​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - rzut okiem na monitoring do domu

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - rzut okiem na monitoring do domu

Lanberg Smart HD IPTV Kit - System, aplikacja mobilna i jakość obrazu

System

Po wykonaniu tych kilku prostych czynności jesteśmy gotowi na wykorzystanie wszystkich funkcjonalności, jakie oferuje Lanberg Smart HD IPTV Kit. Przede wszystkim dostajemy podgląd na obraz w wszystkich 4 podłączonych kamer jednocześnie (w razie potrzeby możemy powiększyć widok jednej z nich na pełny ekran) oraz jakość ich połączenia Wi-Fi. To drugie jest o tyle istotne, że kiedy któraś z kamer znajdzie się w miejscu, gdzie sygnał jest słabszy i podejrzewamy, że powodem są np. ściany, to możemy skorzystać z dołączonej do zestawu anteny, żeby zwiększyć zasięg Wi-Fi i rozwiązać problem. Po kliknięciu na ekranie prawym przyciskiem myszy uzyskujemy zaś dostęp do menu systemowego z wszystkimi opcjami dostępnymi dla zestawu, czyli Podział ekranu (widok na 1 lub wszystkie 4 kamery), Zarządzanie Video (zarządzanie adresami IP kamer oraz kanałami NVR), Opcje systemowe (z tego poziomu możemy zarządzać nie tylko takimi podstawowymi ustawieniami, jak język, czas, dane logowania czy aktualizacje oprogramowania, ale i tworzyć harmonogramy nagrywania), Odtwarzanie, Kopia video, Kalibracja koloru (ustawienia dla każdej kamery w zakresie jasności, kontrastu itp.), PTZ, Nagrywanie ręczne, Dźwięk (regulujemy głośność), Kreator konfiguracji, Dodaj WiFi (potrzebne podczas dodawania kamery IP spoza zestawu) i Wyjdź z systemu. Na szczególną uwagę zasługuje tu zakładka Opcje systemowe.

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - sprawdzamy monitoring do domu

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - sprawdzamy monitoring do domu

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - sprawdzamy monitoring do domu

Jakość obrazu i użytkowanie

Jeżeli zaś chodzi o jakość obrazu, to przy rozdzielczości kamer 2 MP nie można oczekiwać ostrości brzytwy, ale jest naprawdę dobrze - możemy liczyć na Full HD i 15 kl./s, dzięki czemu bez problemu odczytamy takie detale, jak choćby numer rejestracyjny pojazdu. Trzeba jednak przygotować się na to, że podgląd na żywo charakteryzuje się wyraźnym lagiem, czyli oglądamy wydarzenia z delikatnym opóźnieniem - co jednak ciekawe, problem jest mniejszy przy korzystaniu z aplikacji na urządzenia mobilne, ale o tym za chwilę. Mówiąc krótko, w dedykowanych sobie otoczeniach, kamery sprawują się bez zarzutu, a na duży plus zaliczyć trzeba też diody IR LED, umożliwiające nagrywanie również w nocy do 25 metrów od kamery, dzięki czemu jesteśmy chronieni 24/7. W takim właśnie trybie następuje zresztą domyślne nagrywanie, czyli podstawowa funkcjonalność tego zestawu, po podpięciu do urządzenia dysku twardego. Oczywiście możemy to zmienić, jeśli nie potrzebujemy aż takiej ochrony lub nie dysponujemy HDD mogącym to wszystko pomieścić, wybierając jedną z dwóch innych opcji, a mianowicie zaplanować harmonogram nagrywania na konkretne dni i godziny albo postawić na nagrywanie ruchu, czyli rejestrator zacznie nagrywać obraz, kiedy któraś z kamer wykryje ruch. Jak wynika ze wspomnianego wyżej menu systemowego, z poziomu aplikacji możemy też obejrzeć nagrany materiał oraz wykonać backup danych, podłączając do portu USB pendrive lub dysk zewnętrzny.

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - sprawdzamy monitoring do domu

​​​​​​​Nie zabrakło także opcji alarmu, który reagować może na wykrycie ruchu, zakrycie kamery, wejście alarmowe czy też utratę obrazu z kamerki. Możemy zdecydować się tu na kilka opcji powiadomień alarmowych, w tym sygnał dźwiękowy z modułu centralnego (przydatne, gdy jesteśmy w domu), powiadomienie za pomocą aplikacji mobilnej lub też powiadomienie drogą e-mailową. Zabrakło jedynie modułu RF i stosowne służby trzeba ewentualnie powiadomić samodzielnie. Dodać warto też, że możemy tu ustawić alarm, planując go w harmonogramie, co także może okazać się bardzo przydatne.   

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - sprawdzamy monitoring do domu

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - sprawdzamy monitoring do domu

Aplikacja mobilna

Bardzo istotną cechą zestawu Lanberg Smart HD IPTV jest jego aplikacja na urządzenia mobilne, która może być dla niektórych użytkowników czynnikiem decydującym o zakupie właśnie tego rozwiązania. Podgląd kamer w czasie rzeczywistym czy możliwość odtwarzania nagrań sprawiają, że śpimy spokojnie, bo mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na chronionym kamerami terenie. Aplikacja nazywa się IP-Pro i jest kompatybilna z systemami iOS (8.0 lub nowszy) i Android (4.4 lub nowszy), a w celu jej pobrania wystarczy zeskanować wyskakujący podczas pierwszej konfiguracji systemu kod QR (lub po prostu pobierając ją z odpowiedniego sklepu). Po zainstalowaniu aplikacji musimy utworzyć konto, zalogować się, kliknąć w ikonę “+” i tyle, bo program automatycznie i bez najmniejszych problemów wykrywa działający w pobliżu zestaw, dając nam dostęp do monitoringu dosłownie z każdego miejsca na świecie. Tu, podobnie jak z poziomu aplikacji rejestratora, mamy podgląd na wszystkie kamery, możemy wykonać screen lub nagrać wideo oraz odtworzyć wcześniej nagrane materiały czy zrobić kopię nagrań - mówiąc krótko, gdyby IP-Pro miało opcję ustawienia harmonogramu nagrań lub nagrywania po wykryciu ruchu, to samo w sobie wystarczyłoby do sprawnego zarządzania całym systemem. Szczególnie, że aplikacja mobilna wygląda zdecydowanie nowocześniej i jest bardziej intuicyjna niż klasyczna wersja oprogramowania.

​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - sprawdzamy monitoring do domu

Pokaż / Dodaj komentarze do: ​​​​​​​Lanberg Smart HD IPTV Kit - rzut okiem na monitoring do domu

 0