Twój zasilacz nie zaprzyjaźni się z tą kartą graficzną! Test Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS

Twój zasilacz nie zaprzyjaźni się z tą kartą graficzną! Test Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS

Test Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS: konkluzje

W temacie wydajności, zgodnie z oczekiwaniami Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS jest najszybszą kartą graficzną w naszym zestawieniu, po uśrednieniu wyników wyprzedzając RTX-a 3080 Ti w rozdzielczości 4K, najsensowniejszej z punktu widzenia tej półki cenowej, o 13,3%. Jednocześnie, ponieważ przewaga RTX-a 3090, którego niestety nie mamy już w redakcji, nad RTX-em 3080 Ti to około 2%, oznacza to, że supremacja nowego najszybszego wariantu Ampere nad byłym liderem to ~11%. Zostaje pytanie - czy to satysfakcjonujący rezultat? Z jednej strony tak, jako że zielonym udało się naprawdę mistrzowsko wycisnąć ostatnie soki z układu GA102. Z drugiej zaś nie do końca, gdyż temu skromnemu przyrostowi mocy towarzyszy skok poboru prądu o ok. 28%, co sprawia, że efektywność energetyczna jest po prostu kiepska. Poza tym grubo ponad 400 W wydzielanego ciepła to problem nie tylko od strony schłodzenia samego GPU, ale reszty podzespołów także, gdyż w obudowie robi się piekarnik, że nie wspominając o dogrzewaniu pokoju, co jest wyraźnie odczuwalne nawet przy obecnej, wiosenno-zimowej aurze. Przechodząc do podkręcania, potencjał OC jest skromny, gdyż rdzeń udało się przyspieszyć o 90 MHz, a pamięć VRAM do 1388 MHz, co całościowo zapewniło wzrost liczby FPS o zawrotne 3,2%.

GeForce RTX 3090 Ti to sztuka dla sztuki w wykonaniu NVIDII. Nowe GPU generacji Ampere to propozycja wyłącznie dla najbardziej bezkompromisowych entuzjastów.

NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti - test najszybszej wersji Ampere na przykładzie karty Gainward Phantom GS

 God of War - DLSS vs FSR: porównanie jakości obrazu i test wydajności

Wygląd karty, układ chłodzenia oraz ocena końcowa

Jeżeli chodzi o jakość wykonania i wygląd, trudno coś zarzucić karcie Gainwarda, która jest solidna i elegancka, a fanów wielobarwnego podświetlenia na pewno ucieszy iluminacja z opcją synchronizacji z płytą główną. Fabryczny cooler spisuje się poprawnie, zapewniając sensowne temperatury GPU przy wciąż akceptowalnym poziomie hałasu (pamiętajcie, że mowa o 460 W potworze). Ponadto warto podkreślić bardzo dobre chłodzenie pamięci GDDR6X, z czym bywa różnie, jeśli chodzi o akceleratory wykorzystujące GPU na architekturze Ampere. Co do różnic między BIOS-ami, są kosmetyczne – wariant "cichy" to TDP obniżone do 450 W i zegar Boost zredukowany do 1860 MHz, czego i tak nie zauważycie, w sumie podobnie jak poprawy kultury pracy, która jest niewielka. Chcąc konkretniej ograniczyć hałas, trzeba ręcznie dostosować krzywą, najlepiej w połączeniu z UV. Na koniec warto się zastanowić, dla kogo jest GeForce RTX 3090 Ti. Wg MSRP nowe GPU ma być ok. 33/67% droższe od RTX-ów 3090/3080 Ti, co oznacza, że sięgną po nie wyłącznie najwięksi entuzjaści, gotowi dopłacić duże pieniądze za względnie niewielką poprawę osiągów (bo gdy ktoś potrzebuje 24 GB VRAM do pracy, RTX 3090 też tyle posiada). Reasumując, ocena końcowa dla RTX-a 3090 Ti, będącego sztuką dla sztuki w wykonaniu NVIDII, to cztery gwiazdki oraz wyróżnienie wydajność. Z kolei karta firmy Gainward otrzymuje cztery i pół gwiazdki i odznaczenie rekomendacja - to solidny model, a że grono zainteresowanych jest ekstremalnie wąskie, niczego mu to nie umniejsza.

 

NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti

Ocena układu graficznego NVIDIA GeForce RTX 3090 TiOcena układu graficznego NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti

Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS

Ocena karty graficznej Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GSOcena karty graficznej Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS

Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS - opinia

Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS - plusy

 • Bezkompromisowa wydajność (ok. 11/13% wyższe osiągi od RTX-ów 3090/3080 Ti)
 • Solidny zestaw chłodzenia (sensowne temperatury i przyzwoita kultura pracy)
 • Dobra jakość wykonania oraz ciekawy wygląd
 • Podświetlenie LED z RGB i opcją synchronizacji z płytą główną
 • Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS
 • Wysoka wydajność RT
 • Doskonałe wyniki w renderingu
 • Aż 24 GB pamięci VRAM
 • Wsparcie sprzętowego kodowania i dekodowania wszystkich istotnych formatów (łącznie z AV1)
 • Pakiet dodatków firmy NVIDIA (Broadcast i Reflex)

Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS - minusy

 • Równie niski przyrost względem wariantu bez Ti jak w przypadku RTX-a 3080 Ti
 • GPU jest wyżyłowane do granic możliwości (symboliczne OC)
 • Bardzo słaba efektywność energetyczna i ogromny pobór prądu
 • Cena z pewnością przyprawi o zawał

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti - test najszybszej wersji Ampere na przykładzie karty Gainward Phantom GS

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twój zasilacz nie zaprzyjaźni się z tą kartą graficzną! Test Gainward GeForce RTX 3090 Ti Phantom GS

 0