Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Bohaterką dzisiejszego testu będzie płyta główna dla procesorów Ryzen 7000 i nadchodzących Ryzen 9000, którą można nabyć za rozsądne pieniądze i mowa o GIGABYTE B650 EAGLE AX. Jak wskazuje nazwa, jest to model z łącznością bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6E, a jak za chwilę zobaczycie, inne składowe specyfikacji również wyglądają sensownie. Ponadto warto dodać, że chipset B650, tak samo jak topowe X670 oraz X670E, nie nakłada żadnych ograniczeń w temacie podkręcania, tzn. można przyspieszać zarówno pamięć RAM, jak i procesor. Piszę o tym, ponieważ platforma AMD różni się w tym aspekcie od ekosystemu Intela, jako że chipsety niebieskich z serii B pozwalają tylko na overclocking RAM, a przyspieszanie CPU jest w ich przypadku zablokowane. Jak więc widać, podejście czerwonych jest w tej kwestii bardziej przyjazne konsumentowi.

Spis treści:

Jeśli chodzi o koszt zakupu, w chwili pisania artykułu za GIGABYTE B650 EAGLE AX trzeba było zapłacić minimum 669 zł. Oznacza to, że jest to jedna z najtańszych płyt głównych w formacie ATX z Wi-Fi 6E i PCIe 5.0 dla nośnika M.2, gdyż tę cechę również posiada recenzowana konstrukcja. Co prawda na dzień dzisiejszy dyski SSD zgodne z najnowszym standardem to głównie ciekawostka, jednak myślę, iż warto mieć jego obsługę na przyszłość. Innymi słowy, bezsprzecznie jest to jedna z konstrukcji, którą mogą rozważać osoby składające komputery z procesorami klasy Ryzen 5 7600(X), Ryzen 7 7700(X) czy Ryzen 7 7800X3D i w dalszej części artykułu dowiecie się, czy warto postawić na właśnie ten model.

GIGABYTE B650 EAGLE AX to jedna z najtańszych płyt z Wi-Fi 6E oraz PCIe 5.0 dla dysku M.2. Sprawdźmy, jak ten przystępny dla portfela model wypadł w testach.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Specyfikacja GIGABYTE B650 EAGLE AX
Socket AM5
Chipset AMD B650
Pamięć 4 x DDR5-7600(OC), Max. 192 GB
Wyjście obrazu DisplayPort 1.4, HDMI 2.1
Gniazda rozszerzeń 1 x PCIe 4.0 x16, 3 x PCIe 3.0 x16 (elektrycznie x1)
Magazyn danych 4 x SATA 6 Gb/s, 1 x M.2 (PCIe 5.0), 1 x M.2 (PCIe 4.0), 1 x M.2 (PCIe 4.0 x2)
Sieć Realtek RTL8111 (1 Gb/s), Wi-Fi 802.11 ax
Dźwięk Realtek ALC897
Porty USB 2 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s), 4 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s), 12 x USB 2.0
Wymiary ATX (30,5 x 24,4 cm)

 Test GIGABYTE Radeon RX 7800 XT GAMING OC. Dobra i opłacalna karta graficzna

Komentarz odnośnie specyfikacji testowanej płyty głównej

Wizualnie GIGABYTE B650 EAGLE AX stawia na klasyczne połączenie czerni oraz odcieni szarości, które zapewnia przyjemny dla oka wygląd. Główny radiator chłodzący sekcję zasilania jest sporych rozmiarów oraz jednocześnie zakrywa panel I/O, z kolei w kwestii chłodzenia dysków M.2 zintegrowany radiator mamy dla pierwszego od góry złącza. Co do VRM, producent chwali się 12 fazami dla rdzeni i w dalszej części tekstu zobaczycie, jakie dokładnie komponenty użyto i jak wyglądają temperatury w zestawieniu z dwuchipletowym Ryzen 9 7900X. Przechodząc do specyfikacji, tak jak już zdążyłem odnotować, mamy PCIe 5.0 dla nośnika M.2 oraz Wi-Fi 6E, a ponadto producent pomyślał jeszcze o dwóch kolejnych złączach M.2, LAN o szybkości 1 Gb/s oraz szybkich portach USB 3.2 Gen 2 o przepustowości 10 Gb/s.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: opakowanie

