Test Kingston FURY Impact 2x8 GB 3200 MHz. Wymieniamy pamięć RAM i przyspieszamy laptopa

Test Kingston FURY Impact 2x8 GB 3200 MHz. Wymieniamy pamięć RAM i przyspieszamy laptopa

Test pamięci Kingston FURY™ Impact: konkluzje

Wykonane pomiary wykazały dużą przewagę Kingston FURY™ Impact nad fabrycznie zainstalowaną w laptopie Acer TravelMate pamięcią RAM. Zaczynając od gier, zintegrowana grafika przyspieszyła o 11,9-23,1%, ze średnim zyskiem wynoszącym ~15,7%. Jest to zatem poprawa, która przekłada się na zauważalne polepszenie komfortu rozgrywki. Idąc dalej, kompresja plików 7-Zipem przyspieszyła o 14,6-16,1%, zaś szyfrowanie algorytmem AES za pomocą VeraCrypt o bagatela 54,3% (sic!). Tyle o suchych liczbach, a teraz wypadałoby się zastanowić, skąd bierze się taka różnica, bo z pewnością agresywniejsze timingi, tj. CL 20-22-22-42 kontra CL 22-22-22-52, jej nie wyjaśniają. Odpowiedzią na to pytanie jest aspekt, o którym wspomniałem wcześniej - typ wykorzystanych kości. Pamięć zamontowana przez wytwórcę laptopa bazuje co prawda na tej samej rodzinie chipów co Kingston FURY™ Impact, tzn. Micron Rev. E, ale w wariancie x16. Dzięki temu można zbudować moduł Single Rank wykorzystując tylko cztery kości (zamiast ośmiu), ale jak widać, ma to bardzo negatywny wpływ na osiągi. Innymi słowy, jeżeli Wasz komputer przenośny ma RAM na chipach x8, to oczywiście różnice będą dużo mniejsze i głównym impulsem do zmiany będzie zbyt mała pojemność pamięci. Ale jeśli wytwórca laptopa uszczęśliwił Was kośćmi x16 (obecnie to niestety dość częste), pozbycie się ich jest jak najbardziej wskazane - także w maszynach z dedykowaną kartą graficzną, gdyż wyższa wydajność procesora znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia tzw. wąskiego gardła (ang. bottleneck) z jego strony.

Kingston FURY™ Impact to solidna pamięć do laptopa na szybkich kościach typu x8 i o dobrych parametrach fabrycznych, które zadziałają na każdym laptopie.

Test Kingston FURY Impact 2x8 GB 3200 MHz. Wymieniamy pamięć RAM i przyspieszamy laptopa

 Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

Komentarz odnośnie parametrów fabrycznych oraz ocena końcowa

Wracając do testowanej serii Kingston FURY™ Impact, trzeba przyznać, że jeśli chodzi o parametry fabryczne, są one naprawdę dobre. Moduły o taktowaniach 2666 MHz CL 15-17-17 i 2933 MHz CL 17-19-19 mają najlepsze timingi, jakie można znaleźć w polskich sklepach przy tych zegarach, natomiast jeśli chodzi o wariant 3200 MHz CL 20-22-22, to co prawda w sprzedaży są zestawy o takiej częstotliwości z opóźnieniami CL 18 czy nawet CL 16, ale nie są one uniwersalne. Wynika to z faktu, że aby uzyskać takie ustawienia, użytkowany komputer przenośny musi obsługiwać profil XMP, a to potrafi bardzo niewiele modeli. Z kolei wszystkie moduły Kingston FURY™ Impact nie mają takiego wymagania, co oznacza, że reklamowane parametry zostaną osiągnięte na dowolnym laptopie, naturalnie o ile jest on w stanie pracować z danym zegarem, co determinuje certyfikacja kontrolera RAM w CPU i co należy sprawdzić przed zakupem (!). Zatem nawet w wypadku zegara 3200 MHz szybszego zestawu, który jest uniwersalny, i tak nie znajdziemy. Reasumując, recenzowana pamięć operacyjna to produkt, który można polecić wszystkim poszukującym modułów do laptopa - bez względu, czy chodzi o zwiększenie pojemności RAM, pozbycie się niewydajnych kości x16, czy nawet wyciśnięcie z komputera ostatnich soków dzięki lepszym timingom. Ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienia jakość i rekomendacja, na które recenzowany produkt bez wątpienia zasłużył.

 

Kingston FURY™ Impact 2x8 GB DDR4-3200 CL 20

Ocena pamięci Kingston FURY™ Impact 2x8 GB DDR4-3200 CL 20Ocena pamięci Kingston FURY™ Impact 2x8 GB DDR4-3200 CL 20Ocena pamięci Kingston FURY™ Impact 2x8 GB DDR4-3200 CL 20

Kingston FURY™ Impact - opinia

Kingston FURY™ Impact – plusy

  • Wydajne kości typu x8 we wszystkich zestawach, zapewniające optymalne osiągi
  • Szeroki wybór modułów pod kątem pojemności, taktowania i gęstości chipów
  • Dobre parametry fabryczne
  • Uniwersalne wpisy w SPD, dzięki czemu nie wymagają laptopa z obsługą profilu XMP
  • Dobra kompatybilność z laptopami i innymi modułami
  • Wieczysta gwarancja

Kingston FURY™ Impact – minusy

  • Wariant 3200 MHz mógłby mieć odrobinę agresywniejsze timingi (mimo wszystko)

Cena (na dzień publikacji) : od ~355 zł

Gwarancja: wieczysta

* Testowaną pamięć nabędziecie w sklepie Test Kingston FURY Impact 2x8 GB 3200 MHz. Wymieniamy pamięć RAM i przyspieszamy laptopa

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test Kingston FURY Impact 2x8 GB 3200 MHz. Wymieniamy pamięć RAM i przyspieszamy laptopa

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Kingston FURY Impact 2x8 GB 3200 MHz. Wymieniamy pamięć RAM i przyspieszamy laptopa

 0