Płyta główna ma znaczenie. Oto co musisz zrobić, by uzyskać wysokie taktowanie pamięci RAM DDR5

Płyta główna ma znaczenie. Oto co musisz zrobić, by uzyskać wysokie taktowanie pamięci RAM DDR5

Rola płyty głównej w obsłudze wysokotaktowanej pamięci DDR5

Niedawno przeze mnie testowany zestaw DDR5 Patriot Viper Xtreme 5, w wydaniu taktowanym 8000 MHz, okazał się pierwszym, któremu nie sprostała tradycyjna platforma testowa pamięci portalu ITHardware. Mianowicie płyta główna ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO potrafiła stabilnie pracować z zegarem RAM maksymalnie 7800 MHz, tj. właśnie przy tej wartości musiałem wykonać porównania wydajności przy ustawieniach fabrycznych, zamiast przy częstotliwości przewidzianej przez producenta modułów. "Brakujące" 200 MHz bynajmniej nie przeszkodziło im w zostaniu nowym liderem zestawienia, ale pomimo tego postanowiłem wrócić do tematu, aby zweryfikować, co w kwestii DDR5 potrafi pokazać topowa płyta z dwoma slotami. Dlaczego właśnie taka? Dlatego, że mniejsza liczba gniazd RAM to lepszy potencjał, jeśli chodzi o możliwe do uzyskania taktowanie. Wybór padł na model ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX, czyli obecnie najpewniej najlepszą konstrukcję do OC pamięci. Zobaczmy zatem, co jest w stanie wnieść do wydajności płyta kosztująca bagatela ok. 3200 zł i czy różnica jest warta wydania takiej sumy.

ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX to jedna z najlepszych płyt do podkręcania RAM. Zobaczmy, jak wpłynie na użytkowanie i OC modułów Patriot Viper Xtreme 5.

Co potrafi wnieść płyta główna do OC pamięci? Sprawdzamy na przykładzie Z790 APEX i Viper Xtreme 5

 Test Viper Venom 2x8 GB 5600 MHz CL 40 - możesz zapomnieć o DDR4!

Krótka relacja z użytkowania zestawu oraz przebiegu podkręcania RAM

Co do parametrów fabrycznych pamięci Patriot Viper Xtreme 5, po zmianie płyty głównej przestały być kłopotliwe, bez potrzeby jakichkolwiek dostrojeń we własnym zakresie. Wystarczyło wybrać profil XMP z zegarem 8000 MHz, zapisać ustawienia i maszyna była w pełni stabilna przy taktowaniu zgodnym z założeniami producenta modułów. Ale na tym się oczywiście nie skończyło, gdyż chciałem przekroczyć granicę 8000 MHz, z czym nie było większego problemu. Ostatecznie udało się uzyskać 8400 MHz (screen), podczas gdy kolejny dzielnik, tj. 8600 MHz, niestety był niestabilny, pomimo rozmaitych eksperymentów z opóźnieniami oraz napięciami. Być może przyczyną był limit kontrolera DDR5 w procesorze, gdyż nasza sztuka nie była w żaden sposób selekcjonowana pod tym kątem. Ale równie dobrze mógł zaważyć mój brak doświadczenia, jeżeli chodzi o tak wyżyłowane parametry - nie jestem tego w stanie jednoznacznie stwierdzić, bo nie dysponuję innym samplem CPU do wypróbowania. Kolejnym etapem, i jednocześnie zwieńczeniem całego procesu, była optymalizacja timingów dalszych rzędów, której efekt widać na tej grafice. Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do testów wydajności, gdzie jak za chwilę zobaczycie, między płytami ASUS-a widoczna będzie także dysproporcja w osiągach przy wczytanym tym samym profilu XMP. Brzmi ciekawie? Jeśli tak, to zapraszam do kolejnych stron.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyta główna ma znaczenie. Oto co musisz zrobić, by uzyskać wysokie taktowanie pamięci RAM DDR5

 0