iiyama ProLite XUB3293UHSN-B1 - test monitora IPS 4K. Idealny do codziennej pracy?

iiyama ProLite XUB3293UHSN-B1 - test monitora IPS 4K. Idealny do codziennej pracy?

iiyama ProLite XUB3293UHSN-B1 - test monitora IPS 4K. Idealny do codziennej pracy?

iiyama nie próżnuje i do naszej redakcji trafił kolejny monitor tego producenta. Tym razem jest to model z rodziny ProLite, a konkretnie XUB3293UHSN-B1, co oznacza, że nie mamy do czynienia z gamingowym urządzeniem z superszybką matrycą, ale bardziej uniwersalnym sprzętem, który sprawdzić ma się w zastosowaniach biznesowych, codziennych i biurowych, a być może także do obróbki grafiki lub grania na konsoli, o czym przekonamy się po testach. ProLite XUB3293UHSN-B1 promowany jest kilkoma rozwiązaniami, które wyróżnić mają nieco ten monitor na tle rywali, jak choćby przełącznik KVM, port USB typu C czy złącze ethernet LAN. To wszystko otrzymujemy za naprawdę przystępną kwotę jak na 31,5-calowy model IPS 4K, ale iiyama przyzwyczaiła nas już do rozsądnej wyceny swoich produktów. Co konkretnie ma do zaoferowania bohater tej recenzji?

ProLite XUB3293UHSN-B1 promowany jest kilkoma rozwiązaniami, które wyróżnić mają nieco ten monitor na tle rywali, jak choćby przełącznik KVM, port USB typu C czy złącze ethernet LAN.

iiyama

iiyama ProLite XUB3293UHSN-B1 to monitor wyposażony w 31,5-calową matrycę IPS (8 bit + FCR) o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli (popularne 4K lub UHD). Jej częstotliwość odświeżania to 60 Hz, więc ewidentnie nie jest to sprzęt przygotowany z myślą o graczach (tym bardziej że zabrakło tu też wsparcia dla FreeSync, które znaleźć można było w wielu modelach ProLite tego producenta), ale patrząc na jego główne przeznaczenie, nie jest to żadna wada. Maksymalna jasność panelu deklarowana przez producenta to 350 nitów, co jest przyzwoitą wartością, ale nieco zabrakło do spełnienia normy VESA dla certyfikatu HDR400, więc nie uświadczymy tu obsługi szerokiego zakresu tonalnego. Ponadto otrzymujemy typowe dla wyświetlaczy IPS kontrast (1000:1) i kąty widzenia (178 stopni w pionie i poziomie), a czas reakcji wynosić ma 4 ms (GtG). 

Specyfikacja iiyama ProLite XUB3293UHSN-B1
Przekątna matrycy 31,5''
Rozdzielczość natywna 3840 x 2160 px
Częstotliwość odświeżania 60 Hz
Gęstość pikseli 139,87 ppi
Typ panelu IPS
Powłoka matrycy Antiglare, Hard coating (3H)
Maksymalna jasność 350 cd/m
Kontrast statyczny 1000:1
Kąty widzenia 178/178 st.
Czas reakcji  4 ms (GtG)
Pivot tak
VESA tak, 100x100
Złącza DisplayPort 1.2, 2x HDMI 2.0, 2x USB 3.0, LAN, USB typu C
Inne audio Jack 3,5 mm, przełącznik KVM, stacja dokująca
Waga 12,3 kg

Nowość iiyama wyposażona jest również we wspomniane już przełączniki KVM oraz stacje dokujące USB-C, dzięki którym stanowić ma centralny punkt każdej platformy do zastosowań biurowych, biznesowych czy multimedialnych. Przełącznik KVM umożliwia udostępnianie różnym komputerom urządzeń peryferyjnych podłączonych do niego przez USB. Wystarczy zmienić wejście sygnału w menu OSD monitora, a klawiatura, mysz i kamera internetowa zostaną przełączone pomiędzy komputerami. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z dwóch różnych komputerów (np. laptopa i komputera stacjonarnego) z jednym monitorem i zestawem peryferiów, bez konieczności przepinania kabli pomiędzy platformami. Hub USB w monitorze dodatkowo rozszerza liczbę portów, która w nowoczesnych notebookach jest przeważnie mocno ograniczona. Jeśli dorzucimy do tego USB typu C i złącze LAN, to XUB3293UHSN-B1 rzeczywiście może okazać się bardzo wszechstronnym monitorem. Jego cena wynosi zaś 2199 zł, co oznacza, że mamy do czynienia z jednym z tańszych modeli tej klasy (31,5 cala, IPS, 4K). 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama ProLite XUB3293UHSN-B1 - test monitora IPS 4K. Idealny do codziennej pracy?

 0