Kioxia Exceria Plus 1 TB - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

Kioxia Exceria Plus 1 TB  - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

Kioxia Exceria Plus 1 TB - Podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku Kioxia Exceria Plus to produkt, który spełnia większość pokładanych w nim nadziei. Otrzymujemy naprawdę dobry dysk SSD, który konkurować może z najwydajniejszymi modelami M.2 PCIe NVMe na rynku. Świetnie wypadają przede wszystkim transfery sekwencyjne, a choć losowe nie są już tak dobre (szczególnie odczyt), to jednak wciąż uznać trzeba je za solidne. Bardzo dobrze wypadły nie tylko benchmarki syntetyczne, ale przede wszystkim rzeczywiste testy, gdzie dysk pokazał swój pazur. Co warto odnotować, temperatury w trakcie wysokiego obciążenia nie przekraczały bezpiecznych wartości, więc nie odnotowaliśmy tu throttlingu, a do tego dysk nie obniża wydajności po zapełnieniu. Jeśli zaś mielibyśmy się tu czegoś czepiać, to szkoda, że producent nie pokusił się o jakiś radiator, który dodatkowo chroniłby nas przed wysokimi temperaturami, a bufor szybkiej pamięci SLC mógłby być większy, przez co spadki prędkości po jego zapełnieniu zdarzałyby się rzadziej i w bardziej skrajnych sytuacjach. Poza tym, TBW choć w typowych zastosowaniach nie powinno stanowić problemu, tak konkurencyjne modele oferują lepszą żywotność.

Kioxia Exceria Plus to dysk SSD, który konkurować może z najwydajniejszymi modelami M.2 PCIe NVMe na rynku.

Kioxia Exceria Plus 1 TB  - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

Model o pojemności 1 TB kupimy za 739 zł, czyli ok. 100 zł więcej niż najtańsze nośniki o zbliżonej specyfikacji. W tym przypadku wyższa cena wydaje się jednak uzasadniona wydajnością produktu. Z racji tego, że jest to flagowy sprzęt skierowany do najbardziej wymagających użytkowników, trudno robić z tego zarzut, tym bardziej, że różnica w cenie nie jest tak duża, a do tego produkt Kioxia jest relatywnie świeży na rynku, więc obarczony także swoistym podatkiem od nowości. Tym samym Exceria Plus otrzymuje od nas ocenę 4,5/5 gwiazdek, rekomendację i odznaczenie wydajności.

 Kioxia Exceria Plus 1 TB

 Bardzo wysoka wydajność w transferach sekwencyjnych i wysoka w losowych; świetne rezultaty nie tylko testach syntetycznych, ale i rzeczywistych; brak problemów z throttlingiem; brak spowolnienia po zapełnieniu; dobrze sprawdza się w zastosowaniach gamingowych; dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem 5 lat gwarancji.

 Relatywnie niski współczynnik TBW; bufor SLC mógłby być większy; brak radiatora w zestawie; cena wyższa od konkurencji (choć wydaje się być uzasadniona) 

Cena: 739 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kioxia Exceria Plus 1 TB - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

 0