Test ENDORFY Arx 500 Air. Bardzo wydajna obudowa w kompaktowym rozmiarze

Test ENDORFY Arx 500 Air. Bardzo wydajna obudowa w kompaktowym rozmiarze

Analiza wnętrza - ENDORFY Arx 500 Air

ENDORFY Arx 500 Air to dwukomorowa konstrukcja z piwnicą na zasilacz i rzadziej już stosowane dyski HDD. We wnętrzu znajdziemy wiele otworów na poprowadzenie przewodów, wszystkie posiadają przepust z gumową osłoną. Jednie nie znajdziemy ich na piwnicy przy samej płycie głównej. W piwnicy mamy również duże przepusty przy płycie głównej do kabli wentylatorów, USB, czy choćby audio.

Obudowa ENDORFY Arx 500 Air pozwala nam na bardzo wygodną aranżację okablowania - otwory są duże i znajdziemy je wzdłuż płyty głównej, nad płytą główną, a także w piwnicy. Tacka od przodu jest wygięta, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca z tyłu na okablowanie a pionowe przepusty są umieszczone pod kątem względem płyty głównej, co również ułatwia prowadzenie przewodów i ich układanie. Tacka posiada wiele wgnieceń, co dodaje ogólnej sztywności obudowie. Muszę przyznać, że jest to bardzo umiejętnie wykonane, bo blacha nie ugina się do środka podczas montażu.

W centralnej części znajduje się bardzo duży otwór ułatwiający montaż płytki backplate dla układu chłodzenia. Przy froncie znajdziemy również trzy rzędy otworów montażowych, tzw. fasolek. Przykręcić możemy tutaj np. rezerwuar czy pompkę chodzenia cieczą. Nad nimi znajdziemy HUB zasilania wentylatorów.

Sama piwnica jest skrócona, pozwalając na montaż radiatora 360 mm na froncie. Dodatkowo zakończono ją perforowaną siatką tak, by kable z PSU nie blokowały wentylatora. Na boku wytłoczone zostało logo ENDORFY. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie otworu, przez który widoczny stałby się zasilacz.

Tył obudowy to przede wszystkim zaczepy do prowadzenia okablowania i trzeba przyznać, że jest ich ogromna liczba i są w miejscach, gdzie są potrzebne. W oczy jednak rzuca się coś innego. Opaski rzepowe znajdują się na głównej części tacy płyty głównej po prawej stronie przepustów, gdzie te ułatwiają aranżację okablowania. Tak samo jak Arx 700 Air prowadzenie kabli nie odbywa się po lewej stronie gdzie blacha jest przetłoczona i mamy typowy tunel dla okablowania oraz więcej miejsca na kable. Niestety, ale 22 mm miejsca na przewody to niewiele i może go zdecydowanie zabraknąć przy bardziej rozbudowanych konstrukcjach. Tym razem rzepy były przymocowane do jednej wypustki, więc dorzuciłem kilka do drugiej, znajdującej się za gumowymi przepustami, gdzie mamy prawie 35 mm przepustu i według mnie wyszło dobrze. Widać poprawę względem testowanej Arx 700 Air.

W centrum znajduje się duży otwór ułatwiający montaż backplate układu chłodzenia procesora oraz miejsca do zamocowania nośników 2,5". Na spodzie mamy piwnicę na zasilacz oraz kolejne miejsca na nośniki danych. Łącznie możemy zamontować do 6 x 2,5" lub 5 x SSD 2,5" + 1 x HDD 3,5" (2 x SSD na topie piwnicy, 2 x SSD z tyłu tacki, 1 x SSD za zasilaczem oraz dwa przykręcane za otworem na backplate). Dodam, że instrukcja nie jest zbyt intuicyjna w kontekście montażu części dysków. 

System chłodzenia ENDORFY Arx 500 Air

Za wentylację w obudowie ENDORFY Arx 500 Air odpowiada pięć seryjnie montowanych wentylatorów ENDORFY Stratus 140 mm, których prędkość wynosi 1200 obr./min (kontrolowana sygnałem PWM). Wentylatory wspierają pracę półpasywną, a łożysko FDB zagwarantuje nam długą i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Na froncie zamontowano trzy wentylatory zasysające chłodne powietrze, kolejny standardowo wyciągający z tyłu obudowy i jeszcze jeden na topie również wyciągający ciepłe powietrze znad sekcji zasilania. Wentylatory na froncie możemy wymienić na 3 x 120 mm lub chłodnicę w rozmiarze 360 mm. Do tego celu musimy tylko przesunąć szyny montażowe wentylatorów do środka. Na topie możemy zainstalować radiatory do 280 mm (również te nieco grubsze, jak Arctic LFII). W środku pomieścimy karty graficzne o długości do 350 mm oraz wieżowe układy chłodzenia powietrzem do 179 mm (tak, Noctua NH-D15 się mieści).

Jeśli chodzi o grubość zastosowanej blachy, według moich pomiarów wynosi ona 0,75 mm. Cechuje się ona dużą sztywnością, co dodatkowo wspierane jest przez liczne przetłoczenia. Tak wysoka jakość jak najbardziej cieszy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ENDORFY Arx 500 Air. Bardzo wydajna obudowa w kompaktowym rozmiarze

 0