Diablo 4 - test kart graficznych w wersji Beta. Co z optymalizacją?

Diablo 4 - test kart graficznych w wersji Beta. Co z optymalizacją?

Diablo 4 - test kart graficznych

Diablo 4 to kolejna odsłona jednej ze sztandarowych serii Blizzard Entertainment, która zadebiutuje za niespełna trzy miesiące, gdyż jej datę premiery ustalono na 6 czerwca. W miniony weekend miały jednak miejsce testy beta i postanowiliśmy skorzystać z okazji, sprawdzając jak mocny sprzęt trzeba posiadać, aby móc komfortowo zagrać w tę produkcję. Oczywiście do momentu oficjalnego debiutu w kwestiach technicznych co nieco może się jeszcze zmienić, niemniej ewentualne różnice, jeżeli w ogóle się pojawią (bo nie jest to pewnik), nie powinny być istotne z punktu widzenia wydajności. Zobaczmy więc, jak wyglądają technikalia gry Diablo 4 i jaką liczbę FPS uzyskują w niej poszczególne karty graficzne.

Diablo 4 to kolejna odsłona bardzo popularnej serii gier Hack and Slash. Zobaczmy na przykładzie wersji beta, jakie GPU trzeba posiadać do komfortowej rozgrywki.

Diablo 4 - test kart graficznych

 Test GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X. Alternatywa dla RTX 3070?

Kilka słów na temat aspektów technicznych

Od strony technicznej omawiana produkcja bazuje na nowym silniku, opracowanym przez Blizzard Entertainment specjalnie z myślą o tym tytule i wspierającym tylko API DirectX 12. Nie oznacza to jednak, że Diablo 4 korzysta ze śledzenia promieni (ang. ray-tracing) – ani w wersji beta, ani w momencie premiery nie będzie ono dostępne. Mamy za to techniki skalowania obrazu od obu wiodących producentów układów graficznych, tj. DLSS 2 od NVIDII oraz FSR 2 firmy AMD. Przy czym w wydaniu czerwcowym dodatkowo ma być dostępna DLSS 3 z generowaniem klatek, ale beta nie uwzględnia tego rozwiązania, stąd nie było możliwości sprawdzenia jego działania. Odnośnie wykorzystanych kart graficznych, w testach wzięło udział kilka GPU z poprzednich generacji, a konkretnie GeForce GTX 1650 SUPER i Radeon RX 580, GeForce RTX 3060 i Radeon RX 6600 XT oraz Radeon RX 6800 XT. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie reprezentuje natomiast GeForce RTX 4070 Ti, w wydaniu KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. To konstrukcja wyposażona w rozbudowane chłodzenie z trzema wentylatorami oraz skierowana do fanów bardziej subtelnej iluminacji LED. Test tego modelu ukaże się na łamach ITHardware wkrótce, a tymczasem możecie zobaczyć, jak radzi sobie w Diablo 4.

Test GPU w Diablo 4: metodologia

Wszelkie pomiary zostały wykonane we współpracy z Windowsem 11 64-bit 21H2, sterownikami AMD Software: Adrenalin Edition 23.3.1 i GeForce Game Ready 531.29, w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Do pomiaru liczby FPS posłużył Fraps w wersji 3.5.99, a dodatkowo rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego została ustawiona na sztywną wartość 0,5 ms. Zaprezentowane rezultaty są średnią wyników z trzech odrębnych przebiegów, a każdy wykres jest odpowiednio opisany, jeżeli chodzi o rozdzielczość i informacje o szczegółowości grafiki.

Ustawienia platformy były następujące:

  • taktowanie rdzeni Raptor Cove: 5,4 GHz,
  • taktowanie rdzeni Gracemont: 4,4 GHz,
  • taktowanie uncore: 4,8 GHz,
  • nastawy pamięci: DDR5-6200 MHz CL 40-40-40-76 2T.

Platforma testowa

Diablo 4 - test kart graficznych Intel Core i9-13900K
Diablo 4 - test kart graficznych ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO
Diablo 4 - test kart graficznych Patriot Viper Venom RGB 2x16 GB DDR5-6200 CL40
Diablo 4 - test kart graficznych Patriot Viper VPR100 512 GB
Diablo 4 - test kart graficznych SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W
Diablo 4 - test kart graficznych Antec Twelve Hundred V3
Diablo 4 - test kart graficznych MSI MEG CORELIQUID S360

Test GPU w Diablo 4: wydajność

Do testów osiągów wybrałem początkowy etap gry, gdy docieramy do wioski. Pomiar obejmuje przebieżkę między budynkami i z powrotem, a jeżeli chodzi o wymagania wobec sprzętu, jest to dość ciężka lokacja i uzyskiwana w niej liczba FPS jest zbliżona do tego, co zobaczymy w trakcie starć z potworami, w bardziej pesymistycznych dla karty graficznej miejscach. Testy obejmują trzy rozdzielczości, 1080p (Full HD), 1440p i 2160p (4K), a dodatkowo sprawdziłem, jak prezentują się osiągi z włączonym skalowaniem obrazu. Dla GeForce'ów RTX aktywny był DLSS 2 z profilem jakościowym, a dla pozostałych układów graficznych FSR 2 z tym samym presetem. Niestety, z sobie znanego powodu twórcy gry nie pozwalają włączyć czerwonej techniki na GPU obsługujących zielone rozwiązanie, co wyklucza bezpośrednie porównanie między nimi od strony wydajności. Miejmy nadzieję, że w wersji końcowej się to zmieni...

Miejsce testowe

Diablo 4 - test kart graficznych

Wioska

 

Wyniki wydajności

Test GPU w Diablo 4: jakość DLSS 2 i FSR 2

Poniżej odnajdziecie natomiast porównanie grafiki, dla renderingu w rozdzielczości natywnej oraz przy włączonej technice skalowania obrazu: DLSS 2 albo FSR 2. Zgodnie z wcześniejszą adnotacją, twórcy Diablo 4 nie pozwalają włączyć rozwiązania AMD na układach graficznych z linii GeForce RTX, stąd pierwsze dwa zrzuty zostały stworzone z użyciem karty GeForce RTX 4070 Ti, zaś ostatni przy zamontowanym Radeonie RX 6800 XT. Wspominam o tym profilaktycznie, aby nikomu nie przyszło do głowy porównywać liczby FPS widocznej na OSD, gdyż doprowadzi to do wysoce mylących wniosków.

Diablo 4 - test kart graficznych

Diablo 4 - test kart graficznych

Diablo 4 - test kart graficznych

Test GPU w Diablo 4: konkluzje

Biorąc pod uwagę, że na tapecie jest seria Diablo, teoretycznie trudno oczekiwać, aby najnowsza jej część mogła okazać się zabójcą kart graficznych. Choć mając na względzie "atrakcje", jakie zafundowało nam kilka ostatnich, głośnych debiutów, do oczekiwań należy w obecnych czasach podchodzić ostrożnie. Na szczęście jednak Diablo 4 nie odbiega od tych ostatnich i w kwestii wymagań sprzętowych jest naprawdę łagodną dla GPU produkcją. Mając nawet starszą kartę graficzną klasy GeForce GTX 1650 SUPER czy Radeon RX 580, bez trudu zagramy w 1080p, a z włączonym FSR 2 nawet w 1440p, choć nie wszędzie uda się wtedy utrzymać 60 FPS. Z kolei GeForce RTX 3060 czy Radeon RX 6600 XT podnoszą poprzeczkę do w pełni komfortowej rozgrywki w 1440p, bez potrzeby aktywacji technik skalowania obrazu. W wypadku tych układów możliwa jest nawet zabawa w 4K, rzecz jasna po włączeniu DLSS 2 albo FSR 2, z tym, że w takim wariancie jedynie zielony zawodnik zapewni brak spadków poniżej 60 FPS. Dysponując zaś nowoczesnym GPU z wyższej półki, jak GeForce RTX 4070 Ti albo Radeon RX 6800 XT, jesteśmy już w doskonałej sytuacji - ich posiadacze nie będą mieli problemów z graniem w 4K, przy renderingu natywnym. Innymi słowy, Diablo 4 oceniam jako tytuł zoptymalizowany co najmniej przyzwoicie.

Diablo 4 to tytuł zoptymalizowany co najmniej przyzwoicie i do rozgrywki wystarczy nawet starsza karta graficzna klasy GeForce GTX 1650 SUPER czy Radeon RX 580.

Diablo 4 - test kart graficznych

 Test GeForce RTX 4070 Ti. AMD ma ogromny problem

Porównanie DLSS 2 i FSR 2 od strony generowanego obrazu i wydajności

Co do porównania DLSS 2 i FSR 2, w kwestii jakości obrazu oba rozwiązania wypadają bez zarzutu, zapewniając grafikę o ostrości oraz szczegółowości zbliżonej do rozdzielczości natywnej. Intrygująco wypada za to zestawienie zysków wydajności. Z jednej strony wygląda na to, że FSR 2 oferuje podobne przyrosty liczby FPS bez względu na to, czy w komputerze mamy Radeona, czy też GeForce'a GTX (patrz Radeon RX 580 i GeForce GTX 1650 SUPER). Ale z drugiej w odniesieniu do DLSS 2 wypada blado, szczególnie w 4K, co widać na przykładzie wyników Radeona RX 6600 XT (tylko ok. 27% wzrost) i GeForce'a RTX 3060 (ok. 40% przyspieszenie). Tym bardziej szkoda więc, że beta Diablo 4 nie pozwala włączyć FSR 2 na GeForce'ach RTX, co byłoby najbardziej adekwatnym porównaniem, choć nie zmienia to faktu, że technika AMD i tak działa trochę zbyt wolno. W ramach eksperymentu aktywowałem na Radeonie RX 6800 XT wbudowane skalowanie gry ze współczynnikiem 67% (równym profilowi jakościowemu) i w 4K dało to ~149 FPS, zamiast 109 FPS dla FSR Q. Czy do czerwca Blizzard Entertainment uda się poprawić ten aspekt, ciężko powiedzieć, ale mam nadzieję, że tak się stanie. Jednocześnie w tym miejscu żegnam się z Wami, tradycyjnie zapraszając do sekcji komentarzy, w której możecie się podzielić przemyśleniami co do tekstu, który właśnie przeczytaliście, a także wersji beta Diablo 4, jeśli mieliście okazję w nią zagrać.

 

Grę do testów dostarczyła:

Diablo 4 - test kart graficznych

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Diablo 4 - test kart graficznych w wersji Beta. Co z optymalizacją?

 0