Płytę główną GIGABYTE B650 EAGLE AX dostałem w średnich rozmiarów pudełku, którego kolorystyka oscyluje wokół czerni oraz szarości, z dodatkiem pomarańczu i błękitu. Na froncie widać nazwę modelu i charakterystyczną grafikę z okiem oraz informację o kompatybilności z procesorami i pamięcią RAM, z kolei na odwrocie specyfikację techniczną, wykaz złącz panelu I/O oraz przegląd najważniejszych cech.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Lista dodatków przedstawia się następująco:

 • dwa kable SATA,
 • skrócona instrukcja obsługi,
 • śrubka do montażu dysku M.2,
 • antena do karty Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: budowa

Recenzowana płyta GIGABYTE B650 EAGLE AX bazuje na laminacie o wymiarach odpowiadających standardowi ATX, więc nie musicie się obawiać problemów podczas montażu w mniejszych obudowach, w których "wciśnięcie" konstrukcji E-ATX byłoby niemożliwe. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominuje tu barwa czarna, do spółki z odcieniami szarości. Przechodząc do radiatorów, chłodzenie spoczywa na barkach trzech sztuk, z czego dwa dbają o warunki termiczne VRM, a ostatni został zamontowany na chipsecie. Co do iluminacji LED, tym razem jej nie uświadczymy.

Do dyspozycji kupującego mamy pięć, nienagannie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy wentylatorów. Wszystkie znajdują się w łatwo dostępnych miejscach, tzn. nie będzie kłopotów z dostaniem się do nich po złożeniu zestawu. Gniazda bez wyjątku umożliwiają pracę w trybach PWM oraz napięciowym, zatem kwestia ta została rozwiązana wzorowo i nie ma przeszkód, aby zrealizować konfigurację półpasywną bez względu na posiadane wentylatory. Ich obciążalność wynosi 2 A (24 W) na złącze.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Główny radiator VRM i chłodzenie chipsetu przymocowano za pomocą śrubek, co jest praktyczniejszym pomysłem od klasycznych kołków. Ergonomia wzrasta zauważalnie, dzięki czemu dostanie się do tych miejsc jest czynnością bardzo prostą i niezajmującą dużej ilości czasu. Pod tym względem nie ma więc większych zaskoczeń, szczególnie mając na uwadze, iż ten drobny dodatek coraz częściej widujemy też w konstrukcjach z niższych półek cenowych, ale szkoda, że nie dotyczy to drugiego, mniejszego radiatora sekcji zasilania.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Sekcja zasilania dla rdzeni marketingowo składa się z 12-tu faz, choć tak naprawdę jest 6-fazowa z podwojonymi cewkami, MOSFET-ami i sterownikami tranzystorów. Sercem VRM jest kontroler PWM RT3678BE produkcji Richtek Technology. Na każdą z "faz" przypadają dwa MOSFET-y NTMFS4C06N i jeden NTMFS4C10N, tym razem firmy ON Semiconductor. Obciążalność prądowa tranzystorów w trybie ciągłym to odpowiednio 52 A i 34 A (dla temperatury obudowy równej 80 °C). Za to zasilaniem iGPU zajmują się dwie fazy z dokładnie takimi samymi MOSFET-ami, ale tym razem bez dublowania komponentów. Sterowniki tranzystorów to RT9624F, znów od Richtek Technology.

Moduły pamięci montujemy w czterech slotach, obsługujących RAM o taktowaniu dochodzącym do 7600 MHz oraz pojemności wynoszącej maksymalnie 48 GB (na slot). W tej części płyty odnajdziecie również 24-pinową wtyczkę ATX, 8-pinową EPS, piny dla pasków diod LED ("ARGB_V2_2" i "LED_C") oraz dwa wyprowadzenia USB (po sztuce 3.2 Gen 1 i 3.2 Gen 1 Type-C). Ponadto mamy slot M.2 z radiatorem, podłączony do procesora i wspierający tylko nośniki typu PCIe (do 5.0).

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Wśród złączy kart rozszerzeń mogę wyróżnić cztery sloty PCIe x16 (elektrycznie x16/x1/x1/x1). Zgodność z PCIe 4.0 dotyczy wyłącznie głównego dla karty graficznej, a pozostałe trzy są ograniczone do 3.0. Ponadto w tej części laminatu mamy dwa kolejne złącza M.2 - bez radiatora, ale ze zintegrowanymi zatrzaskami. Pierwszy od góry jest podłączony do CPU i pracuje w trybie PCIe 4.0 x2, za to drugi do chipsetu i jest kompatybilny z dyskami PCIe (do 4.0) oraz działa z pełną szybkością x4.

