowe złącza ethernetowe spisują się bardzo dobrze, a wyniki w ramach częstotliwości 5 GHz potrafią wręcz zachwycać, a przynajmniej kiedy jedno z urządzeń podłączonych jest do sieci przewodowo. Gorzej to wygląda w przypadku całkowicie bezprzewodowych połączeń - wyniki w ramach 5 GHz wciąż są dobre, ale rezultaty w 2,4 GHz prezentują się zdecydowanie słabiej, choć wciąż mieszczą się w granicach przyzwoitości. Tu dochodzimy do ceny, która w momencie, gdy to piszemy, wynosi 559 zł i trzeba przyznać, że oznacza to najtańszy system mesh w ramach Wi-Fi 6. W tym kontekście można wiele wybaczyć produktowi D-Link, dlatego otrzymuje od nas ocenę 4/5 gwiazdek i odznaczenie opłacalności.
D-Link Eagle Pro AI AX1500
D-Link Eagle Pro AI AX1500 Mesh System - opinia
D-Link Eagle Pro AI AX1500 Mesh System - plusy:
- Nowoczesna stylistyka i solidne wykonanie
- Klasyczne przeglądarkowe oprogramowanie + aplikacja mobilna
- Mocne anteny (siła sygnału)
- Stabilność połączeń
- Wysokie prędkości w ramach pasma 5 GHz
- Gigabitowe złacza ethernetowe
- Cena
D-Link Eagle Pro AI AX1500 Mesh System - minusy:
- Brak USB
- Kontrola rodzicielska i QoS są na bardzo podstawowym poziomie
- Wydajność w pasmie 2,4 GHz nieco rozczarowuje
Cena (na dzień publikacji): od 559 zł (2 jednostki)
Gwarancja: 24 miesięce
Sprzęt do testu dostarczyła firma:

Pokaż / Dodaj komentarze do: D-Link Eagle Pro AI AX1500 - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji