Test pamięci DDR4 Patriot Viper Steel RGB: konkluzje
Tak jak wspomniałem we wstępie, pamięć RAM Patriot Viper Steel RGB w wydaniu 2x8 GB 3600 MHz CL 18 ma dokładnie te same parametry techniczne jak analogiczny model Viper Steel, stąd wydajność na ustawieniach fabrycznych jest identyczna. Oznacza to, że oferowane osiągi należy określić jako przyzwoite, głównie za sprawą dość wysokiego zegara, niemniej wzgl. zestawów o bardziej agresywnych opóźnieniach (CL 16 i CL 17) dzisiejszy bohater jest delikatnie wolniejszy. Przechodząc do overclockingu, dzięki użytym kościom Hynix DJR moduły łatwo się przyspiesza, m.in. z uwagi na brak negatywnego skalowania z napięciem. Jednocześnie to chipy uniwersalne, które dobrze się sprawdzają przy OC w trybie synchronicznym, jak i w wariancie asynchronicznym, ze względu na bardzo wysokie możliwe do uzyskania zegary (nawet powyżej 5000 MHz). Osiągnięte przeze mnie parametry, tj. 3800 MHz CL 18-20-20-38, w połączeniu z tRFC obniżonym do 430 oraz optymalizacją reszty timingów, zapewniły przeszło 11% poprawę wydajności i notabene są to wyniki na poziomie zestawów na kościach Micron Rev. E.
Viper Steel RGB w testowanej wersji to pamięć atrakcyjna wizualnie oraz z dobrym potencjałem OC, ale jej cena jest na chwilę obecną nieco zbyt wysoka.
Masz Alder Lake i nie wiesz, jak ustawić RAM? Zobacz test Gear 1 i Gear 2
Wygląd, jakość wykonania, opłacalność oraz ocena końcowa
Co do wyglądu modułów, wg mnie czarny laminat i czarne radiatory to połączenie przyjemne dla oka, a dla fanów wielobarwnego podświetlenia mamy diody LED zgrupowane w pięć stref. Aczkolwiek zaskakujące jest, że dla tego modelu Patriot nie stworzył dedykowanego oprogramowania do zarządzaniem iluminacją, gdzie Viper RGB i nowy Viper Venom RGB takowe naturalnie otrzymały. Jako rekompensata zostaje kompatybilność z systemami kontroli podświetlenia firm ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI, co dla większości nabywców powinno być wystarczające, ale nie zmienia faktu, że stosowny program by nie zawadził. Odnośnie wykonania, z uwagi na konstrukcję radiatorów i lutowanie kości bardzo blisko dolnej krawędzi PCB niestety są one pokryte przez termopad tylko połowicznie. Co prawda nie odnotowałem wpływu tego niedociągnięcia na podkręcanie, lecz znów fakt pozostaje faktem. Jeżeli zaś chodzi o cenę, w chwili pisania tekstu za omawiany produkt trzeba było wydać 419 zł - to sporo, tak w kontekście dopłaty do wersji bez diod LED wynoszącej ok. 120 zł, jak i tego, że taniej znajdziemy iluminowane alternatywy o zbliżonej specyfikacji. Ocena końcowa to cztery gwiazdki i wyróżnienie design, jako że jest to pamięć atrakcyjna wizualnie i z dobrym potencjałem OC, tylko na chwilę obecną zbyt droga w stosunku do tego, co oferuje.
Patriot Viper Steel RGB 2x8 GB DDR4-3600 CL 18
Patriot Viper Steel RGB 2x8 GB DDR4-3600 CL 18 – opinia
Patriot Viper Steel RGB 2x8 GB DDR4-3600 CL 18 – plusy
- Dobry potencjał podkręcania oraz osiągi po OC
- Podświetlenie LED RGB
- Atrakcyjny wygląd modułów
- Wieczysta gwarancja
Patriot Viper Steel RGB 2x8 GB DDR4-3600 CL 18 – minusy
- Nieco zbyt wysoka cena
- Kontakt kości z radiatorem można by poprawić
- Brak dedykowanej aplikacji do zarządzania podświetleniem
Cena (na dzień publikacji): 419 zł
Gwarancja: wieczysta
* Testowaną pamięć kupicie w sklepie
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper Steel RGB 2x8 GB 3600 MHz CL 18. Test nowego zestawu RAM z podświetleniem LED