Na samym dole znajdziecie złącze HD Audio, COM, trzy wyprowadzenia USB 2.0 oraz diagnostyczne diody LED. Po prawej stronie umieszczono z kolei cztery gniazda SATA, wszystkie obsługiwane przez chipset oraz zamontowane równolegle do PCB, co ułatwia prowadzenie kabli oraz umożliwia bezproblemowy montaż długich kart graficznych. Kość BIOS-u jest pojedyncza oraz lutowana, jednak potencjalnie nieudanym wgrywaniem firmware nie ma się co przejmować, z uwagi na Q-Flash Plus. Aby dokonać flashowania nawet bez CPU i/lub RAM, trzeba umieścić pamięć flash z plikiem BIOS-u (o nazwie "gigabyte.bin") w oznaczonym porcie USB (dopisek "BIOS" na maskownicy) oraz nacisnąć stosowny przycisk na laminacie. Poza tym w tej sekcji wylądowały następne piny służące do podłączenia dodatkowych pasków diod LED ("ARGB_V2_1" oraz "ARGB_V2_3").

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Kilka słów należy się także zintegrowanej karcie dźwiękowej, gdzie firma GIGABYTE użyła dość egzotyczny kodek Realtek ALC897, który od niedawna zaczął być częściej montowany w płytach głównych. Dodatkowym wsparciem są kondensatory elektrolitycznie firmy Nichicon, brakuje jednak wzmacniacza słuchawkowego, na który producent się nie zdecydował. Jakość dźwięku jest, jak na zintegrowane rozwiązanie, całkiem niezła - podobna do ALC1200, co potwierdzają rozsądne rezultaty w teście RMAA. Mniej wymagający użytkownicy będą usatysfakcjonowani.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Tylny panel jest dodatkowo zabudowany, a poza tym może się pochwalić obecnością zintegrowanej maskownicy. Umieszczono tam następujące porty:

 • po jednym DisplayPort oraz HDMI,
 • sześć USB 2.0, pojedynczy USB 3.2 Gen 1 Type-C i dwa USB 3.2 Gen 2, kontrolowane przez przez procesor i chipset AMD B650 (tylko dwa USB 2.0),
 • jeden PS/2 dla klawiatury i/lub myszy,
 • dwa do podłączenia dołączonej anteny Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax,
 • jeden RJ-45, realizowany przez zintegrowaną kartę sieciową Realtek RTL8111,
 • wejścia i wyjście liniowe zintegrowanej karty dźwiękowej.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: UEFI

Płyta główna GIGABYTE B650 EAGLE AX wykorzystuje UEFI, co zapewnia przejrzysty, czytelny oraz atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika. Samo firmware udostępnia dwa tryby pracy. Pierwszy z nich to Easy Mode, gdzie można podejrzeć podstawowe informacje o sprzęcie oraz zmodyfikować najbardziej elementarne ustawienia, takie jak kolejność bootowania. Zabawa zaczyna się dopiero w momencie przejścia do trybu Advanced. Po tej czynności nie jesteście już niczym skrępowani, ergo można do woli zmieniać wszelkie parametry wedle uznania. Dodatkowa funkcjonalność opiera się na tworzeniu profilów, zawierających spersonalizowane ustawienia, flashowaniu nowych wersji firmware czy zapisywaniu zrzutów ekranowych do pamięci masowej. Tyle opisu, a teraz czas na prezentację UEFI, w tym odświeżonej szaty graficznej.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: metodologia

Testy płyty głównej GIGABYTE B650 EAGLE AX wykonałem przy domyślnych zegarach większości podzespołów. Jedyna modyfikacja to ustawienie pamięci na DDR5-4800 CL 32, za to z dezaktywacji usług takich jak Turbo oraz Cool'n'Quiet zrezygnowałem, wychodząc z założenia, że jeżeli w danym modelu któraś z nich działa niepoprawnie, należy ten fakt ujawnić.

