NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition - test wersji referencyjnej

NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition - test wersji referencyjnej

Podsumowanie testu NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition

Podsumowując, testowana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition to naprawdę solidny produkt. Na ustawieniach fabrycznych, jako że pracuje z zegarami referencyjnymi, sprawuje się nieco gorzej niż autorskie wydanie ASUS ROG STRIX O6G GAMING (średnio 4,5% straty), jednak w dalszym ciągu prezentuje solidną wydajność, bez problemów pokonując w ogólnym rozrachunku zarówno starszego GTX-a 1070, jak i konkurencyjnego Radeona Vega 56. Ponadto konserwatywne taktowanie domyślne a możliwości podkręcania to dwie różne kwestie, o czym dobitnie przekonaliśmy się w tym przypadku. Omawiana wersja Founders Edition podkręciła się naprawdę znakomicie, osiągając offset +150/1000 MHz, co - w połączeniu z power limitem podniesionym do 118% - zapewniło osiągi w porównaniu OC vs OC niemal identyczne jak topowy produkt firmy ASUS. Średni zysk wydajności, wynikający z overclockingu, wyniósł w tym przypadku ~11,6% - to bardzo dobra wartość. Przechodząc jeszcze do kwestii termicznych, układ chłodzenia zaprojektowany przez NVIDIĘ oczywiście nie może się równać z droższymi wersjami niereferencyjnymi, ale wykonuje swoją pracę poprawnie. Jeśli zaś zechcecie obniżyć temperaturę jeszcze bardziej, aby uniknąć spadku zegara o 1-2 biny, to oczywiście można podnieść obroty wentylatorów, jednak uzyskanie optymalnej wartości 65 °C wymaga około 2600 RPM (70%), co generuje spory hałas. Szum powietrza wytwarzany przez model Founders Edition należy (moim zdaniem) do tych mniej uciążliwych i bardziej przyjemnych, ale jednak nie są to już komfortowe warunki. Na plus produktu NVIDII można zaliczyć także umiarkowany pobór prądu przy ustawieniach fabrycznych, co jest bezpośrednim następstwem braku fabrycznego overclockingu.

NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition to solidny referencyjny projekt, oferujący dobrą jakość i wysokie możliwości podkręcania w atrakcyjnej cenie.

Ocena karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition

Zanim przejdę do oceny końcowej testowanej NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition, jeszcze kilka słów poświęcę jakości wykonania oraz aspektowi ekonomicznemu. Referencyjny produkt zielonych charakteryzuje się eleganckim wyglądem, stawiającym na klasyczną czerń oraz odcienie szarości, przez co przyjemnie się na niego patrzy, gdy już zamontujemy kartę w obudowie. Co prawda w tym przypadku nie uświadczymy wielobarwnej iluminacji, gdyż podświetlany jest tylko napis GEFORCE RTX i to oczywiście w kolorze zielonym, jednak nie sądzę, by stanowiło to realną wadę dla większości potencjalnych nabywców. Ponadto produkt NVIDII udostępnia szeroką paletę wyjść obrazu, łącznie z DVI-D oraz USB Type-C (VirtualLink), gdzie to ostatnie złącze jest wycięte w niemal wszystkich autorskich wydaniach GeForce RTX 2060. Zatem trzeba przyznać, że ten konkretny model się zielonym po prostu udał i jest to bardzo solidny referencyjny projekt. Cenowo również wypada atrakcyjnie, gdyż przyjdzie nam za niego zapłacić - jak pisałem we wstępie - 1619 zł i w tej cenie mamy już wliczony podatek VAT oraz koszt wysyłki. To wartość niższa od większości konstrukcji producentów zewnętrznych, a także od alternatywnych GeForce GTX 1070 oraz Radeon Vega 56. Jako niewielki minus, podobnie jak w przypadku wcześniej testowanej ASUS, trzeba zaliczyć pojemność pamięci omawianej karty wynoszącą 6 GB, co sprawia, że czasem konieczne będzie obniżenie jakości tekstur. Nie jest to duża wada, ale należy mieć ją na uwadze. Reasumując, NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition otrzymuje ode mnie cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia opłacalność i rekomendacja. To atrakcyjny wybór, jeśli szukacie karty graficznej do grania ze średniej półki.

NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition - test wersji referencyjnej

 

NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition

Ocena karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders EditionOcena karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders EditionOcena karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition

Wydajność wyższa od GeForce GTX 1070, solidne możliwości podkręcania w ujęciu względnym (niemal 12% wzrostu osiągów) i bezwzględnym, wysoka jakość wykonania i elegancki wygląd, szeroka paleta wyjść obrazu, przyzwoity układ chłodzenia, rozsądny pobór prądu, atrakcyjna cena, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink

Tylko 6 GB pamięci VRAM

Cena NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition (na dzień publikacji) : 1619 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczyła:

NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition - test wersji referencyjnej

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 2060 Founders Edition - test wersji referencyjnej

 0