Kioxia Exceria Pro 2 TB - Budowa zewnętrzna i oprogramowanie
Dysk zapakowany został w gustowne kompaktowe pudełko z grafiką produktu na froncie i naklejką z oznaczeniem jego pojemności. To utrzymane jest w czarnej kolorystyce z różowymi akcentami serii Pro. Z tyłu znajdziemy informacje odnośnie formatu nośnika, wykorzystywanego interfejsu i czasu trwania gwarancji, ale zabrakło bardziej szczegółowej specyfikacji, co wynika pewnie z faktu, że wszystkie pojemności korzystają z jednego opakowania, różniącego się tylko naklejkami. Wewnątrz Exceria Pro umieszczono w przezroczystej plastikowej wyprasce, która dodatkowo chroni dysk. Pudełko oprócz samego nośnika zawiera tylko standardową dokumentację, co jednak w przypadku tego typu produktów jest praktycznie normą.
Exceria Pro, w odróżnieniu od modelu Plus, to jednostronna konstrukcja z nieco kłującym już w oczy turkusowym laminatem w formacie M.2 2280. PCB zawiera kontroler, kości pamięci i układy cache DRAM, a druga strona jest pusta. Takie rozwiązanie ma dwa plusy: po pierwsze zapewnia kompatybilność z laptopami, w których miejsce jest mocno ograniczone (patrz: ultrabooki), a po drugie brak kości po drugiej stronie nie naraża ich na dodatkowe nagrzewanie ze strony innych komponentów znajdujących się na płycie głównej. Jak zaś wiadomo, wysoka wydajność nośników PCIe 4.0 nierozłącznie wiąże się z wysokimi temperaturami i throttlingiem. Niemniej jednak Kioxia nie zdecydowała się na żaden radiator z prawdziwego zdarzenia, pozwalając nam skorzystać z rozwiązań chłodzenia naszej płyty głównej, gorzej jeśli chcemy umieścić dysk w laptopie.
Kioxia oferuje dla swoich dysków oprogramowanie SSD Utility Management Software. Jest to narzędzie do zarządzania oparte na graficznym interfejsie użytkownika (GUI), które pomaga w monitorowaniu i usprawnianiu nośnika. Możemy tu m.in. w czasie rzeczywistym podejrzeć pojemność dysku, jego kondycję, aktualizacje i inne parametry. Funkcja SSD Tuner pozwala zaś na przeprowadzanie usprawnień na dysku SSD i posiada nawet wbudowany do tego celu benchmark oraz umożliwia np. dostosowanie przydzielania zasobów, zwiększając tym samym wydajność w dłuższym przedziale czasowym. Poza tym, narzędzie pozwala na szybki update firmware’u i posiada rozbudowaną sekcję pomocy. W ogólnym rozrachunku nie jest to może niezbędna aplikacja, ale dla wielu osób może okazać się przydatna, więc zaliczamy ją na plus, choć zabrakło opcji kopii zapasowych.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Kioxia Exceria Pro 2 TB - test flagowego dysku SSD PCIe 4.0. Kolejny pretendent do korony?