Wszystkie testy wykonałem na platformie z Windows 10 64-bit 21H1, sterownikami GeForce Game Ready 496.13, w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Do zmierzenia liczby klatek posłużył program Fraps w wersji 3.5.99, za to wyniki zaprezentowane na wykresach są średnią arytmetyczną z trzech przebiegów. Poza tym rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego wymusiłem na sztywną wartość 0,5 ms. Zainteresowanym tematem odsyłam do felietonu na temat testowania CPU w grach.

Testy podkręcania polegały na odnalezieniu maksymalnego stabilnego taktowania CPU, IF oraz RAM. Napięcia były ustawione na następujących poziomach:

 • CPU Core Voltage - 1,3 V,
 • CPU VDDIO / MC Voltage - 1,3 V.

Parametr CPU Load-line Calibration dobierałem tak, by woltaż (odczyt za pomocą HWiNFO64 w wersji 8.05-5485) nie spadał pod obciążeniem poniżej wartości ustawionej w UEFI i jednocześnie był do niej jak najbardziej zbliżony. Moduły DDR5 pracowały z timingami CL 38-40-40-78 i były zasilane napięciem 1,435 V.

Platforma testowa

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000 AMD Ryzen 9 7900X
Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000 Patriot Viper Venom RGB 2x16 GB DDR5-6200 CL40
Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000 KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)
Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000 Patriot Viper VPR100 512 GB
Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000 SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W
Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000 Antec Twelve Hundred V3
Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000 MSI MEG CORELIQUID S360

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: osiągi SATA

Weryfikację osiągów kontrolerów rozpoczynamy od portów SATA 6 Gb/s. Pomiary odbywają się z wykorzystaniem popularnego programu CrystalDiskMark, często używanego do porównywania wydajności dysków. Testy obejmują odczyt sekwencyjny oraz dla próbki rozmiaru 4K - dla różnych wariantów kolejek i wątków. Nośnik używany w tej grupie pomiarów to Silicon Power Velox V70 o pojemności 240 GB (MLC Intel 25 nm).

Uwaga: Na podstawkach AM4 i AM5 w zasadzie każdy port poszczególnych interfejsów, takich jak SATA, M.2 oraz USB, może być podłączony zarówno do procesora, jak i chipsetu. Wynika to z faktu, że CPU z rodziny Ryzen mają na pokładzie stosowne kontrolery, zatem w zasadzie mogą funkcjonować samodzielnie, bez mostka południowego (chociaż takiego zestawienia producenci płyt nam nie zaserwowali, przynajmniej dla komputerów stacjonarnych). Dlatego też, jeżeli na danej konstrukcji miałem opcję skorzystania z portów danego interfejsu zarówno w wydaniu obsługiwanym przez procesor, jak i chipset, pomiary przeprowadzałem dla obu opcji. Stosowne oznaczenia macie przypisane do słupków, tj. model procesora lub mostka południowego. Odnośnie tego, które porty obsługiwane są przez jakie kontrolery, odsyłam do strony poświęconej budowie.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: osiągi M.2

Następne w kolejności są złącza M.2. Pomiary niezmiennie odbywają się z wykorzystaniem popularnego programu CrystalDiskMark, często używanego do porównywania wydajności nośników. Testy obejmują odczyt sekwencyjny i dla próbki rozmiaru 4K - dla różnych wariantów kolejek i wątków. Dyskiem używanym w tej grupie pomiarów jest Corsair MP600 PRO XT w wariancie 1 TB (3D TLC).

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: osiągi USB

Następnym obszarem testów są porty USB 3.0 (według obecnej nomenklatury powinniśmy pisać USB 3.2 Gen 1). Tak samo jak poprzednio, pomiary odbywają się z użyciem programu CrystalDiskMark, typowo wykorzystywanego do porównywania wydajności dysków. Wykonane testy obejmują odczyt sekwencyjny i dla próbki rozmiaru 4K, dla różnych wariantów kolejek i wątków. Używany nośnik to ADATA Elite SE880 w wersji 1 TB.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: osiągi USB, cd.

