Kioxia Exceria Pro 2 TB - test flagowego dysku SSD PCIe 4.0. Kolejny pretendent do korony?

Kioxia Exceria Pro 2 TB - test flagowego dysku SSD PCIe 4.0. Kolejny pretendent do korony?

Kioxia Exceria Pro 2 TB - test flagowego dysku SSD PCIe 4.0. Kolejny pretendent do korony?

Dawno już nie testowaliśmy żadnego dysku marki Kioxia, której korzenie sięgają Toshiby, choć od paździenrika 2019 roku działa jako samodzielny podmiot. Wynika to z głównie z faktu, że ta podchodzi nieco inaczej do kwestii swojej działalności w tym segmencie i zamiast spamować kolejnymi bardzo podobnymi produktami, ogranicza się do kilku skierowanych do różnych grup konsumentów. Kioxia Exceria Pro, czyli bohater tej recenzji, jest dyskiem SSD dedykowanym entuzjastom oraz użytkownikom oczekującym topowej wydajności bez żadnych kompromisów. Japońska marka długo kazała nam czekać na swój pierwszy model NVMe wykorzystujący interfejs PCIe 4.0, ale producent tłumaczy to faktem, że chciał poczekać aż będzie w stanie dostarczyć produkt, który wykorzystywać będzie praktyczne cały potencjał tej technologii, co wymagało stosownego kontrolera. Teraz w końcu jest to możliwe, więc Kioxia wprowadziła na rynek swój flagowy produkt, a mianowicie Exceria Pro. Firma dostarczyła nam do testów model o pojemności 2 TB, więc mamy szansy sprawdzić, na co naprawdę stać ten dysk.

Kioxia Exceria Pro, czyli bohater tej recenzji, jest dyskiem SSD dedykowanym entuzjastom oraz użytkownikom oczekującym topowej wydajnośc.

Kioxia Exceria Pro 2 TB

Kioxia Exceria Pro to oczywiście dysk w popularnym formacie M.2 2280 (22 mm szerokości i 80 mm długości), bazujący na interfejsie PCIe 4.0 x4 z protokołem NVMe 1.4. Dostępny jest on w zaledwie dwóch w pojemnościach, czyli 1 TB i 2 TB. Maksymalna sekwencyjna szybkość odczytu/zapisu wynosi dla testowanego 2 TB modelu 7300/6400 MB/s, zaś maksymalna losowa szybkość odczytu/zapisu 800 000/1 300 000 IOPS. Producent nie zdradza dokładnie zastosowanego kontrolera i wygląda na to, że jest to jakiś autorski układ Kioxia, ale niewykluczone, że mamy do czynienia z rebrandingiem Phisona E18 (przynajmniej wnioskując po specyfikacji), ponieważ Japończycy stosowali takie zabiegi w przeszłości. Jeśli zaś chodzi o pamięci, to otrzymujemy cztery 112-warstwowe kości TLC BiCS 5 o pojemności 512 GB, których producentem jest oczywiście Toshiba. 

Specyfikacja Kioxia Exceria Pro 2 TB
Kontroler Kioxia ???
Format, interfejs m.2-2280, PCIe 4.0 x4 NVMe
Pamięci NAND: 3D TLC NAND (112-warstwowe kości BiCS 5 od Toshiby)
Odczyt i zapis sekwencyjny do 7300/6400 MB/s
Losowy odczyt i zapis 4K do 800 000/1 300 000 IOPS
Wytrzymałość/TBW MTTF: 1 800 000 godzin, TBW: 800 TB
Pamięć podręczna DRAM 2 GB DDR4
Gwarancja 60 miesięcy

Znajdziemy tu także cache DRAM, a konkretniej 2 GB pamięci podręcznej DDR4 od SK Hynix. Wytrzymałość dysku, wyrażana w postaci całkowitej liczby zapisanych bajtów wynosi według deklaracji producenta w przypadku 2 TB modelu tylko 800 TB i takiej wartości spodziewalibyśmy się raczej po 1 TB nośniku.  Z kolei współczynnik niezawodności MTBF (szacowany czas bezawaryjnego działania) 1,5 mln godzin. W tym aspekcie produkt japońskiego przedsiębiorstwa zdaje się nieco odstawać od konkurencji z tego segmentu, ale z drugiej strony na potrzeby domowego użytku liczby i tak są wystarczające, a ponadto otrzymujemy 5 lat gwarancji producenckiej na dysk. Jeśli zaś chodzi o cenę, to jest ona mocną stroną tego produktu, ponieważ 2 TB znajdziemy w popularnych sklepach za ok. 1550 zł, a kwota ta może wkrótce być jeszcze niższa, ponieważ dysk dopiero trafił na sklepowe półki, a oficjalna sugerowana cena producenta to 299 EUR, czyli ok. 1390 zł. Dla porównania Samsung 980 Pro, czyli jeden z najpopularniejszych modeli z tego segmentu, kosztuje za 2 TB ok. 1750 zł, a testowany przez nas niedawno Kingston KC3000 ok. 1800 zł. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kioxia Exceria Pro 2 TB - test flagowego dysku SSD PCIe 4.0. Kolejny pretendent do korony?

 0