iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - Kolory i kontrast

Pomiary kolorymetrem rozpoczynamy od sprawdzenia gamutu. Okazuje się, że w przypadku ProLite XUB2792QSN-B1 pokrycie sRGB wynosi 96,5%, charakteryzując się jednocześnie całkowitą objętością równą 108,1% tejże przestrzeni. Dla standardu Adobe RGB jest to odpowiednio 72,5% oraz 74,5%, a dla DCI-P3 76% i 76,6%. Są to dobre wyniki jak na uniwersalny monitor, który wykorzystywany ma być do pracy biurowej, multimediów czy okazjonalnego grania. Monitor nie posiada dedykowanego trybu sRGB, korzysta z tego właśnie z tej przestrzeni. Kolory nie są nadmiernie przesycone i tak cukierkowe, jak zdarza się to w modelach z szerszym gamutem, które pracują w sRGB. Co prawda wyniki nie zadowolą grafików, ale nie jest to żaden zarzut, gdyż nie jest to sprzęt skierowany do tej grupy odbiorców. 

iiyama G-Master GB2570HSU-B1 Red Eagle - test monitora z e-sportowym zacięciem. Fast IPS + 165 Hz

Pokrycie przestrzeni sRGB

Ustawienia fabryczne:

  • Punkt bieli: 6296 K
  • Jasność bieli: 300,2 cd/m²
  • Jasność czerni: 0,2279 cd/m²
  • Kontrast rzeczywisty: 1317,6:1
  • Średni błąd Delta E: 1,71

Fabrycznie monitor ma ustawioną luminancję na 80%, co oznacza 300,2 cd/m² dla bieli oraz 0,2279 cd/m² dla czerni. Warto zauważyć, że kontrast wynosi tym samym aż 1317,6:1, czyli jest bardzo dobry jak na matrycę IPS, choć nie jest to poziom VA, o OLED-ach nie wspominając. Jedynie biel mogłaby być troszeczkę lepsza, bo przy 6296 K daje się wyczuć ocieplenie w postaci zażółcenia bieli. To relatywnie łatwo można jednak skorygować. Zgodnie z tym, co sugerowała już bryła gamutu barwowego, błędy Delta E wśród barw podstawowych są dość duże, co w szczególności widać po czystej czerwieni, ale spore przekłamania widać też w ramach czystego niebieskiego. Jednak, jako że średni błąd dla testowego pakietu próbek wynosi zaledwie 1,71, ProLite XUB2792QSN-B1 w swojej klasie i tak zasługuje na pochwały za odwzorowanie kolorów, ponieważ o błędach w ich reprodukcji widocznych gołym okiem mówimy tak naprawdę dopiero, gdy wartość ta przekracza 3,0. Zastrzeżenia można mieć za to do przebiegu gammy lokalnej w testowanym monitorze (tej nie możemy zmienić), ale nie wykracza to poza akceptowalne normy. 

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

Profilowanie i kalibracja

  • Preset: Użytkownika
  • Jasność: 17
  • Kontrast: 80
  • RGB: 95, 93, 100

Raczej nie ma większego sensu profesjonalne kalibrowanie takiego monitora, ale na użytek testu o takowe się pokusiłem i wyniki uznaję za zadowalające. Wstępne profilowanie z wykorzystaniem suwaków RGB nie jest takie proste, gdyż nie chcemy namieszać z temperaturą barwową. Kiedy jednak się już z tym uporamy i ustawimy jasność na 120 nitów, możemy przeprowadzić kalibrowanie matrycy. Wynik tego działania pozwala zredukować średni błąd Delta E do zaledwie 0,65, co jest już naprawdę bardzo dobrym rezultatem, choć błędy maksymalne dla niebieskich barw wciąż pozostały wysokie i odbiło się to nieco na przejściach pomiędzy szarościami, ale banding nie rzucał się mocno w oczy. 

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 - test biurowego monitora QHD IPS ze stacją dokującą

 0