Choć od premiery standardu DDR5 minęły już ponad dwa lata, producenci modułów RAM w dalszym ciągu mają w swojej ofercie starszą pamięć DDR4. Ma to praktyczne uzasadnienie m.in ze względu na wciąż sporą popularność platformy AMD AM4, której mocny punkt to tanie oraz całkiem szybkie procesory współpracujące właśnie z DDR4. Bohaterem niniejszego testu będzie zestaw RAM reprezentujący starszy standard, a konkretnie mowa o HIKSEMI U100 WAVE w wariancie 2x16 GB 3600 MHz CL 18.
Spis treści:
Gwoli wyjaśnienia, marka HIKSEMI powstała poprzez wyodrębnienie z oferty HIKVISION części dla komputerów, głównie pamięci półprzewodnikowej. W portfolio HIKSEMI są zatem dyski wewnętrzne i zewnętrzne, pamięć RAM oraz karty pamięci, ale nie tylko, bo znajdziemy też huby USB, a nawet jeden model NAS. Wracając do HIKSEMI U100 WAVE, jest to najbardziej efektowna wizualnie rodzina RAM od HIKSEMI, która w temacie wyglądu może się pochwalić białym PCB, iluminacją LED z RGB i szklanymi panelami po obu stronach modułów, zamiast radiatorów. Jak ten ekstrawagancki produkt poradził sobie w części praktycznej, dowiecie się niebawem.
HIKSEMI WAVE to pamięć DDR4 o nietuzinkowym wyglądzie, ze szklanymi panelami i iluminacją LED z RGB. Zobaczmy, jak moduły z tej serii poradziły sobie w testach.
AMD Ryzen 5 8600G i Ryzen 7 8700G - test zintegrowanych GPU. Dogonią RX 570?
Krótka charakterystyka pamięci RAM dostępnej w portfolio marki HIKSEMI
W portfolio HIKSEMI znajdziemy pięć różnych rodzin pamięci RAM. Najbardziej podstawowa to HIKER, z modułami pozbawionymi radiatorów. W jej skład wchodzi pamięć DDR3, DDR4 oraz DDR5 i skupiając się na dwóch ostatnich standardach, starszy z nich to moduły o taktowaniu 2666 MHz lub 3200 MHz i pojemności 4 GB (tylko 2666 MHz), 8 GB albo 16 GB. Z kolei dla nowszego mamy dostępne zegary 4800 MHz, 5600 MHz, 6200 MHz oraz 6400 MHz, którym towarzyszą pojemności modułów 8 GB (tylko 4800 MHz i 6200 MHz), 16 GB oraz 32 GB. Idąc dalej, seria ARMOR dorzuca radiator, a AKIRA dodatkowo podświetlenie LED RGB. Obie skupiają się na DDR4 i oferują moduły 8 GB i 16 GB o częstotliwości 3200 MHz. U100 WAVE została już w dużej mierze opisana i dodam tylko, że oprócz zestawu 2x16 GB jest też wersja 2x8 GB, ponownie o zegarze 3600 MHz. Na deser została zaś linia U100 SWORD, zarezerwowana dla standardu DD5. W odróżnieniu od HIKER, tym razem moduły dostały radiatory oraz iluminację LED RGB i są dostępne w wariancie 16 GB 6400 MHz. Innymi słowy, wg oficjalnej oferty HIKSEMI jedyna rodzina, w ramach której znajdziemy zestawy, a nie pojedyncze moduły, to recenzowana U100 WAVE.
HIKSEMI U100 WAVE: budowa modułów
HIKSEMI U100 WAVE nie mają radiatorów w klasycznym tego słowa znaczeniu. Zamiast nich, po obu stronach są szklane panele, gdzie jeden z nich okraszono logo producenta i rodziny, a drugi naklejką z numerem seryjnym, oznaczeniem modelu, pojemnością i taktowaniem. Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze jeden element, najpewniej z plastiku, pod którym zamontowane są diody LED z RGB. Wysokość modułów jest spora, wynosząc 50 mm, więc warto o tym pamiętać i upewnić się, że nie będzie kolizji z chłodzeniem CPU. Użytych do produkcji kości aplikacja Thaiphoon Burner nie potrafiła rozpoznać (screen), choć wiadomo, że to chipy Hynix o gęstości 16 Gb (najpewniej CMR lub DMR), pracujące w konfiguracji Single Rank.
