Test komputera HIRO Force One z Core i9-12900KS oraz GeForce RTX 3080 Ti

Test komputera HIRO Force One z Core i9-12900KS oraz GeForce RTX 3080 Ti

Test komputera HIRO Force One: konkluzje

Przystępując do podsumowania testów wydajnościowych, zgodnie z oczekiwaniami Core i9-12900KS okazał się najszybszym procesorem Intela dla podstawki LGA 1700. Typowo model ten wyprzedza Core i9-12900K o kilka procent i tutaj także trudno mówić o zaskoczeniu, bowiem już standardowy wariant bez dodatkowej litery na końcu może się pochwalić bardzo wysokim taktowaniem rdzeni. Jednocześnie istotną kwestią jest fakt, że zarówno Core i9-12900K, jak i Core i9-12900KS to najbardziej uniwersalne konsumenckie CPU na rynku, które świetnie radzą sobie w każdym zastosowaniu. Jak określa sam producent, głównym założeniem testowanego komputera HIRO Force One było to, aby doskonale sprawdzał się zarówno w rozrywce, jak i zastosowaniach twórczych, a na chwilę obecną takie połączenie zapewniają tylko procesory z obozu niebieskiego. Wszak w ofercie AMD mamy przykładowo Ryzena 7 5800X3D o topowych osiągach w grach czy Ryzena 9 5950X o wyśmienitej wydajności wielowątkowej, ale model łączący te dwie cechy, przynajmniej do debiutu architektury Zen 4, zwyczajnie nie istnieje. Osobną kwestią jest oczywiście to, czy koniecznie musiał to być Core i9-12900KS, bo przecież jego przewaga nad Core i9-12900K jest relatywnie niewielka, a różnica w cenie spora, ale nie jest niczym nowym, że gdy stawiamy na absolutnie najwyższą wydajność, zawsze trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni. HIRO Force One miał być bezkompromisowy od strony CPU bez względu na koszt i taki niewątpliwie jest.

NTT Game i7Z590 to maszyna efektowna wizualne, o dobrej wydajności i poprawnie spisująca się na co dzień. Cena też jest atrakcyjna, zatem warto mieć ją na oku.

Test komputera HIRO Force One z Core i9-12900KS oraz GeForce RTX 3080 Ti

 FSR vs DLSS - test wydajności i porównanie jakości obrazu w Chernobylite

Kilka słów na temat karty graficznej: wydajność i wspierane techniki

Przechodząc do karty graficznej, oficjalnie GeForce RTX 3080 Ti jest trzecim najmocniejszym GPU firmy NVIDIA na architekturze Ampere, ale w praktyce drugim ex aequo z RTX-em 3090, ustępując jedynie wyznaczającemu nowe standardy w temacie poboru prądu RTX-owi 3090 Ti. Wydajność zapewniana przez to GPU jest więc bardzo wysoka, pozwalając na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 4K np. w Battlefield V, Death Stranding, Metro Exodus czy Watch Dogs: Legion. Problemów nie będzie oczywiście także z popularnymi czołgami, czyli World of Tanks, oraz innymi tytułami e-sportowymi, gdzie gracze nierzadko mają dość specyficzne wymagania odnośnie liczby FPS, co nie będzie przeszkodą – wystarczy obniżyć liczbę pikseli do 1440p albo Full HD, co w przypadku WoT przełożyło się na grubo ponad 200 kl./s, ew. zredukować szczegółowość oprawy graficznej. Poza tym w takim wariancie procesor Core i9-12900KS jak najbardziej się przyda, dbając o to, aby zjawisko tzw. wąskiego gardła nie ograniczało Wam FPS. Pomocną techniką wspieraną przez GeForce'a RTX 3080 Ti oraz inne GPU Ampere jest także DLSS, pozwalająca zwiększyć liczbę kl./s poprzez rendering w niższej rozdzielczości i późniejsze przeskalowanie do większej liczby pikseli. Dzięki jej aktywacji, nawet w produkcjach, w których normalnie można zapomnieć o 4K bez redukcji detali (np. Cyberpunk 2077 i The Medium), jak najbardziej da się grać przy tej rozdzielczości, przy niewielkim uszczerbku na jakości oprawy (odsyłam m.in. do tego materiału).

