Dell G16 7630 - test laptopa z GeForce RTX 4060. Średnia półka za ponad 10 tys. zł

Dell G16 7630 - test laptopa z GeForce RTX 4060. Średnia półka za ponad 10 tys. zł

Dell G16 7630 - podzespoły i oprogramowanie

Procesor

Pod maską Dell G16 7630  kryje się 16-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor Intel Core i7-13700HX, czyli model z 13. generacji mobilnych układów giganta z Santa Clara. Podobnie jak dwie poprzednie generacje Intela, także Raptor Lake bazuje na hybrydowej architekturze, wykorzystującej dwa typy rdzeni, czyli Performance (P) i Efficient (E). Warto od razu odnotować, że mamy tu do czynienia z modelem HX, czyli mocniejszym wariantem wysokowydajnych mobilnych CPU Intela, z bazowym TDP podniesionym do 55 W (z 45 W) i maksymalną mocą turbo aż 157 W. W porównaniu ze zwykłym Core i7-13700H, nie tylko zwiększyła się liczba rdzeni (o dwa rdzenie P), ale i pamięci podręcznej Smart Cache z 24 MB do 30 MB. Taktowania jednak pozostały bez zmian, bo wynoszą one do 5 GHz dla rdzeni P i do 3,7 GHz dla rdzeni E. Spodziewamy się jednak, że zwiększony limit energetyczny pozwoli na stabilniejszą pracę z wyższymi prędkościami. Wśród nowości wprowadzonych przez Raptor Lake warto też wymienić obsługę interfejsu PCIe 5.0 i pamięci RAM DDR5 o prędkości 5200 MHz (poprzednik obsługiwał moduły DDR5-4800), a do tego otrzymujemy obsługę 10-bitowego kodeka H.265 HEVC oraz AV1. Nieco szybsze jest też zintegrowane GPU Intel Xe (1,55 GHz), ale w tym przypadku nie ma to dużego znaczenia. 

Intel Core i7-13700HX

Karta graficzna 

Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie desktopowych karty graficznych z serii GeForce RTX 4060, więc nie wiemy, jak duże cięcia NVIDIA poczyniła w mobilnym wariancie. Patrząc jednak na modele z wyższych półek, spodziewać należy się, że będą one spore. Niemniej zastosowany tu GeForce RTX 4060 dla laptopów bazuje na układzie graficznych AD107 ze 24 jednostkami SM, co przekłada się na 3072 rdzenie CUDA, a na pokładzie znajdziemy ponadto 96 jednostek teksturujących (TMU), 32 rasteryzujące (ROP), 24 rdzenie RT (ray tracing) i 96 rdzeni Tensor. Karta otrzymała także tylko 8 pamięci VRAM typu GDDR6 obsługiwanych przez 128-bitową szynę, co przekłada się na przepustowość rzędu 256 GB/s. Rozmiar GPU 146 mm2. Karta do laptopów może być skonfigurowana z TGP w zakresie od 80 do 115 W + 15 W z Dynamic Boost, co daje łącznie do 140 W i przekłada się w teorii na taktowanie boost GPU w granicach 2295-2370 MHz. Cieszy więc fakt, że Dell otrzymał najmocniejszy wariant tej grafiki, co pozwoli zweryfikować praktycznie jej pełen potencjał. 

GeForce RTX 4060 Mobile

Pamięć operacyjna

Pewne kompromisy poczyniono w zakresie pamięci operacyjnej, gdyż na pokładzie znajdziemy co prawda dwa moduły w standardzie DDR5 o pojemności 16 każdy (łącznie 32 GB) w konfiguracji dwukanałowej, ale są to kości o prędkości 4800 MHz, a nie 5200 MHz obsługiwane przez nową generację CPU Intela. Co więcej, te "pochwalić" mogą się też relatywnie wysokimi opóźnieniami CL40. W razie potrzeby można je jednak wymienić, gdyż płyta główna oferuje dwa sloty na RAM i żadna z kości nie jest wlutowana na stałe (co niestety jest coraz częstszą praktyką wśród producentów laptopów). 

dell G16

Pamięć masowa

W przypadku nośnika danych producent również zdecydował się na SSD z obsługą interfejsu PCIe 4.0 i zainstalował 1 TB nośnik SK Hynix BC910, który korzysta z tego standardu, co pokazują testy wydajności w popularnym benchmarku. Nośnik oferuje sekwencyjny odczyt na poziomie 4800 MB/s i zapis 4400 MB/s, choć Crystaldiskmark wskazuje na nieco szybszy odczyt i wolniejszy zapis. Mimo wszystko otrzymujemy wydajny dysk, który sprawdzi się nie tylko na potrzeby systemowego dysku i wydajnego magazynu danych, ale powinien usatysfakcjonować także profesjonalistów zajmujących się renderowaniem czy obróbką danych w wysokich rozdzielczościach. W razie potrzeby na płycie głównej znajduje się także dodatkowy slot M.2 na drugi dysk. 

SK Hynix BC910

Łączność bezprzewodowa

Za łączność bezprzewodową odpowiada karta sieciowa Intel AX201, która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.0 + LE, jak i Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) z prędkością transferów sięgającą 2,4 Gb/s. Szybki test potwierdził wysokie prędkości sieci Wi-Fi 6, transfery sięgały w naszym przypadku nawet 923 Mb/s. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów ze stabilnością połączenia czy siłą sygnału, ale w tej cenie spodziewać można by się nowszej sieciówki (np. AX211) z obsługą Wi-Fi 6E.

Oprogramowanie

G16 7630 posiada kilka preinstalowanych aplikacji od firmy Dell, w tym narzędzie do aktualizacji Dell Update czy My Dell, które służy za swoisty hub do rejestracji produktu, uzyskania informacji o sprzęcie, przeglądania artykułów na jego temat czy konfiguracji podstawowych ustawień (choćby w zakresie ładowania baterii), ale nie zabrakło tu także treści reklamowych (np. odnośnie oferowanych akcesoriów). Mam wrażenie, że aplikacja ta jest przeładowana treściami i mało czytelna, przez co i mało praktyczna. Ciekawszym narzędziem i zdecydowanie bardziej użytecznym jest Alienware Command Center. To umożliwia choćby wybór profili wydajnościowych (w tym niestandardowe, gdzie możemy pobawić się napięciem), monitorowanie podzespołów czy też ustawianie opcji oszczędzania energii. Jest też biblioteka dla gier zainstalowanych na naszym systemie (choć nie wspiera tytułów z Xbox Game Pass). Generalnie jednak jego możliwości na tle konkurencyjnych aplikacji do zarządzania komputerem (choćby Armoury Crate od Asusa) są dość skromne - od jednego z największych producentów laptopów na świecie można wymagać więcej. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dell G16 7630 - test laptopa z GeForce RTX 4060. Średnia półka za ponad 10 tys. zł

 0