Na deser pozostały osiągi portów USB 3.2 Gen 2 (dawniej USB 3.1). Pomiary niezmiennie odbywają się z użyciem aplikacji CrystalDiskMark, często wykorzystywanej do porównywania wydajności dysków. Testy obejmują zarówno odczyt sekwencyjny, jak i dla próbki rozmiaru 4K - dla różnych wariantów kolejek i wątków. Nośnik to ADATA Elite SE880 w wersji 1 TB.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: osiągi CPU

Blender

GCC

Monkey's Audio

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX: podkręcanie

Procesor

Pamięć RAM

Warunki testu temperatur GIGABYTE B650 EAGLE AX

Na potrzeby testów temperatur pomocniczo wykorzystuję pirometr Voltcraft IR 800-20D, o zakresie pomiarowym od -50 do 800 °C. W każdym przypadku wykonywane są maksymalnie dwa pomiary, tzn. jeden dla wbudowanego czujnika (o ile takowy istnieje), zaś drugi na rewersie laminatu – w okolicy MOSFET-ów, z użyciem wspomnianego urządzenia. W tym drugim przypadku za każdym razem staram się odnaleźć możliwie gorący punkt i to on ląduje na wykresach. Testy przeprowadzane są przy procesorze przetaktowanym do 5,5/2,2 GHz (lub mniej, jeżeli któraś z płyt będzie niedomagać), czemu towarzyszy woltaż rdzeni równy 1,325 V. Obciążenie generowane jest przez 30-minutowy rendering sceny Barbershop w aplikacji Blender. Poza tym pod wykresami odnajdziecie zdjęcie rewersu PCB w podczerwieni, wykonane z wykorzystaniem kamery termowizyjnej InfiRay P2 Pro.

Rewers laminatu płyty głównej

Wbudowany czujnik

Warunki testu poboru prądu GIGABYTE B650 EAGLE AX

Do zweryfikowania zużycia energii płyty głównej GIGABYTE B650 EAGLE AX użyłem watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha pozwala na pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej.

Obciążenie generowane było przez rendering sceny Barbershop w aplikacji Blender, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był wyłącznie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu wypadkach wahania wskazań okazały się niewielkie, zasadniczo nieprzekraczające kilku watów. Dlatego jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

Obciążenie

Warunki testu czasu bootowania GIGABYTE B650 EAGLE AX

Próba polegała na zmierzeniu czasu, który upływa od włączenia komputera do momentu rozpoczęcia wczytywania systemu operacyjnego. Czasu bootowania nie należy zatem mylić z sumarycznym czasem uruchamiania maszyny, który jest odpowiednio dłuższy. Pomiar powtarzany był trzykrotnie, a na koniec wyciągana średnia arytmetyczna z dokładnością do sekundy.

GIGABYTE B650 EAGLE AX: Ocena i Opinia

W części praktycznej płyta GIGABYTE B650 EAGLE AX wypadła bardzo poprawnie. Wydajność procesora czy osiągi kontrolerów są na odpowiednim poziomie, zbliżonym do innych modeli dla podstawki AM5. Chociaż muszę dodać, że przyczyną trochę niższych transferów USB od ASRock X670E Steel Legend jest fakt, że omawiana konstrukcja do obsługi portów na panelu I/O wykorzystuje głównie procesor, podczas gdy ta druga przede wszystkim chipset, który z jakiegoś powodu ma na tej platformie szybsze kontrolery USB. Idąc dalej, procesor udało się podkręcić do 5500 MHz dla rdzeni oraz 2200 MHz dla IF, czyli do maksimum tej sztuki przy założonym napięciu. Z kolei pamięć RAM byłem w stanie podkręcić do 6200 MHz, co znów jest solidnym wynikiem. Poza tym na plus mogę zanotować dość szybki czas uruchamiania (13 s) i bardzo niski pobór prądu w spoczynku. Pozytywnym zaskoczeniem okazały się również temperatury sekcji zasilania, które we współpracy z podkręconym Ryzenem 9 7900X nie przekraczały 75 °C, bez nawiewu na VRM. Biorąc pod uwagę użyte komponenty i umieszczenie po jednym tranzystorze na fazę na rewersie PCB, nie spodziewałem się aż tak dobrego rezultatu. Innymi słowy, recenzowana płyta bez trudu radzi sobie nawet z topowymi procesorami z dwoma chipletami.

Płyta główna GIGABYTE B650 EAGLE AX dobrze spisuje się w praktyce, radzi sobie z topowymi CPU, ma sensowną funkcjonalność i jest opłacalna, zatem ją polecam.

Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

 Ryzen 7 7800X3D - test w nowej procedurze vs i9-14900K. Kto ma najlepszy CPU dla graczy?

Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty

Wyposażenie fabryczne jest bardzo skromne, jednak tego należało się spodziewać w tej półce cenowej i nie ma co doszukiwać się tu wady. Odnośnie specyfikacji, widać pewne cięcia dla redukcji ceny tego modelu, a konkretniej - brak LAN o szybkości 2,5 Gb/s, brak USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) oraz środkowe złącze M.2 w trybie x2. Na ile te oszczędności są problemem, pozostawiam do indywidualnej oceny, chociaż wydaje mi się, że raczej nie powinny przeszkadzać większości nabywców. Na plus należy zaś odnotować Wi-Fi 6E oraz PCIe 5.0 dla głównego slotu M.2. Co do rozplanowania laminatu, jest moim zdaniem poprawne, ale warto pamiętać, że w złączach M.2 pod slotem karty graficznej nie włożymy dysków z wbudowanym wysokim radiatorem (takie modele to rzadkość, ale muszę o nich przypomnieć). Poza tym chętnie bym zobaczył więcej szybkich portów USB na panelu I/O, gdzie większość z nich to wolne 2.0. Wracając jeszcze do praktycznego użytkowania, dopracowanie BIOS-u oceniam jako dobre, bo natrafiłem tylko na jeden, trochę dziwny, ale drobny błąd. Mianowicie w trakcie podkręcania CPU nie można było wyłączyć zintegrowanej grafiki, gdyż w przeciwnym razie przy ręcznie ustawionym napięciu rdzeni komputer nie chciał się uruchomić, wyświetlając komunikat, że ustawienia nie przechodzą procedury POST.

Reasumując, wystawiam ocenę 7,5/10 oraz daję wyróżnienie opłacalność. Patrząc na całokształt, GIGABYTE B650 EAGLE AX to dobra płyta o sensownej funkcjonalności, która dobrze spisuje się w praktyce oraz radzi sobie nawet z topowymi procesorami z dwoma chipletami. A co najważniejsze, jak na konstrukcję na chipsecie B650 i z Wi-Fi 6E oraz PCIe 5.0 dla dysku, jest atrakcyjna cenowo, tak więc polecam mieć ten model na uwadze, jeżeli szukacie podstawy dla peceta z Ryzenem 7000 albo nadchodzącym Ryzenem 9000, która nie uszczupli przesadnie portfela.

 

Ocena GIGABYTE B650 EAGLE AX

Ocena płyty głównej GIGABYTE B650 EAGLE AXOcena płyty głównej GIGABYTE B650 EAGLE AX

GIGABYTE B650 EAGLE AX - opinia

GIGABYTE B650 EAGLE AX - plusy

 • Zintegrowane Wi-Fi 6E
 • Obecność wyjść obrazu dla iGPU
 • PCIe 5.0 dla dysku M.2
 • Poprawne wyniki testów rzeczywistych
 • Krótki czas uruchamiania i bardzo niski pobór prądu w spoczynku
 • Stylowy wygląd płyty bez podświetlenia LED
 • Solidne możliwości podkręcania pamięci RAM
 • Zaskakująco chłodna sekcja zasilania z dobrze działającym LLC
 • Atrakcyjna cena płyty
 • Opcja awaryjnego wgrywania UEFI
 • Całkiem dobrze dopracowany BIOS
 • Nienaganna kontrola obrotów wentylatorów

GIGABYTE B650 EAGLE AX - minusy

 • Zintegrowane audio mogłoby być lepsze
 • Mało szybkich portów USB na panelu I/O
 • Brak LAN 2,5 Gb/s oraz USB 3.2 Gen 2x2
 • Środkowe złącze M.2 pracujące w trybie x2
 • Brak możliwości wyłączenia iGPU podczas OC procesora
 • W dolnych M.2 nie zamontujemy dysków z wysokim radiatorem

Cena GIGABYTE B650 EAGLE AX (na dzień publikacji): od 669 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną kupicie w sklepie Sferis.pl

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test MSI Z790 PROJECT ZERO. Płyta główna z ukrytymi złączami

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test GIGABYTE B650 EAGLE AX. Dobra i przystępna cenowo płyta dla Ryzenów 7000

 0