D-Link Eagle Pro AI AX1500 - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji

D-Link Eagle Pro AI AX1500 - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji

D-Link Eagle Pro AI AX1500 Mesh System - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji

Mesh szturmem podbija rynek urządzeń sieciowych do domu i trudno się dziwić, bo jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają kompleksowego systemu, umożliwiającego pokrycie siecią większej przestrzeni i wymagającego minimalnej obsługi ze strony użytkownika. W ostatnim czasie mieliśmy okazję testować kilka tego typu produktów, ale pierwszy raz mamy okazję sprawdzić zestaw od D-Link. Mowa tu konkretnie o EAGLE PRO AI, czyli zestawie, który oferuje wsparcie dla Wi-Fi 6 w przystępnej cenie. Nie jest to może produkt skierowany do najbardziej wymagających użytkowników, ale powinien bardzo dobrze sprawdzić się w domu typowego Kowalskiego, który najchętniej zapomniałby o routerze zaraz po jego podłączeniu i skonfigurowaniu. Aby tak się stało, wszystko musi jednak działać na tip top, a wydajność, szczególnie w ramach sieci bezprzewodowej Wi-Fi, musi być satysfakcjonująca. Czy tak jest w tym przypadku? Przekonajmy się.

D-Link Eagle Pro AI pracuje w standardzie Wi-Fi 802.11ax i jest to jeden z najtańszych na rynku zestawów mesh obsługujących Wi-Fi 6.

D-Link Eagle Pro AI AX1500 Mesh System pracuje w standardzie Wi-Fi 802.11ax i jest to jeden z najtańszych na rynku zestawów mesh obsługujących Wi-Fi 6. Sprzęt pozwala na uzyskanie prędkości do 1200 Mb/s w paśmie 5 Ghz i do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz, co łącznie przekłada się na standard AX1500. Sprzęt wyposażono w szereg funkcji i technologii wspomagających, takich jak MU-MIMO, ale producent nie podaje w jakim standardzie, więc najpewniej jest to 2x2. Możemy też liczyć na wsparcie ze strony modulacji 1024-QAM oraz zastosowanie technologii OFDMA, co skutecznie powinno przełożyć się na poprawę wydajności, dzięki możliwości transmisji danych przez kilka strumieni. Producent chwali się, że dzięki kolorowaniu BSS i Beamformingowi (kształtowanie wiązki) już dwie jednostki są w stanie pokryć powierzchnię przeszło 370 m2, a trzy jednostki wystarczą na 500 m2. W tym przypadku musimy uwierzyć mu na słowo, ponieważ fizycznie nie byliśmy w stanie tego zweryfikować. Eagle Pro AI M15 doczekało się szyfrowania transmisji danych za pomocą WPA3, a gigabitowe porty w każdym routerze pozwolić powinny na szybkie połączenie przewodowe. Szkoda jednak, że zabrakło wsparcia dla szerokości kanału 160 MHz, czyli jednej z kluczowych funkcji Wi-Fi 6. 

Do tego dochodzi funkcja Smart Connect, która łączy ze sobą pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz poprzez wspólną nazwę SSID, zapewniając tym samym płynną transmisję danych. Mesh został wyposażony także w funkcję ochrony rodzicielskiej, która pozwala na kontrolowanie przeglądanych przez dzieci treści. Już w nazwie urządzenia pojawia się AI, czyli sztuczna inteligencja, która odpowiadać ma w tym przypadku za optymalizację działania sieci. Co więcej, możemy łatwo rozbudować swoją sieć mesh, dokupując wzmacniacze sygnału (Mesh AX1500), a całości dopełniać mają łatwo konfiguracja i zarządzanie z możliwością obsługi komend głosowych za pośrednictwem Amazon Alexa i Asystenta Google (niestety tylko po angielsku). Zestaw z dwoma jednostkami kosztuje 559 zł, co oznacza, że mamy do czynienia praktycznie z najtańszym meshem z Wi-Fi 6 - jego opłacalność zweryfikują jednak testy. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: D-Link Eagle Pro AI AX1500 - test zestawu mesh Wi-Fi 6 ze wsparciem sztucznej inteligencji

 0