D-Link Eagle Pro AI AX1500 - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji

D-Link Eagle Pro AI AX1500 - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji

D-Link Eagle Pro AI AX1500 Mesh System - Testy wydajnościowe i pobór energii

Siła sygnału

Nie ma żadnych wątpliwości, że już jedna jednostka Eagle Pro AI M15 w zupełności wystarczyłaby do pokrycia siecią naszego środowiska testowego, czyli mieszkania o powierzchni ok. 60 m2, co udowadniają przeprowadzone przez nas testy, zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Pomimo braku zewnętrznych anten siła sygnału rozpowszechnianego przez pojedynczy router bardzo pozytywnie zaskakuje. Wypada nawet lepiej od większości zaawansowanych routerów z licznymi zewnętrznymi antenami, co dobrze zwiastuje przed testami wydajności. Z racji takich, a nie innych warunków testowych, nie mogliśmy sprawdzić pełnego potencjału obu jednostek w tym zakresie, ale nawet jeśli szacunki producenta są nieco naciągane, to w rzeczywistości jego sprzęt i tak wypada lepiej od konkurentów.

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -18 dBm  -20 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -42 dBm  -40 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -54 dBm  -51 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -43 dBm  -47 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -53 dBm  -53 dBm 

Wydajność LAN/WAN

Jeśli zaś chodzi o testy wydajnościowe, to tradycyjnie na pierwszy ogień poszedł przewodowy interfejs LAN/WAN. Tajwański producent zastosował wydajne gigabitowe porty, które zapewniają szybki transfer danych w obu kierunkach. Satelity Eagle Pro AI M15 praktycznie w pełni wykorzystują możliwości tych portów i choć szkoda, że nie zdecydowano się tu na co najmniej dwa złącze LAN albo zamienną rolę LAN i WAN, to jednak trzeba pamiętać, że jest to sprzęt klasy ekonomicznej, więc pewne cięcia są nieuniknione.

Wydajność sieci bezprzewodowej w ramach połączeń LAN - Wi-Fi

Sprawdzając realną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi, trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy (które w miastach jest naprawdę duże), dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były o różnych porach dnia (i nocy). W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, ale wyniki uzyskiwane przez Was mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Jeśli zaś chodzi o samą procedurę testową, to laptop posłużył nam w tym przypadku za serwer i podłączony był do portu LAN routera, natomiast komputer z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz w takim scenariuszu jest rewelacyjna, gdyż wykorzystywała praktycznie pełnię możliwości gigabitowego portu LAN. W przypadku 2,4 GHz wyniki nie wyglądają już tak dobrze, ale wciąż możemy uznać je za przyzwoite. Na duży plus zaliczyć trzeba jednak stabilność wydajności wraz ze wzrostem odległości od routera. Spadki w tym przypadku są zauważalnie niższe niż u większości konkurencji, co jest rezultatem mocnych anten. 

Wydajność sieci bezprzewodowej w ramach połączeń Wi-Fi - Wi-Fi

Kolejna porcja testów obejmuje już tylko wykorzystanie sieci Wi-Fi i polega na kopiowaniu plików pomiędzy urządzeniami z bliskiej odległości z wykorzystaniem protokołu FTP. Z wynikami możecie zapoznać się powyżej i tutaj mesh od D-Linka zafundował nam niezły rollercoaster, ponieważ po testach LAN-Wi-Fi spodziewaliśmy się bardzo dobrych rezultatów także w ramach całkowicie bezprzewodowych połączeń, ale wyniki są praktycznie dwa razy gorsze. Uzyskane rezultaty w ramach sieci 5 GHz wciąż uznać można za zadowalające, ale po 2,4 GHz spodziewaliśmy się więcej. 

Wydajność pomiędzy klientami połączonymi z satelitami przewodowo

Ze względu na brak jakichkolwiek portów USB zwolnieni jesteśmy z testów prędkości z wykorzystaniem tego interfejsu i w zamian sprawdziliśmy, jak sytuacja ma się w przypadku klientów łączących się z satelitami przewodowo, które z kolei komunikują się między sobą bezprzewodowo. Odległość pomiędzy modelami Eagle Pro AI M15 wynosiła ok. 10 m. Jak wypadł sprzęt w tym teście? Wyniki w zakresie 300-400 Mb/s uznać można za satysfakcjonujące.

  Pobieranie Wysyłanie
Prędkość przesyłania 1 GB pliku pomiędzy klientami łączącymi się satelitą (nie jednostką główną) 362 Mb Mb/s 292 Mb/s

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia zużycia energii. Nie musicie obawiać się, że 2 nieustannie pracujące urządzenia mocno zwiększą rachunek za prąd - jeden Eagle Pro AI pobiera w stanie spoczynku ok. 4 W, a jeśli zmusimy go do intensywnej pracy, wartość ta wzrasta do ok. 7 W. Jeśli pomnożymy to przez 2, to w ciągu roku praca takiego zestawu kosztować będzie nas ok. 80 PLN (przy pracy 24/7). Standardowy pojedynczy router wygeneruje samodzielnie więcej niż połowę tej kwoty.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: D-Link Eagle Pro AI AX1500 - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji

 0