Test GeForce RTX 4060 Ti 16 GB vs. 8 GB. Sprawdź, czy warto dopłacić

Test GeForce RTX 4060 Ti 16 GB vs. 8 GB. Sprawdź, czy warto dopłacić

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G: pudełko

Opakowanie karty graficznej GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G jest średniej wielkości, a jego kolorystyka oscyluje wokół czerni, do spółki z domieszką zieleni i pomarańczu. Na froncie widzimy nazwę użytego układu graficznego i rodziny, do której należy produkt, krótki wykaz najważniejszych technologii, a także grafikę z motywem robota. Na odwrocie ujrzymy natomiast zdjęcie karty, nieco bardziej szczegółowe informacje o systemie chłodzenia i ekosystemie NVIDII, plus dodatkowo wykaz złącz wideo, w połączeniu z wymaganiami systemowymi. W środku znajduje się karta graficzna i instrukcja obsługi.

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G - fabryczne opakowanie

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G: wymiary, chłodzenie

Długość testowanej karty graficznej jest rozsądna - całość liczy sobie ok. 28 cm i warto dodać, że cooler wyraźnie wystaje poza samo PCB. Wspomniany układ chłodzenia jest trzyslotowy, zatem akcelerator efektywnie zajmuje w obudowie jeden slot więcej niż sugeruje śledź. Wymuszaniem przepływu powietrza zajmują się trzy wentylatory o średnicy 80 mm, zaś radiator jest trzyczęściowy i do transportu ciepła pomiędzy segmentami wykorzystuje rurki heatpipe w liczbie trzech (czwarta wspomaga ten proces w głównej części). Cooler jest kompleksowy, obejmując pamięć VRAM i sekcję zasilania. Oczywiście mamy tryb półpasywny, który sprawia, że w spoczynku "śmigła" nie obracają się w ogóle.

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G - front

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G: rewers, zasilanie, diody

Z tyłu jest płytka usztywniająca, wykonana z anodowanego na kolor ciemnoszary aluminium. Znajdziemy na niej otwór wspomagający wentylację, prosty wzór, a także logo serii GeForce RTX oraz producenta. Gniazdo zasilania to pojedyncza sztuka 8-pin, zatem dokładnie tyle, ile trzeba przy maksymalnym PL wynoszącym 216 W. Dla pełni szczęścia mamy jeszcze logo GIGABYTE na osłonie chłodzenia, które jest podświetlane. Zachowaniem diod można sterować za pomocą narzędzia RGB Fusion, gdzie nie ma problemów, aby ustawić odpowiadającą nam barwę, czy też wyłączyć je całkowicie. Ponadto producent umieścił na laminacie przełącznik BIOS-u, który pozwala regulować pracę wentylatorów (odsyłam do strony z temperaturami).

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G - góra, backplate

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G: złącza wideo

Jeżeli chodzi o złącza wideo, do dyspozycji użytkownika są po dwie sztuki HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4a. To zestaw standardowy dla serii Ada Lovelace, który pozwala przesłać obraz o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 120 Hz albo 8K 60 Hz. Na marginesie warto dodać, że najnowsze Radeony RX 7000 wspierają DisplayPort 2.1, co pozwala uzyskać parametry 8K 120 Hz albo nawet 16K 60 Hz i chociaż na dzień dzisiejszy jest to przewaga czysto teoretyczna, to nie da się ukryć, że zieloni nieco zostali z tyłu w temacie komunikacji z wyświetlaczami. Natomiast na plus odnotowuję równy podział DisplayPort i HDMI, co obecnie jest rzadkością.

GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti GAMING OC 16G - złącza wideo

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test GeForce RTX 4060 Ti 16 GB vs. 8 GB. Sprawdź, czy warto dopłacić

 0