iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1 - test uniwersalnego monitora 21:9 (UWQHD)

iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1 - test uniwersalnego monitora 21:9 (UWQHD)

iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1 - Kolory i kontrast

Pokrycie przestrzeni barw sRGB wynosi 89,4%, całkowita objętość gamutu zaś – 97,8% sRGB. Dla bardziej wymagających standardów jest to odpowiednio 65,3% i 67,4% dla Adobe RGB oraz 69% i 69,3% dla DCI-P3. Nie ma co ukrywać, nie są to wartości zbyt wysokie, widać zarazem dużą skłonność do przesycania zieleni i niebieskich odcieni, gdzie należy spodziewać się wysokich błędów Delta E, aczkolwiek w codziennym użytkowaniu i w pracy biurowej nie powinno mieć to większego znaczenia. ProLite XUB3493WQSU ewidentnie nie jest monitorem do jakiejkolwiek pracy wymagającej wierności barw. Tyle tylko, że w tym przypadku trudno robić z tego zarzut, skoro monitor nie jest skierowany do grafików i fotografów.

Pokrycie gamutu sRGB

Ustawienia domyślne:

  •        Punkt bieli: 6393K
  •        Jasność bieli: 342 cd/m2
  •        Jasność czerni: 0,3748  cd/m2
  •        Kontrast rzeczywisty: 914:1

Po zresetowaniu ustawień domyślnych, suwak jasności wskakuje na 70% skali, co oznacza 342 cd/m2 na bieli oraz  0,3748  cd/m2 na czerni. Jak widać maksymalna luminancja ma więc szansę znacząco przekroczyć deklarowaną przez producent wartość, ale z drugiej strony w przypadku kontrastu nieco zabrakło do podawanego w specyfikacji 1000:1, gdyż zmierzona przez nas wartość to 914:1 (w tym aspekcie można więc mówić o lekkim rozczarowaniu). Dobrze wypada za to temperatura barwowa, która wynosi 6393K i choć nieco wpada w cieplejsze odcienie, to trudno dostrzec to gołym okiem, gdyż jest blisko neutralnej wartości 6500K. Cieszy też fakt, że średni błąd Delta E udało się zamknąć poniżej wartości 3,00 (monitor uzyskuje dokładnie 2,96), aczkolwiek zdarzają się spore przekłamania w podstawowych kolorach. Przebieg gammy wypada słabo, ponieważ wyświetlacz ma tendencję do wyraźnej intensyfikacji świateł, w szczególności w końcowej części gradientu. Stąd anonsowane wcześniej problemy z relatywnie niskim kontrastem wizualnym. Potwierdza się zatem, że XUB3493WQSU nie jest monitorem skierowanym do profesjonalnej pracy z kolorem, co nie zmienia faktu, że subiektywnie wyświetlacz oferuje przyjemny dla oka obraz.

Kalibracja

Jak wiadomo profilowanie monitorów nigdy nie jest bezstratne - im większa ilość błędów, tym większy uszczerbek w szarościach (schodkowanie gradientów) i mniej kolorów możliwych do wyświetlenia. I choć po kalibracji odnotować można spadek średniego błędu Delta E do jedynie 0,48, to z racji tego, że krzywe korekcyjne znajdują się w znacznej odległości od wzorcowego przebiegu, a zarazem są mocno porozjeżdżane, banding jest mocno widoczny. Pomimo wyświetlacza IPS model nie nadaje się więc do przetwarzania obrazu, nawet po kalibracji. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1 - test uniwersalnego monitora 21:9 (UWQHD)

 0