HIRO B1405 - test ultramobilnego ultrabooka na platformie Intel Tiger Lake

HIRO B1405 - test ultramobilnego ultrabooka na platformie Intel Tiger Lake

HIRO B1405 - Podzespoły

Procesor

Intel Core i5-1135G7 to 10 nm, czterordzeniowy procesor ze wsparciem techniki wielowątkowości współbieżnej SMT, znanej jako Hyper-Threading (w skrócie HT), co przekłada się na osiem wątków. Bazowy zegar to skromne 2,4 GHz, ale za sprawą trybu Turbo CPU jest w stanie rozpędzić się do 4,2 GHz. Warto od razu dodać, że tak wysokie wartości są osiągane, lecz wyłącznie przy obciążeniu jednego, dwóch rdzeni. Jeśli zaś chodzi o limit mocy, Intel pozostawił producentom pewną furtkę, bo o ile bazowe TDP wynosi tylko 15 W,  to możliwa jest konfiguracja cTDP w zakresie 12-28 W. Warto też zwrócić uwagę na zmiany w organizacji pamięci podręcznej, ponieważ tym razem na każdy rdzeń przypada aż 1,25 MB cache L2 (odpowiednio 2,5/5x więcej niż dla Sunny Cove/Skylake), a mamy też 12 MB współdzielonej cache L3, co jest wzrostem o 50%. Tiger Lake zapewnia również wsparcie dla PCIe 4.0 w laptopach (po raz pierwszy) i obsługuje pamięci RAM typu DDR4 3200 MHz, LPDDR4X 4267 MHz oraz LPDDR5 5400 MHz. Do tego dochodzi wsparcie dla takich kodeków jak H.265 czy nowego AV1. 

HIRO B1405 - test ultramobilnego ultrabooka na platformie Intel Tiger Lake

Karta graficzna

Testowany laptop posiada jedynie zintegrowany układ graficzny, Intel Iris Xe wyposażone jest w 96 bloków EU, co daje 768 procesorów strumieniowych. Ponadto iGPU rozpędza się w trybie boost do 1,3 GHz, ale bazowo jego zegar wynosi tylko 400 MHz. Z racji tego, że zintegrowana grafika dzieli budżet energetyczny z CPU, jej osiągi będą mocno zależne od obciążenia procesora. Nasze dotychczasowe doświadczenia z Intel Iris Xe napawają optymizmem, gdyż po raz pierwszy integra od Intela rzeczywiście pozwalała na granie w rozsądnej jakości (choć oczywiście wciąż na niskich ustawieniach graficznych i z pewnymi ograniczeniami). Jak będzie w tym przypadku? Przekonamy się w trakcie testów.

HIRO B1405 - test ultramobilnego ultrabooka na platformie Intel Tiger Lake

Pamięć RAM

Laptop wyposażony został w pojedynczą kość RAM typu DDR4. Ta pracuje z częstotliwością taktowania 3200 MHz i charakteryzuje się opóźnieniami na poziomie CL22. Co warto podkreślić, pojedyncza kość jest wlutowana na stałe w płytę główną, przez co nie otrzymujemy opcji jego wymiany, ale znajdziemy tu także nieobsadzony opcjonalny slot SO-DIMM, dzięki któremu możemy rozszerzyć pojemność pamięci operacyjnej do 24 GB. 8 GB jak na dzisiejsze standardy może i wystarczy do podstawowych zadań i pracy biurowej, ale dobrze, że jest opcja rozszerzenia RAM, gdyż osoby pracujące na dużej liczbie zakładek lub w bardziej wymagających aplikacjach mogą szybko odczuć niedostatki w tym zakresie (w typowej pracy biurowej nie odczujemy jednak większej różnicy).

HIRO B1405 - test ultramobilnego ultrabooka na platformie Intel Tiger Lake

Magazyn danych

Pod maską kryje się także dysk SSD w formacie M.2, który bazuje na interfejsie PCIe 3.0 x4. Jest to konkretnie model ADATA SX6000 Lite o pojemności 512 GB. Otrzymujemy więc nośnik danych, który na potrzeby tej klasy sprzętu wydaje się być w pełni satysfakcjonujący (poniżej wyniki benchmarku CirstalDiskMark), gdyż oferuje znacznie lepsze osiągi niż typowe budżetowe dyski SATA. Cieszy także fakt, że HIRO postawiło na produkt wyposażony w pamięci TLC, a nie królujące w ostatnim czasie w budżetowych nośnikach kości QLC. Jeśli jednak 512 GB okaże się dla nas niewystarczające, to możemy zdecydować się na wariant z większym dyskiem lub zainstalować drugi nośnik w wolnym slocie M.2, aczkolwiek nie wspiera on już protokołu NVMe, co warto mieć na uwadze. 

HIRO B1405 - test ultramobilnego ultrabooka na platformie Intel Tiger Lake

Moduł łączności bezprzewodowej

Za łączność bezprzewodową odpowiada karta sieciowa Intel AX201, która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.1, jak i Wi-Fi 6 (ax) z prędkością transferów sięgającą 2,4 Gb/s i obsługą techniki MU-MIMO. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów ze stabilnością połączenia czy siłą sygnału, a prędkości transferów przez Wi-Fi były naprawdę wysokie, ponieważ potrafiły sięgać przeszło 840 Mb/s (jeśli po drugiej stronie znajdowała się karta sieciowa ze wsparciem dla standardu ax).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HIRO B1405 - test ultramobilnego ultrabooka na platformie Intel Tiger Lake

 0