Wśród zapisów znajdujących się w SPD (ang. Serial Presence Detect) odnaleźć można następujący profil XMP:
- DDR4-3600 CL 18-20-20-40 @ 1,35 V.
Podkręcanie - ustawienia i test stabilności
Test pamięci DDR4 HIKSEMI U100 WAVE: metodologia
Wszelkie testy przeprowadziłem z użyciem systemu operacyjnego Windows 11 64-bit, sterowników GeForce Game Ready 496.13, w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Do zmierzenia liczby FPS wykorzystałem program Fraps w wersji 3.5.99 - także dla DirectX 12 (jedyna niedogodność pod tym API to brak OSD). Wyniki umieszczone na wykresach są średnią rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, zaś rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego ustawiono na sztywną wartość 0,5 ms. Zainteresowanych odsyłam do felietonu poświęconego testowaniu CPU w grach.
Ustawienia platformy były następujące:
- taktowanie rdzeni Raptor Cove: 5,4 GHz,
- taktowanie rdzeni Gracemont: 4,4 GHz,
- taktowanie uncore: 4,8 GHz,
- napięcie System Agent (do testów OC): 1,35 V,
- napięcie VDDQ TX (do testów OC): 1,25-1,35 V,
- tryb pracy kontrolera Gear 1.
Próby OC polegały na znalezieniu maksymalnego stabilnego zegara oraz jak najlepszych opóźnień towarzyszących tej częstotliwości. Moduły były zasilane napięciem 1,45 V, mając zapewniony nawiew. Do sprawdzania stabilności służył program TestMem5. W trakcie testów wydajności po podkręceniu zoptymalizowane zostały także opóźnienia dalszych rzędów.
Platforma testowa
Intel Core i9-13900K | |
ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4 | |
KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) | |
Patriot Viper VPR100 512 GB | |
SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W | |
Antec Twelve Hundred V3 | |
MSI MEG CORELIQUID S360 |
Test pamięci DDR4 HIKSEMI U100 WAVE: wydajność
Pomiary wydajności wykonałem w wybranych grach z procedury testowej procesorów, zaś jako punkt odniesienia służą rozmaite zestawy DDR4 i DDR5 o różnych zegarach i timingach. W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, że szybka pamięć bynajmniej nie przyspiesza karty graficznej, ale właśnie CPU, stąd takie a nie inne podejście do testów, bo weryfikacja osiągów w miejscach obciążających GPU nie wykazałaby prawie żadnych różnic. Wszystkie testy przeprowadzono w dwóch wariantach, tzn. dla ustawień fabrycznych oraz podkręconych (screen z timingami znajdziecie tutaj), a poza samymi wynikami zamieszczony jest także wykres prezentujący średnią wydajność.
Battlefield V
Cyberpunk 2077
Death Stranding
Dying Light
Far Cry 6
Hitman 3
Watch Dogs: Legion
World of Tanks
Średnia wydajność
Test pamięci DDR4 HIKSEMI U100 WAVE: konkluzje
Przy ustawieniach fabrycznych moduły HIKSEMI U100 WAVE zaprezentowały się przeciętne, rywalizując raczej z zestawem Kingston o taktowaniu 3200 MHz niż produktami Patriot o zegarach 3600-3733 MHz. Wynika to z faktu, że do ich produkcji wykorzystano kości 16 Gb, co pozwala uzyskać pojemność modułu 16 GB przy użyciu tylko 8 chipów, czyli w konfiguracji Single Rank. Niestety, platformy Intela we współpracy z takimi układami ekstremalnie luźno dobierają tRFC przy ustawieniach automatycznych, a to timing, który ma istotne znaczenie dla wydajności, co zresztą widać na wykresach. Odnośnie podkręcania, kości firmy Hynix o gęstości 16 Gb mają charakterystykę podobną do 8 Gb DJR, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z taktowaniem powyżej 4000 MHz. Umożliwiło to osiągnięcie 4300 MHz, a więc maksimum możliwości CPU z platformy testowej w trybie Gear 1, przy napięciu RAM równym 1,45 V (z uwagi na specyficzne podejście do chłodzenia chipów, wyższego woltażu nie aplikowałem). W połączeniu z optymalizacją opóźnień, w tym timingów dalszych rzędów, OC zapewniło nawet kilkanaście procent wzrostu wydajności, a średni zysk z tego tytułu wyniósł ok. 12% - to bardzo sensowne przyspieszenie.
HIKSEMI WAVE to bardzo efektowne moduły, ale myślę, że z takim designem marka powinna raczej celować w DDR5, a nie starszy standard, który raczej jest podstawą budżetowych zestawów, gdzie nie ma funduszy na taki przepych.
Test AMD Radeon RX 7900 GRE. Nieoczekiwane uderzenie czerwonych
Wygląd modułów, koszt zakupu oraz ocena końcowa testowanego zestawu
Jeżeli chodzi o wygląd, HIKSEMI WAVE to chyba najbardziej efektowne moduły, jakie miałem okazję recenzować. Wszak mamy białe PCB, szklane panele po obu stronach i iluminację LED z RGB, co razem tworzy niepowtarzalną, przyjemną dla oka kombinację. Przy czym, tak jak pisałem wcześniej, na wizualnym przepychu cierpi chłodzenie kości, bo nie ma tu normalnych radiatorów. Nie stanowiło to problemu przy ustawieniach fabrycznych i w trakcie OC bez szaleństw w kontekście napięcia, ale fakt ten należy odnotować. Ponadto producent nie udostępnia żadnej aplikacji do kontrolowania diod LED, przez co jesteśmy skazani na domyślne efekty świetlne (program ASUS-a nie potrafił wykryć testowanej pamięci, więc kompatybilności z rozwiązaniami innych firm raczej także nie ma). Co do ceny, w chwili pisania artykułu moduły U100 WAVE były dostępne tylko w jednym sklepie, w cenie około 237 zł za sztukę 16 GB. To sporo jak za tę pojemność i taktowanie, ale trudno było się spodziewać, że będzie tanio, biorąc pod uwagę nietypowy wygląd. Reasumując, ocena końcowa to 7/10 i odznaczenie design. To ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie stylistykę posiadanego komputera, chociaż nie da się ukryć, że zdecydowanie bardziej pasowałby tu standard DDR5, gdyż obecnie DDR4 to głównie domena budżetowych zestawów, gdzie raczej nie ma funduszy na taką ekstrawagancję.
HIKSEMI U100 WAVE 2x16 GB DDR4-3600 CL 18
HIKSEMI U100 WAVE 2x16 GB DDR4-3600 CL 18 – opinia
HIKSEMI U100 WAVE 2x16 GB DDR4-3600 CL 18 – plusy
- Podświetlenie LED z RGB
- Wyjątkowy wygląd z białym PCB i szklanymi panelami
- Dobry potencjał podkręcania z maksymalnym zegarem ponad 4000 MHz
- Wieczysta gwarancja
HIKSEMI U100 WAVE 2x16 GB DDR4-3600 CL 18 – minusy
- Cena jest dość wysoka
- Osiągi fabryczne mogłyby być lepsze
Cena (na dzień publikacji): od ok. 237 zł (za moduł 16 GB)
Gwarancja: wieczysta
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test HIKSEMI U100 WAVE 2x16 GB 3600 MHz CL 18. Pamięć DDR4 o wyjątkowym wyglądzie