Test komputera HIRO Force One z Core i9-12900KS oraz GeForce RTX 3080 Ti

 God of War - DLSS vs FSR: porównanie jakości obrazu i test wydajności

Pozostałe aspekty użytkowe i ocena końcowa testowanego zestawu

Od strony użytkowej testowany komputer HIRO Force One spisuje się solidnie i nie można narzekać na chłodzenie CPU czy karty graficznej. Zarówno przy obciążonym samym procesorze, jak i podczas grania kultura pracy jest naprawdę sensowna, a temperatury są na dobrym poziomie. Co istotne, karta graficzna marki MSI nie ma problemów z warunkami termicznymi pamięci GDDR6X, która pod obciążeniem rozgrzewała się do 86 °C. Z kolei chłodzenie CPU daje radę także przy wyższych limitach mocy, pozwalając Core i9-12900KS poszaleć bez podnoszenia Tj. Max do ok. 280 W poboru, ergo jeżeli degradacja efektywności energetycznej Wam nie przeszkadza i liczą się tylko maksymalne osiągi, jak najbardziej można ustawić PL1 na 241 W albo zdjąć limity całkowicie. Jedynie czas uruchamiania mógłby być nieco szybszy, gdyż 17 s od naciśnięcia przycisku Power do rozpoczęcia ładowania systemu to przeciętny wynik, ale taki jest urok zastosowanej płyty głównej. Reasumując, HIRO Force One to niezwykle mocna maszyna, która świetnie sprawdzi się w gamingu oraz zastosowaniach twórczych, dzięki bardzo dobrym osiągom Core i9-12900KS m.in. w projektowaniu grafiki 3D, renderingu, przetwarzaniu wideo czy kompilacji. Ponadto w części programów można się wspomóc sprzętowym przyspieszaniem przez GPU, gdzie GeForce RTX 3080 Ti zapewnia dużą elastyczność, wspierając nie tylko API OpenCL, ale też CUDA i OptiX. Natomiast to, czy inwestycja przeszło 21000 zł w komputer, bo tyle kosztuje HIRO Force One, jest rzeczą rozsądną, pozostawiam do indywidualnej oceny. Ode mnie pecet otrzymuje cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia design i wydajność.

 

HIRO Force One

Ocena komputera HIRO Force OneOcena komputera HIRO Force OneOcena komputera HIRO Force One

HIRO Force One - opinia

HIRO Force One - plusy

  • Doskonałe osiągi procesora oraz karty graficznej, a także wsparcie DLSS
  • Efektowny wygląd metalowej obudowy InWin 925 ze szklanymi panelami
  • Wentylatory, płyta główna i karta graficzna z podświetleniem LED z RGB
  • Solidne chłodzenie procesora (rozsądne temperatury i hałas)
  • Bardzo dobry model karty graficznej z efektywnym układem chłodzenia
  • Porządna płyta główna o szerokiej funkcjonalności i z mocną sekcją zasilania
  • Wysoka jakość wykonania (w tym aranżacja okablowania)
  • Dobry zasilacz o sporej mocy z certyfikatem 80 PLUS Gold
  • Komplet okablowania PSU i akcesoriów płyty głównej w komplecie

HIRO Force One - minusy

  • Dysk twardy mógłby być szybszy
  • Ekstremalnie wysoka cena zestawu
  • Relatywnie długi czas startu peceta
  • Obudowa wymagać będzie regularnego czyszczenia

Cena (na dzień publikacji) : 21519 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowany komputer kupicie w oficjalnym sklepie Test komputera HIRO Force One z Core i9-12900KS oraz GeForce RTX 3080 Ti

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test komputera HIRO Force One z Core i9-12900KS oraz GeForce RTX 3080 Ti

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera HIRO Force One z Core i9-12900KS oraz GeForce RTX 3080 Ti

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł