Kioxia Exceria Plus 1 TB - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

Kioxia Exceria Plus 1 TB  - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

Kioxia Exceria Plus 1 TB  - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

Jeśli nazwa Kioxia nic Wam nie mówi, to nie jesteście sami, ponieważ marka ta zdaje się być słabo kojarzona nawet przez osoby, które na bieżąco śledzą doniesienia z branży PC. Tymczasem mamy do czynienia z czołowym producentów pamięci i nośników danych, który wcześniej znany był jako Toshiba Memory (w ubiegłym roku dokonano zmiany nazwy marki) - tego japońskiego giganta zapewne nie trzeba już nikomu przedstawiać. Nowa nazwa tp zbitka wyrazowa wywodząca się od japońskiego słowa „kioku” oznaczającego „pamięć” oraz greckiego słowa „axia” oznaczającego „wartość”. W ramach rebrandingu na rynek trafiły niedawno dyski z rodziny Exceria: SATA oraz NVMe z serii Exceria i Exceria Plus. My postanowiliśmy sprawdzić flagowy produkt Kioxia, czyli wysokowydajny dysk Exceria Plus o pojemności 1 TB, który przeznaczony jest dla wymagających użytkowników, w tym graczy czy twórców. Warto odnotować, że jest to tak naprawdę rebranding modelu Toshiba RD500, który debiutował na rynku niemal dokładnie rok temu.

Postanowiliśmy sprawdzić flagowy produkt Kioxia, czyli wysokowydajny dysk Exceria Plus o pojemności 1 TB, który przeznaczony jest dla wymagających użytkowników.

Kioxia Exceria Plus 1 TB  - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

Modele oznaczone „Plusem” to dyski w formacie M.2 (typ 2280-S3-M / 2280-D3-M) bazujące na interfejsie PCIe 3.0 x4 z protokołem NVMe 1.3. Te dostępne są w pojemnościach 500 GB, 1 TB i 2 TB. Maksymalna sekwencyjna szybkość odczytu/zapisu wynosi dla testowanego 1 TB modelu 3400/3200 MB/s, zaś maksymalna losowa szybkość odczytu/zapisu 680 000/620 000 IOPS. Nośniki z tej serii bazują na 8-kanałowym kontrolerze Toshiba TC58NC1201GST-00-BB i 96-warstwowych autorskich pamięciach BiCS4 3D TLC NAND. Znajdziemy tu także dwa układy składające się łącznie na 2 GB bufor cache DRAM (SK hynix H5AN8G6NCJ). Wytrzymałość dysku, a konkretniej całkowita liczba zapisanych bajtów wynosi według deklaracji producenta w przypadku 1 TB modelu 400 TB, a współczynnik niezawodności MTBF (szacowany czas bezawaryjnego działania) 1,5 mln godzin. W tym aspekcie produkt japońskiego przedsiębiorstwa zdaje się nieco odstawać od konkurencji z tego segmentu, ale z drugiej strony na potrzeby domowego użytku liczby i tak są wystarczające, a ponadto otrzymujemy 5 lat gwarancji producenckiej na dysk.

Specyfikacja Kioxia Exceria Plus 1 TB
Kontroler Toshiba TC58NC1201GST-00-BB
Format, interfejs m.2-2280, PCIe 3.0 x4
Pamięci BiCS4 3D NAND typu TLC (96-warstwowe)
Odczyt i zapis sekwencyjny do 3400/3200 MB/s
Losowy odczyt i zapis 4K do 680 000/620 000 IOPS
Wytrzymałość/TBW MTTF: 1 500 000 godzin, TBW: 400 TB
Pamięć podręczna DRAM 1 GB
Gwarancja 60 miesięcy

Za Kioxia Exceria Plus o pojemności 1 TB zapłacić trzeba obecnie ok. 740 zł i na rynku znajdziemy modele o zbliżonej specyfikacji, które kupić można za nawet 100 zł mniej, ale dalecy jesteśmy od oceniania dysków tylko na podstawie ich ceny, dlatego też ostatecznie wyższa cena Exceria Plus może okazać się w pełni uzasadniona. Wszystkiego dowiemy się po przeprowadzeniu stosownych testów, ale zanim się za nie zabierzemy, rzućmy jeszcze okiem na sam dysk, jego budowę i oprogramowanie do zarządzania, które Kioxia oferuje do swoich produktów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kioxia Exceria Plus 1 TB - testujemy flagowy dysk SSD dawnej Toshiby

 0